Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Gmina zamyka m.in. szkoły, przedszkola i odwołuje imprezy z obawy przed koronawirusem

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
W środę w myślenickim magistracie odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o krokach przedsięwziętych po to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Koronawirus: aktualizowany raport

Nie odbędą się zaplanowane imprezy, których organizatorem lub współorganizatorem miała być gmina. Największa z nich to to Myślenicki Bieg Uliczny, który co roku przyciągał na start ponad 1000 biegaczy. Jego termin został przełożony w czasie, przy czym nowego organizatorzy jeszcze nie podają.
Nie będzie też wydarzeń w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sporu, jego filiach, Muzeum Niepodległości i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od poniedziałku swoją działalność zawiesi też Dzienny Dom "Senior+" w Myśleniach.

Od czwartku przez dwa tygodnie będzie zamknięta także kryta pływalnia Aquarius.

Od poniedziałku do 25 marca (środa) szkoły zawieszają zajęcia.
- W najbliższy czwartek i w piątek w naszych placówkach edukacyjnych będą zapewnione zajęcia opiekuńcze - mówił burmistrz Jarosław Szlachetka zwracając się do rodziców z prośbą o to, aby jeśli nie muszą nie posyłali w tych dniach dzieci do szkół, przedszkoli i żłobka.

Nauczyciele, jak poinformowała Renata Marzec, naczelnik Wydziału Edukacji pozostają w gotowości pracy i mają przygotować dla uczniów materiały do nauki w domach (będą one im udostępnione ze pośrednictwem platformy Librus). - Bardzo prosimy o wyrozumiałość i pozostawienie dzieci w domach - zaapelowała.

Z kolei Straż Miejska, którą reprezentował komendant Tomasz Burkat, apeluje o pomoc seniorom, zwłaszcza tym mieszkającym samotnie np. w zrobieniu zakupów. Chodzi o to, aby nie musieli oni opuszczać domów, bo to właśnie osoby starsze są szczególnie narażone i przechodzą infekcję najgorzej.

Potwierdził to dr Marcin Zawrotniak z Zakładu Biochemii Porównawczej i Bioanalityki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mówił o tym, aby nie bagatelizować zagrożenia, ale jednocześnie uspokajał, że nie ma powodu do wpadania w panikę. Najważniejsze jest jak tłumaczył, utrudnienie wirusowi przenoszenia się, dlatego tak ważne jest mycie rak, ale nie tylko, bo też dezynfekowanie m.in. telefonów komórkowych, torebek, kierownicy albo drążka zmiany biegów w samochodzie.

Podobne kroki przedsięwzięły również inne gminy.

Przypomnijmy, w myślenickim szpitalu przebywa obecnie osoba z podejrzeniem koronawirusa. Nie są jeszcze znane wyniki testów, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie.
Przed nią w szpitalu hospitalizowano czworo innych pacjentów z takim samym podejrzenie, ale ostatecznie testy wykluczyły jakoby byli zakażeni tym rodzajem wirusa.

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Jak chronić się przed koronawirusem? Zobacz poradnik WHO

Jak chronić się przed koronawirusem [PORADNIK WHO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski