Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Budżet Obywatelski odmieni (wreszcie) Górne Przedmieście

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Plac przy Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu w Myślenicach ma się zamienić w Lokalne Centrum Odpoczynku i Integracji
Plac przy Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu w Myślenicach ma się zamienić w Lokalne Centrum Odpoczynku i Integracji Katarzyna Hołuj
Już w najbliższy poniedziałek (16 maja) ruszy nabór zadań do najnowszej, piątej edycji Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem w najbliższych dniach ma zostać wreszcie sfinalizowana umowa na wykonanie przy Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu Lokalnego Centrum Integracji i Odpoczynku. To zadanie wygrało w… pierwszej edycji, ale do tej pory nie doczekało się realizacji.

FLESZ - Patogale sięgają dna, jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

od 16 lat

Jak uzasadniali autorzy projektu, zgłaszając go w 2017 roku, w tej części Myślenic brakuje „ogólnodostępnego miejsca na zabawę i integrację dzieci, a także na spotkania młodzieży i osób starszych”. Aż do teraz w tej części miasta brakuje ogólnodostępnego placu zabaw, miejsca, które byłoby atrakcyjne a zarazem bezpieczne dla młodzieży, a także wygodnego miejsca odpoczynku dla seniorów. Żeby takie znaleźć trzeba się udać do centrum miasta, albo na odległe Zarabie.
Było za to (i jest) miejsce w sąsiedztwie Domu Ludowego, gdzie takie miejsce mogłoby powstać. Mieszkańcy właśnie tam od dawna organizowali m.in. strażackie majówki albo pikniki integracyjne. Właśnie je wskazali jako idealne, aby urządzić tam Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku.

To taka przestrzeń wspólna, takie centrum - mówi Barbara Bylica, mieszkanka tej dzielnicy i współautorka tego projektu.

Potwierdza to Katarzyna Maślak stojąca na czele Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. To właśnie ono organizuje rokrocznie pikniki integracyjne. I dodaje, że ta inwestycja na Górnym Przedmieściu jest ze wszech miar potrzebna i pożyteczna.

O tym, że podobnie uważała znaczna część mieszkańców tej części miasta świadczy rekordowa liczba głosów, jakie projekt zdobył w głosowaniu. Poparło go 799 osób, najwięcej spośród wszystkich poddanych w tej edycji pod głosowanie zadań „okręgowych” nie tylko w mieście, ale w całej gminie, gdzie odpowiednikiem okręgów są sołectwa.
Pomimo tego, że zdobył tak duże poparcie mieszkańcom przyszło czekać na jego realizację całe lata.
Powody tego były różne. Najpierw były to zbyt wysokie kwoty proponowane przez potencjalnych wykonawców, potem z kolei brak ofert z ich strony.
Ostatecznie w przetargu wybrano ofertę opiewającą na 514 tys. zł. To prawie cztery razy więcej niż wynosiła pula na zadanie w tym okręgu w 2018 roku. Jednocześnie nie jest to pierwsze zadanie, do którego gmina dołożyła, aby mogło zostać zrealizowane.

Mieszkańcy Górnego Przedmieścia ciągle czekają, bo od tych kilku lat nic się w tej kwestii nie zmieniło i wciąż nie ma tam miejsca, gdzie dzieci, młodzież i dorośli mogliby bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas „pod chmurką” czy to podczas spaceru czy podczas pikniku lub festynu.

Po wykonaniu zadania będzie tu nie tylko przyjemniej, ale i bezpieczniej, bo od strony Bysinki teren zostanie ogrodzony, a od strony ulicy zabezpieczony.

Istniejące tu boisko do koszykówki zostanie przesunięte. Dla najmłodszych powstanie wyczekiwany ogólnodostępny plac. Ponadto będą ławki i stoły do gier (w szachy, chińczyka, tenisa stołowego i piłkarzyki) oraz miejsca postojowe dla zmotoryzowanych.
Całość będzie oświetlona.

Zgodnie z planem miejsce to ma być gotowe na przełomie lata i jesieni. Mieszkańcy Górnego wreszcie zyskają swoje wyczekiwane Centrum, a pierwszą edycję Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego będzie można uznać za zamkniętą.

Spośród zadań z poprzednich edycji (nie licząc bieżącej) finału nie doczekały się jeszcze dwa. Chodzi o zagospodarowanie terenu wokół amfiteatry w Jasienicy (jest w realizacji) oraz budowa alejki rowerowej w Drogini (jest na etapie projektowania).

Natomiast renowacja dachu kapliczki św. Anny w Jasienicy została zakończona, co nie znaczy, że zakończyła się renowacja całej kapliczki, którą rozpoczęła i prowadzi gmina Myślenice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski