Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Jak uczniowie zbudowali szkołę, czyli najładniejsze makiety „jedynki”

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
"Jedynka", czyli najstarsza szkoła w Myślenicach na uczniowskich makietach
"Jedynka", czyli najstarsza szkoła w Myślenicach na uczniowskich makietach Katarzyna Hołuj
Zbliża się koniec roku szkolnego, ale także, choć mniejszymi krokami, jubileusz 150-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach. I właśnie z okazji oczekiwanego jubileuszu szkoła ta zorganizowała historyczno-plastyczny konkurs pod hasłem „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Jedynka wpisana w pejzaż historyczny Myślenic”. Z zadaniem wykonania makiety budynku szkoły wszyscy uczestnicy poradzili sobie dobrze, a najlepiej Szymon Maksimowski z „jedynki”.

Budynek „jedynki” to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych gmachów w Myślenicach o czym można się przekonać zarówno za dnia, jak i po zmroku, dzięki zamontowanej przy okazji jego rewitalizacji iluminacji.

Kamień węgielny pod jego budowę położono w 1874 roku, a było to możliwe dzięki inicjatywie ówczesnego burmistrza Myślenic Andrzeja Marka i hojności księżnej Augusty de Montleart, która była fundatorką szkoły, a przynajmniej jej części ofiarowując na jej budowę 10 tys. złotych reńskich. Szkołę oddano do użytku trzy lata później, w 1877 roku. Na parterze uczyli się chłopcy, dziewczęta zaś na piętrze.

Budynek szkolny wybudowany został, jako jednopiętrowy, kryty blachą. Do szkoły prowadziły dwa wejścia, jedno usytuowane od strony wschodniej, drugie od zachodniej. Na parterze znajdowały się 4 sale przeznaczone dla chłopców i tyle samo na piętrze. Dwie z nich zajmowała szkoła dla dziewcząt, duża sala używana była przez Radę Miejską na posiedzenia i bale. Sala ta przyozdobiona była popiersiami królów polskich. W innej sali przez klika lat odbywały się przedstawienia teatralne
- informuje strona internetowa gminy Myślenice.

Przez tych prawie 150 lat budynek był przede wszystkim szkołą powszechną: podstawową, ale przez jakiś czas także gimnazjum.
Przede wszystkim, bo w czasie wojny, Niemcy urządzili w nim koszary, a później posterunek granatowej policji.
Po wojnie na powrót stał się siedzibą szkoły.

Okazały budynek, w którym mieści się szkoła zdobią liczne pilastry i sztukaterie o motywach roślinnych. Na budynku znajduje się też herb Myślenic i dwie pamiątkowe tablice. Obiekt w 2010 roku został poddany całkowitej renowacji w ramach programu rewitalizacji Rynku w Myślenicach
- informuje gmina.

Budynek „jedynki” od prawie 40 lat figuruje w rejestrze zabytków Małopolski.

Co warte podkreślenia, w konkursie „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Jedynka wpisana w pejzaż historyczny Myślenic” wzięli udział nie tylko uczniowie SP nr 1, ale także innych gminnych podstawówek.

Uczniowskie prace wykonane m.in. z tektury, gliny albo klocków Lego, dowodzą zaangażowania i cierpliwości ich autorów. Zadbali oni o najdrobniejsze detale architektoniczne, a niektórzy nawet o to, aby na makiecie nie zabrakło postaci dyrektora szkoły oraz pani woźnej z nieodłącznym dzwonkiem w ręce. Jedne, na co zezwalał regulamin, przedstawiają bryłę szkoły sprzed rozbudowy w 2001 roku, inne tę obecną.

Jury konkursowe oceniło każdą z nich i wydało następujący werdykt.
Pierwsze miejsce przyznało Szymonowi Maksimowskiemu z SP nr 1 w Myślenicach, drugie ex aequo Karolowi Jackowi z SP nr 1 i Patrykowi Okrajowi z SP nr 3 w Myślenicach, a trzecie Barbarze Baryś z SP w Jaworniku.
Wyróżnienia otrzymali zaś: Natalia Skóra (SP w Jaworniku), Krzysztof Tomal (SP nr 1 w Myślenicach),
Mateusz Starnawski i Adam Michalik (SP nr 1 w Myślenicach), Jacek Słomka (SP nr 1 w Myślenicach) oraz Maksymilian Małota (SP nr 1 w Myślenicach).

FLESZ - To koniec pracy zdalnej? Firmy chcą powrotu do biur

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski