Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Co zobaczymy w Muzeum Niepodległości, kiedy zostanie do końca wyposażone?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Dzięki zakupowi wyposażenia do Muzeum Niepodległości puste dziś w wielu miejscach ściany zapełnią się gablotami i multimediami. Jak zapowiada jego dyrektor, będzie to muzeum narracyjne, które opowie historię, a nie tylko pokaże ją poprzez eksponaty.

FLESZ - Koronawirus, nowe objawy

Każde z trzech pięter będzie tworzyło odrębną ścieżkę edukacyjną.

Chcącą poznać historię Myślenic od czasów najdawniejszych należało będzie zacząć zwiedzanie od poziomu +1 (wyżej są tylko biura i sala konferencyjna).

Narratorem i patronem (takiego będzie miało każde z pięter) będzie tu Emil Kubala, dokumentalista, współtwórca Muzeum Regionalnego w Myślenicach (i jego pierwszy prezes).

Dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach mówi, że będzie to muzeum narracyjne, w którym eksponaty nie dla dla zwiedzających celem samym w sobie, ale elementem opowieści.

Zamczysko w 3D i loch głodowy

Będzie tu można zobaczyć wizualizację 3D myślenickiego zamczyska, którego ruiny zachowały się do dziś i średniowieczny loch głodowy. W tym ostatnim zamiast planowanego pierwotnie hologramu zostanie umieszczony manekin. Ta rzeczywista a nie multimedialna scenografia to efekt „cięć”, jakich dokonano w projekcie, żeby zmniejszyć koszty wyposażenia.

Dalej będzie ścianka poświęcona pierwszemu zrywowi niepodległościowemu, czyli Konfederacji Barskiej na dodatek powiązanemu z tym regionem (jedna z ważniejszych bitew miała miejsce niedaleko stąd, bo pod Lanckoroną).

Jeszcze dalej będzie można obejrzeć m.in. gabinet burmistrza miasta, aptekę i salę jednej z lokalnych restauracji przysłuchując się w niej toczonej pod koniec lat 20-tych minionego wieku rozmowie założycieli Muzeum Regionalnego w Myślenicach (powstało ono w 1929 roku).

Zajrzymy też do polskiego dworku, wiejskiej chaty, kuźni i do stodoły, gdzie zgromadzono używane kiedyś narzędzia rolnicze.

Obejrzymy stroje ludowe i sztukę ludową. Ta część ekspozycji jest już zresztą dostępna, choć będzie jeszcze uzupełniana.

O wojnach opowie ich żołnierz i były burmistrz

Piętro niżej, na poziomie 0 na zwiedzających będzie czekała opowieść o czasach dwóch wojen światowych. Jej narratorem będzie ppłk Jan Dunin-Brzeziński, którego postać łączy obie wojny był bowiem legionistą, potem walczył z bolszewikami, a jeszcze później z Niemcami podczas obrony Lwowa (aresztowany tam przez Rosjan został zamordowany w Katyniu). Poza tym wszystkim był też burmistrzem Myślenic.

W Muzeum będzie można obejrzeć jego mundur. Będą też inne (m.in. polskich lotników służących w Polskich Siłach Zbrojnych).

W części poświęconej I wojnie światowej elementem scenografii będą okopy, w których w specjalnie zabezpieczonych gablotach zostanie umieszczona broń palna.

Dalej będzie przypomniany rok 1918, czyli rok odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dwudziestolecie międzywojenne w Myślenicach. Znajdziemy tu m.in. kopię tablicy z pierwszego myślenickiego Pomnika Niepodległości (oryginał jest wmurowany w fundament budynku TS Sokół).

Nieco dalej znajdzie się część poświęcona II wojnie światowej. Opowieść o niej rozpocznie alarm o nalotach i informacja o wybuchu wojny.

Zostanie tu przedstawiona historia września 1939 roku (w tym zajęcie Myślenic przez wojska nimieckie) i kolejnych lat aż do 1945 roku. Przypomniane zostaną dwie „czarne niedziele” (z 1940 i 1944 roku), wywózka myślenickich Żydów w 1942 roku oraz zbrodnia katyńska.

Leśna scenografia i zainscenizowana zasadzka przypomną historię walczących w konspiracji żołnierzy Armii Krajowej. Tu znajdzie się miejsce m.in. na karabin maszynowy CKM.

Dalej wystawa przypomni o udziale Polaków w wojnie na Zachodzie: żołnierzy gen. Maczka i gen. Andersa, lotników, Cichociemnych i innych.

W tej części będzie można oglądać stojący już w Muzeum niemiecki ciągnik artyleryjski.

Zwiedzanie tego piętra zakończy się na roku 1945 i wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski. Symbolem tego pozornego wyzwolenia będą, jak mówi dyrektor Muzeum, buty czerwonoarmisty.

Schron przeciwatomowy i dobranocki z czasów PRL

Na najniższej kondygnacji (poziom -1) poznamy historię najnowszą, czyli od roku 1945 roku do roku 1989. Narratorem tej opowieści będzie anonimowy robotnik.

Znajdziemy tu m.in. część poświęconą Żołnierzom Wyklętym, salę przesłuchań w jednej z katowni Urzędu Bezpieczeństwa. Znajdzie się tu m.in. mapa świata przedzielonego na pół żelazną kurtyną, zdjęcie pierwszomajowego pochodu i kordonu ZOMO. Będzie też pokój z okresu PRL z radiem przez które będzie można usłyszeć gen. Wojciech Jaruzelski ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego, a nieco dalej symbole kontrkultury i słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego „Mury”.

Znajdziemy tu też schron przeciwatomowy, a zaraz za nim symbol tego co zakończyło zimną wojnę, czyli upadku Muru Berlińskiego.

Znajdzie się też coś dla najmłodszych, a mianowicie kącik przypominający bajki (dobranocki) z okresu PRL.

Zwieńczeniem tej części wystawy i całej historii Myślenic (i Polski) będzie ściana poświęcona Solidarności i przemianom demokratycznym, jakie ta zapoczątkowała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski