Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Były burmistrz patronem ostatniego nienazwanego do tej pory ronda w mieście

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Rondo im. Stefana Bałuka
Rondo im. Stefana Bałuka For. Katarzyna Hołuj
To rondo u zbiegu ulic Jordana, Sobieskiego i Dąbrowskiego znajduje się nie tylko blisko magistratu, ale również szkoły, w której Stefan Bałuk uczył zanim został burmistrzem. Projekt uchwały w sprawie nazwania rondem jego imieniem przegłosowali na piątkowej sesji radni miejscy. W uzasadnieniu uchwały przypominano życiorys patrona.

FLESZ - Oferty pracy znikają z rynku

Już jako bardzo młody człowiek zaangażował się w harcerstwo, co zaowocowało tym, że w 1919 roku, będąc uczniem ostatniej klasy gimnazjum, zgłosił się na ochotnika do obrony Lwowa. Niedługo po tym został nauczycielem. Przed wojną był współzałożycielem Muzeum Regionalnego w Myślenicach i myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Muzeum Regionalne dziś już nie istnieje, ale budynek (Dom Grecki) w którym przez lata (choć nie od początku) się mieściło również znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ronda, którego jest teraz patronem.

Zasłużony dla miasta

Burmistrzem miasta został w roku w latach 1946 (i był nim do roku 1949), a od 1956 roku do 1960 stał na czele Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Pełniąc te dwie funkcje: burmistrza i przewodniczącego przyczynił się do budowy Szkoły Podstawowej nr 2 oraz do nowej siedziby myślenickiego szpitala, który - jak pisze Robert Murzyn w monografii Myślenic - w momencie oddania do użytku w 1962 roku był najnowocześniejszym szpitalem w ówczesnym województwie krakowskim (nie licząc placówek krakowskich). Z jego inicjatywy powstał również park miejski na Zarabiu.

10 lat czekania, a nawet dłużej...

O uhonorowanie tej postaci już ponad dekadę temu zabiegali członkowie jego rodziny. Uzyskał poparcie Towarzystwa Miłośników Ziemi Myślenickiej oraz myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Projekt uchwały w sprawie nazwania ronda w ciągu ul. Sobieskiego imieniem Stefana Bałuka poparło 19 radnych, dwoje wstrzymało się od głosu.

Nadrabianie zaległości

Tylko w tym roku Rada Miejska zdecydowała o nadaniu patronów sześciu rondom i parkowi miejskiemu na Zarabiu. W kilku przypadkach wnioskodawcy również czekali na te decyzje długie lata.
Są to ronda:

  • na Zarabiu im. Braci Różankowskich
  • w Śródmieściu im. druha Andrzej Burzawa
  • na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Cegielskiego im. Braci Ralskich
  • u zbiegu ulic Cegielskiego i Kazimierza Wielkiego im. Jana i Stanisława Hołujów
  • u zbiegu ulica Kazimierza Wielkiego i Słonecznej im. Teodora Pitali
  • w ciągu ulicy 3 Maja na skrzyżowaniu z ulicami Kniaziewicza i ppłk. Jana Dunina-Brzezińskiego im. Żołnierzy Niezłomnych.

Poza tym park miejski na Zarabiu zyskał jako patrona Jana Izydora Sztaudyngera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski