Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Matki i noworodki będą miały większy komfort

Katarzyna Hołuj
Dyrektor szpitala Adam Styczeń z ordynator neonatologii Barbarą Solarz (z prawej) w remontowanym oddziale
Dyrektor szpitala Adam Styczeń z ordynator neonatologii Barbarą Solarz (z prawej) w remontowanym oddziale Fot. Katarzyna Hołuj
Pierwszy etap przebudowy dwóch szpitalnych oddziałów: ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego dobiega końca.

To oznacza, że jeszcze przed Nowym Rokiem świeżo upieczone mamy i najmłodsi pacjenci, czyli noworodki mają wrócić do swoich starych sal, które jednak w niczym nie przypominają tych sprzed remontu.

Zakres prac był szeroki, bo począwszy od wyburzeń niektórych ścian, przez wymianę instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, na wymianie łóżek, innych mebli, a nawet lamp skończywszy. Nowe sale w części położniczej są jedno- lub dwuosobowe. Każda z nich jest z łazienką (umywalka, prysznic, wc).

Wykonanie ich było zresztą jedną z trudniejszych części całej przebudowy, bowiem po prawej stronie od wejścia na oddział nigdy nie było sanitariatów. Aby mogły powstać, trzeba było wykonać piony kanalizacyjne i przekuć się z drugiego piętra na sam dół, do piwnicy. Także na oddziale noworodków zaszły zmiany. Po modernizacji będzie on dysponował m.in. salą intensywnej terapii.

Remont rozpoczął się w lipcu. Teraz kończy się pierwszy etap, a drugi (przebudowa części ginekologicznej) ma być sfinalizowany do końca marca 2016 roku. Jego przeprowadzenie jest możliwe dzięki dofinansowaniu w wysokości 5,1 mln zł, jakie szpital otrzymał w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Razem z wkładem własnym inwestycja kosztowała będzie prawie 6,4 mln zł.

Przebudowa to tylko część. Na projekt składa się też zakup sprzętu specjalistycznego. Jak zapewnia dyrektor szpitala Adam Styczeń „z najwyższej półki”. To m.in. USG, wielostanowiskowy system nadzoru położniczego i KTG współpracujące ze stacją monitorującą. W ramach tzw. miękkiej części projektu wykonywane są także bezpłatne badania prenatalne kobiet i badania USG stawów biodrowych niemowląt.

To nie koniec zmian w szpitalu. Do końca tego roku większość poradni specjalistycznych ma zostać przeniesiona do budynku administracyjnego w miejsce, gdzie działały gabinety lekarzy rodzinnych. W budynku szpitalnym pozostanie poradnia chirurgii ortopedycznej. Zwolnione miejsce ma posłużyć stworzeniu sali do zabiegów chirurgicznych, które nie muszą być przeprowadzane na bloku oraz przyszłej rozbudowie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Ta staje się teraz priorytetem dla szpitala.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski