Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice, Dobczyce. Budują sieć współpracy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Liderzy (brakuje dwojga) i współpracujący z nimi przy projekcie „Kalejdoskop partnerstwa”
Liderzy (brakuje dwojga) i współpracujący z nimi przy projekcie „Kalejdoskop partnerstwa” Fot. Katarzyna Hołuj
W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbędzie się Wielka Gala Partnerstwa. Najważniejszym jej punktem będzie ogłoszenie wyników I edycji Funduszu Stypendialnego „Kalejdoskop Pasjonatów”.

Kandydatów do stypendium jest dziewięciu (z gmin Myślenice i Dobczyce), a na gali poznamy nazwisko tego, który otrzyma wsparcie w wysokości 3000 zł na rozwój swojej pasji.

- Zależało nam na tym aby zgłaszali się ludzie, którzy robią coś niestandardowego. Niekoniecznie ci, którzy mają na swoim koncie duże osiągnięcia, ale tacy którzy, mają pasję i potrafią się nią dzielić z innymi, są obecni w lokalnym środowisku - mówi Agnieszka Wargo-wska-Dudek z Fundacji ARTS.

Jeśli się uda, fundusz będzie kontynuowany i będą wyłaniani kolejni stypendyści. W dużej mierze zależy to jednak od hojności gości na gali, bo pieniądze tam zebrane wesprą właśnie fundusz dla pasjonatów. Odbędzie się też kiermasz rękodzieła i aukcja (do wylicytowanią będzie m.in. koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego i wyjazd do Brukseli połączony z kolacją w towarzystwie Róży Thun).

Gala to działanie podsumowujące kilkumiesięczny „Kalejdoskop partnerstwa”. Sześć zaangażowanych społecznie osób postanowiło zrealizować projekt, którego celem było nawiązanie współpracy pomiędzy organizacjami społecznymi i grupami nieformalnymi, które działają na rzecz lokalnych społeczności. Nazwali go „Kalejdoskop partnerstwa” dlatego, że jak tłumaczą, każdy z nich był (i jest) „z innej bajki”. Są to przedstawiciele: myślenickiej Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Myślenickiego Towarzystwa Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach oraz trzech liderów PAFW (Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności): Izabela Janczak-Bizoń, Anna Kapusta oraz Paweł Piwowarczyk. - Postanowiliśmy połączyć siły gmin Myślenice i Dobczyce. Rzadko ze sobą współpracujemy, nie znamy się nawzajem, nie wiemy jakie mamy zasoby i nie czerpiemy z własnego potencjały, szukając partnerów do działań daleko, podczas, kiedy można ich znaleźć tak blisko - mówi Agnieszka Wargowska-Dudek.

W ramach „Kalejdoskopu...” zorganizowali cykl spotkań pod hasłem „Kawiarenka Obywatelska”. Przychodziły na nie osoby działające społecznie na rzecz swoich społeczności. Ale na tym nie koniec, bo z pozyskanego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności dofinansowania (90 tys. zł) zrealizowano też wydarzenia u partnerów projektu, a nade wszystko (na to przeznaczono największą część wsparcia) przyznano kilkanaście mikrograntow na realizację różnych przedsięwzięć, który beneficjentami były dzieci (i to od tych najmłodszych) , młodzież, dorośli i seniorzy. Granty te wynosiły od 1000 do 4000 zł, przy czym na większą pomoc mogły liczyć te organizacje i grupy, które postanowiły działać nie same, ale w partnerstwie z innymi. - Jako partnerzy projektu wiele rzeczy się nauczyliśmy, musieliśmy pójść na niejeden kompromis, wiele spraw przedyskutować, bo niektóre działania były pionierskie. Ciekawa była współpraca pomiędzy organizacjami i grupami, ale również to, że w konkursie na minigranty sami ubiegający się o nie głosowali i decydowali, kto je dostanie. Nie była to decyzja żadnej komisji, ani kapituły, ale ich własna - mówi Anna Kapusta, liderka PAFW. Każdy miał do dyspozycji trzy głosy i dysponował nimi wedle uznania. Nawet jeśli jeden przeznaczył na to, aby zagłosować na swój projekt - zostawały mu jeszcze dwa.

- Projekt się kończy, a teraz zobaczymy ile z niego zostanie. Osobiście liczę na to, że pozostaną spotkania, czyli „Kawiarneki Obywatelskie”, że uda się kontynuować fundusz stypendialny dla pasjonatów i że znajdą się donatorzy małych grantów. Projekt pokazał bowiem, że niewielkie finansowe wsparcie wystarczy, żeby ludzie zaaranżowali coś sami: jakąś fajną imprezę albo warsztaty, wkładając w to oczywiście swoją pracę, bo przecież na tym polega działalność społeczna - mówi Anna Kapusta.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 20. "Szabaśnik"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski