Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Budowa ośrodka dla osób starszych i niepełnosprawnych dobiega końca. Teraz pora na prace wykończeniowe

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Jest to inwestycja Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a powstaje na działce przy ul. Średniawskiego (po dawnym placu węglowym), którą gmina sprzedała Caritas za 1 proc. wartości. Bonifikaty udzieliła Rada Miejska poprzedniej kadencji.

Od początku głównym celem Caritas było zapewnienie lepszych warunków lokalowym Stacji Opieki, którą prowadzi obecnie w pomieszczeniach przy kościele na os. 1000--lecia. Oferuje ona bezpłatną opiekę rehabilitacyjną i pielęgniarską. Ta pierwsza odbywa się w siedzibie SOC, ta druga przede wszystkim w domach pacjentów. - W nowym budynku SOC będzie miała do dyspozycji siedem sal zamiast dwóch, jak dziś - mówi ks. Andrzej Kamiński, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Mariusz Ślusarczyk, kierownik myślenickiej SOC dodaje, że dzięki temu zwiększy się nie tylko komfort świadczenia usług, ale też ich zakres. - Będziemy mieli na przykład salę do hydroterapii, której teraz nie mamy - mówi i wymienia przeznaczenie pozostałych pomieszczeń. Będą to: dwie sale do fizykoterapii, sala kinezyterapii, gabinet masażu, gabinet terapii manualnej oraz gabinet pielęgniarsko--lekarski. Ponadto ma też powstać wypożyczalnia sprzętu medycznego.

- Myślimy też o zwiększeniu zatrudnienia, dzięki czemu moglibyśmy przyjmować więcej pacjentów niż obecnie - dodaje kierownik. Teraz z SOC korzysta ok. 50 osób dziennie. Są to mieszkańcy gminy Myślenice, jako że stacja działa nie w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale za środki pochodzące z budżetu gminy Myślenice (w ramach umowy na realizację zadania publicznego).

W budynku mają też znaleźć swoje miejsce osoby niepełnosprawne, a konkretnie uczestnicy prowadzonych przez powiat myślenicki Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Dziś WTZ mieszczą się w przyziemiu siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Kazimierza Wielkiego. Tamten lokal dawno jednak przestał wystarczać. - Przy uruchamianiu warsztatów w 2003 roku każde miejsce było dobre, aby tylko wystartować. Dziś warunki tutaj nie pozwalają na dalszy rozwój warsztatów, a potrzeby - jeśli chodzi o taką formę wsparcia osób niepełnosprawnych - w samych tylko Myślenicach są dużo większe. Na razie jednak, właśnie ze względu na brak miejsca, nie możemy ich zaspokoić - mówi Piotr Gofroń, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach.

Do współpracy z Caritas chce przystąpi gmina Myślenice, która chciałaby tam uruchomić dzienny dom dla seniorów. Miałby on być czynny przez osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Teraz oczekiwana jest decyzja ministerstwa, gdzie złożono wniosek o środki z rządowego programu Senior+ na jego utworzenie i wyposażenie. Ponadto gmina chce też wynająć od Caritas dwa lokale, które będą służyły jako tzw. mieszkania chronione.

Otwarcie i oddanie do użytku budynku planowane jest na początku lipca br.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad. Czy nowa szefowa Zarządu Inwestycji Miejskich rzeczywiście ma wyrok?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski