Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Czy miasto, pod którym biją gorące źródła skorzysta z szansy, jaką jest geotermia?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Gmina Myślenice
Gmina Myślenice zleciła krakowskiemu Stowarzyszeniu Naukowo-Technicznemu Polska Geotermalna Asocjacja im. prof. Juliana Sokołowskiego zbadanie zasobów energetycznych wód geotermalnych oraz możliwości ich wykorzystania.

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

Nie chodzi tylko o baseny termalne, a jeśli już to w dalszej kolejności. Przede wszystkim chodzi o ewentualne wykorzystanie takich wód do celów grzewczych. Projekt jest bowiem realizowany w związku z dokumentem o nazwie Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku. Zakłada on 28-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie systemowym gmin.

Na to, żeby zbadać swój potencjał geotermalny gmina Myślenice planuje przeznaczyć 100 tys. zł.
- To może być kolejny krok w stronę rozwoju gminy, który stworze duże możliwości pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Wody geotermalne mają właściwości lecznicze, między innymi w medycynie pourazowej oraz leczenia chorób przewlekłych, a także wykorzystuje się je do uprawiania sportu i rekreacji. Korzystając z źródeł geotermalnych istnieje też możliwość wytworzenia energii cieplnej na potrzeby ogrzewania, wentylacji, czy klimatyzacji budynków. Ewentualne możliwości wykorzystania tych źródeł wskaże opracowanie wykonane przez Stowarzyszenie Naukowo-Technicznym Polska Geotermalna Asocjacja – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Taki dokument jest warunkiem niezbędnym do tego, aby w przyszłości ubiegać się u marszałka województwa małopolskiego o koncesję górniczo-eksploatacyjną.

Myślenice. Spacery po Górze Plebańskiej są ciekawsze, dzięki...

Jednym z naukowców, którzy będą zajmowali się realizacją umowy z gminą jest dr. hab. inż. Jacek Zimny, profesor nadzwyczajny w Katedrze Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i jednocześnie członek Narodowej Rady Rozwoju działającej przy prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Nieprzypadkowo właśnie on. Już w 1998 roku pracował w zespole prof. Juliana Sokołowskiego, który na zlecenie gminy Myślenice badał jej zasoby geotermalne. Było to pod koniec kadencji burmistrza Stanisława Nowackiego, a chodziło wtedy o sprawdzenie czy geotermia mogłaby być wykorzystana dla celów ciepłowniczych w mieście (myślano o zastąpieniu nią kotłowni węglowej) i celów rekreacyjnych (w związku z planowaną budową basenu). Już tamte badania potwierdziły, że gmina posiada taki potencjał, jednak nigdy nie został on wykorzystany. Teraz chodzi nie tyle o szukanie gorących źródeł, a raczej o zweryfikowanie ich mocy grzewczej i zbadanie jak mogłyby być wykorzystane przy użyciu dostępnych teraz technologii.
Zespół naukowców chciałby uzyskać koncesję za około rok. Kolejne dwa lata wystarczyłby, aby wybudować w Myślenicach ciepłownię geotermalną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski