Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka zaklęta w trzy piękne głosy

Marek Długopolski
Brunary Wyżne. W cerkwi św. Michała Archanioła wystąpią artystki o mocnych charakterach - Angela Gaber, Susanna i Hanka Wójciak.

Trzy wielkie indywidualności. Trzy mocne charaktery. Trzy wspaniałe głosy. I jedna cerkiew.- To będzie wspaniały koncert - tak o „Siostrach” mówi Anna Franik, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”. Dlaczego koncert nosi tytuł „Siostry”?- Tajemnica wyjaśni się w niedzielę w Brunarach Wyżnych - dodaje.

Inspiracje z tradycji

Artystki nie ukrywają, że natchnienia szukają często w tradycyjnej muzyce. Jak mogą być jednak różnorodne jej korzenie i interpretacje, przekonają się wszyscy, którzy przybędą do cerkwi św. Michała Archanioła.

- To muzyka, która idealnie wybrzmi wśród drewnianych ścian. Ich aranżacje są niesamowite, tworzą też niepowtarzalny nastrój - podkreśla Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. W ten oto sposób melomani wyruszą nie tylko szlakiem „Muzyki zaklętej w drewnie”, ale także ścieżkami małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Na trzy głosy

- Choć inspiracji szuka w muzyce różnych kultur, nie pozostaje obojętna wobec własnej intuicji i brzmień płynących z serca - tak o Angeli Gaber mówi dyrektor Franik.

„Opowieści z Ziemi”, które wydała wraz z zespołem w 2013 roku, były jej debiutanckim albumem. Wspólnie są też laureatami m.in. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia - Nowa Tradycja, a także Międzynarodowego Festiwalu Folkowego - Mikołajki Folkowe.

Ukraiński, cerkiewnosłowiański, polski, łemkowski, rosyjski i angielski - to języki, w których najczęściej śpiewa Susanna Jara-Małecka. Jej repertuar jest równie imponujący - od muzyki tradycyjnej, lecz w nowoczesnych interpretacjach, po niebanalny pop, jazz, a nawet operowe arie. W 2013 r. wydała debiutancką płytę „Wesna, wesnoju”. Teraz można ją usłyszeć „W sześciu kolorach”.

Wielką indywidualnością jest również Hanka Wójciak, góralka rodem z Zakopanego. - Kto raz ją usłyszy, nie zapomni jej nigdy - przekonują fani artystki. I nie ma w tym krzty przesady. Jest nie tylko wokalistką, ale także autorką tekstów i muzyki, aktorką…

- Śpiewu eksperymentalnego i improwizacji uczyła się u takich mistrzów, jak Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova. Improwizując, wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje też białym głosem - przypomina Anna Franik. Założyła Kapelę Hanki Wójciak, z którą w 2014 r. wydała słynną, choć debiutancką, „Znachorkę”.

Cerkiew i kościół

Świątynia też jest z charakterem. Niegdyś służyła grekokatolikom, teraz dbają o nią katolicy obrządku rzymskiego. Poświęcona jest św. Michałowi Archaniołowi, teraz służy parafii Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej.

W Brunarach stanęła w 1797 roku. - To wspaniałe dzieło, perła na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Mimo dziejowych burz zachowała najważniejsze cechy cerkwi zachodniołemkowskiej - przypomina dyrektor Paweł Mierniczak. Kunszt jej budowniczych docenili światowi eksperci, wpisując na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Będąc w środku, szczególną uwagę warto zwrócić na polichromie - to, co ocalało z XVIII-wiecznych malowideł i nowsze, z końca XIX-stulecia, o rokokowo-klasycystycznych motywach. Świetnie prezentuje się też, choć został przemalowany w 1831 roku, wspaniały barokowy ikonostas z XVIII stulecia.

Korowód i święcenie ziół

W Brunarach Wyżnych warto jednak zakotwiczyć na nieco dłużej, choćby do poniedziałku. Będziemy wtedy mogli wziąć udział w uroczystościach odpustowych poświęconych Najświętszej Marii Pannie Wniebowziętej.

Będzie barwny korowód z wieńcami żniwnymi, tradycyjne święcenie bukietów i ziół, wystąpi Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Kapela Braci Matułów z Brunar, a niezwykły pokaz woltyżerki będzie dziełem jeźdźców z gładyszowskiej „Starej Cegielni”.

- Wypad na długi weekend do Brunar Wyżnych to doskonały pomysł - przekonuje Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. I przypomina, że niedzielny koncert w cerkwi św. Michała Archanioła rozpocznie się o godz. 18. Wstęp oczywiście wolny.

10. edycja „Muzyki zaklętej w Drewnie”

21 sierpnia, godz. 18 - Binarowa - kościół św. Michała Archanioła (na liście UNESCO)- Apertus Quartet - „Muzyka Ziemi Obiecanej”

28 sierpnia, godz. 17- Lipnica Murowana - kościół św. Leonarda (na liście UNESCO) - Grzegorz Turnau, Robert Kubiszyn - „Wieczór sowich piosenek”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski