Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Zaklęta w Drewnie. W Lipnicy tylko akustycznie

Marek Długopolski
Muzyka - świetna, pełna pasji, wdzięku, ale też zadziorności i nostalgii. Artysty - Marka Piekarczyka - przedstawiać nie trzeba. Miejsce - unikat na skalę światową, bo jakże inaczej nazwać - wpisany na listę UNESCO kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.

- W czasie 12. edycji „Muzyki” koncerty odbędą się we wszystkich świątyniach - z okazji 15-lecia wpisu kościołów i 5-lecia wpisu cerkwi - które trafiły na listę UNESCO - przypomina Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”.

Niedzielnym koncertem rozpoczyna się 12. już niespieszna wędrówka wśród drewnianych pereł Małopolski. Piękne brzmienia tradycyjnie oplotą najpiękniejsze małopolskie kościoły i cerkwie. Popłyną wśród nich nuty stare, często już zapomniane, ale i te współczesne. Na szlak wyruszą nie tylko melomani i miłośnicy niezwykłej muzyki, ale też spragnieni wysmakowanej drewnianej architektury.

- „Marek Piekarczyk - Akustycznie” to koncert, jakiego jeszcze nie było na naszym szlaku - tak o inauguracji „Muzyki Zaklętej w Drewnie” mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, a jednocześnie prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Podczas koncertu ważna będzie nie tylko muzyka, ale i słowa. - Będą to niezwykłe „duety” - mówi Anna Franik. - Marek Piekarczyk przypomni nie tylko piękne utwory, ale także losy - nieraz mocno pogmatwane - ich wykonawców czy autorów tekstów. A wspomnieć trzeba, że artysta ma na koncie 25 płyt długogrających oraz ponad 2500 koncertów.

Przed kościołem św. Leonarda usłyszymy m.in. „Na wysoką wchodzę górę” Tadeusza Nalepy. „Nie przejdziemy do historii” zabrzmi w duecie z opowieścią o Krzysztofie Klenczonie. „Epidemia euforii” przypomni m.in. żałobę po zawieszeniu przez cenzurę zespołu „Klan”… Zabrzmią „Smutniejszy odcień szarości”, „Wielki cud” (nie wykonywany przez TSA od 27 lat), „Całe niebo w ogniu”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, „Testament”, ale też „Rady podrywacza”… A kto wie, może też słynna „Gethsemane”, aria Jezusa z rock opery „Jesus Christ Superstar”.

A dlaczego kościół św. Leonarda? - To unikat! Świątynia z końca XV stulecia jest jednym z najcenniejszych drewnianych zabytków Małopolski - przypomina Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Niezwykły koncert rozpocznie się o godz. 17. Jaki będzie? - Na pewno zaskakujący… - zaznacza Paweł Mierniczak. Wstęp oczywiście wolny.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski