Myślenice. Mariusz Pustuła mistrzem Polski! Wygrał bieg strażaków na wieżowiec Sky Tower

Katarzyna Hołuj
Mariusz Pustuła zajął 1 miejsce w Sky Tower Run w klasyfikacji strażaków w umundurowaniu bojowym Archiwum prywatne
Mariusz Pustuła, strażak KP PSP w Myślenicach zdobył tytuł mistrza Polski strażaków, którzy w pełnym umundurowaniu bojowym zdobyli 49 piętro wieżowca Sky Tower w biegu Sky Tower Run we Wrocławiu. Do przebycia mieli 1142 schody.

Mariuszowi zajęło 9 minut i 16 sekund. Ten wynik dał mu pierwsze miejsce w klasyfikacji strażaków w pełnym umundurowaniu bojowym, w której wystartowało nieco ponad 80 zawodników.

To niemal morderczy wysiłek. Waga umundurowania (spodnie, kurtka, buty, rękawice) i sprzętu (aparat powietrzny z butlą, maska) wynosi ok. 18 kg.

W klasyfikacji open (razem z zawodnikami, którzy startowali w zwykłych strojach sportowych) był 198. Bieg ukończyło 650 biegaczy, wystartowało jeszcze więcej.

Nie był to pierwszy udział Mariusza w tym biegu, ale pierwszy w umundurowaniu bojowym.
W 2016 roku z czasem 6:37 zajął 11 miejsce w kategorii open.

W tym roku organizatorzy Sky Tower Run wprowadzili klasyfikację indywidualną strażaków w umundurowaniu bojowym. W takich biegach bardzo ważne jest umiejętnie rozkładać siły. Muszę przyznać, że inaczej niż w zawodach TFA w Czechach, gdzie startuję na dużym luzie, tutaj towarzyszył mi duży stres i to pomimo tego, że atmosfera biegu jest bardzo dobra a klatka schodowa bardzo wygodna. Czułem jakbym zamiast żołądka miał kamień, a trasę od 30 do 32 piętra przeszedłem dosłownie schodek po schodku, co nigdy mi się nie zdarza. Potem było trochę lepiej, a od 40 piętra do końca był już bieg ile sił. Powietrze trzeba ciągnąć jak… odkurzacz – mówi Mariusz.

W tym roku, oprócz zawodów TFA, ma już za sobą start w biegu na Szczyt Rondo 1, gdzie zajął 6 miejsce, a planuje jeszcze m.in. udział w biegu na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To już niedługo, bo 1 października, a będzie tam reprezentował KP PSP w Myślenicach razem z kolegami z pracy: Szymonem Jopkiem, Markiem Łabędziem i Konradem Kucałą. W grudniu zaś planuje start w tradycyjnym Biegu Barbórkowym w kopalni Wieliczka.

W międzyczasie, w październiku chcę wystartować w biegu na nowy warszawski wieżowiec Varso Tower. Do pokonania będą 53 piętra, także w pełnym umundurowaniu bojowym – mówi Mariusz.