Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Centrum Zdrowia Psychicznego udzieli pomocy "od ręki"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe mieści się przy ul. Drogowców 6 w Myślenicach
Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe mieści się przy ul. Drogowców 6 w Myślenicach Fot. Katarzyna Hołuj
Od teraz każdy kto doświadcza kryzysu, może w Myślenicach otrzymać specjalistyczną pomoc psychiatryczną nie rejestrując się wcześniej i nie umawiając wizyty.

FLESZ - Jak przygotować dzieci do powrotu do szkoły?

Centrum Zdrowia Psychicznego „Małopolska Południe” w Myślenicach jest jednostką Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, która powstała z myślą o mieszkańcach powiatu myślenickiego oraz gmin: Mogilany, Świątniki Górne i Skawina.

Otwarto je jesienią 2017 roku i od tego czasu oferuje ono różne formy opieki mając w swoich strukturach: dzienny oddział psychiatryczny, poradnię zdrowia psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego, a od teraz również punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny.

O tym, że jest zapotrzebowanie na taką pomoc świadczą liczby. Tylko w w ubiegłym roku z Centrum skorzystało 707 pacjentów (najwięcej, bo prawie 500 z poradni), a od początku jego istnienia prawie 1500. Udzielono prawie 6500 świadczeń (a od początku prawie 14 000).

Uruchomienie puntu to efekt pilotażowego programu reformy psychiatrii, którym objęte zostało Centrum. Punkt przy ul. Drogowców w Myślenicach (oraz drugi, otwarty w Skawinie przy ul. Energetyków) jest miejscem, do którego osoba doświadczająca kryzysu można przyjść bez wcześniejszego umawiania wizyty. Może się pojawić sama, albo z kimś bliskim (może też przyjść sam bliski dokonując zgłoszenia za osobę potrzebującą pomocy). Na miejscu, od razu przeprowadzony zostanie wywiad. - W przypadkach ocenionych jako pilne właściwa interwencja następuje nie później niż 72 godziny od zgłoszenia - mówi Maciej Bóbr, rzecznik Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. - W zależności od aktualnego stanu zdrowia interwencja ta może polegać na podjęciu przez pacjenta leczenia ambulatoryjnego, czyli wizyty u lekarza, psychologa lub psychoterapeuty, uruchomieniu opieki środowiskowej (domowej), pobytu w oddziale dziennym lub, gdy to konieczne, hospitalizacji w oddziale stacjonarnym.

Wyjątkowość programu pilotażowego polega też na tym, że dla każdego pacjenta opracowywany jest indywidualny „plan terapii i zdrowienia”. Nad jego realizacją czuwa koordynator opieki. Jego rolą jest m.in. pomoc pacjentowi w kontaktach z profesjonalistami, przepływ informacji pomiędzy nimi, współpraca z bliskimi pacjenta i jego opiekunami.

- Uruchomienie Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska Południe, pokazuje zmianę podejścia, ukierunkowaną na szybkie zaspokojenie potrzeb zdrowotnych osób doświadczających kryzysu. Nie bójmy się z niego korzystać, zwłaszcza teraz w czasie pandemii, kiedy wiele osób doświadcza różnych lęków nie zawsze wiedząc jak sobie z nimi radzić – mówi Maciej Bóbr.

Adresy i telefony Punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych:
Myślenice ul. Drogowców 6, tel. 12 312 71 47
Skawina, ul. Energetyków 16, tel. 12 65 24 605

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski