Myślenice. Nauczyciel i radny na cenzurowanym. Po skargach uczennic sprawę wyjaśnia rzecznik dyscyplinarny

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Czynności wyjaśniające w sprawie jednego z nauczycieli trwają. Część z nich przeprowadzono na miejscu w szkole
Czynności wyjaśniające w sprawie jednego z nauczycieli trwają. Część z nich przeprowadzono na miejscu w szkole Katarzyna Hołuj
Udostępnij:
Przed komisją dyscyplinarną dla nauczycieli przy wojewodzie małopolskim toczy się postępowanie wyjaśniające w sprawie nauczyciela Zespołu Szkół – Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Wszczęto je po tym, jak uczennice poskarżyły się wychowawczyniom na to, że nauczyciel zwracając się do nich, używa niestosowanych sformułowań.

FLESZ - Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Dyrektor szkoły zwrócił się o wyjaśnienie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego 3 listopada ubiegłego roku, wkrótce po zawiadomieniu go przez nauczycielki. Opinię publiczną poinformował zaś o niej poseł Marek Sowa w styczniu br. zamieszczając w sieci (na swoim poselskim profilu) treść wspomnianego zawiadomienia, jak i treść dwóch pism nauczycielek do dyrektora. Z tych ostatnich wynika, że nauczyciel miał mówić do uczennic m.in. „gdzie się łajdaczyłyście w zeszły weekend?”, „jesteście upośledzeni”, „możecie wypiąć biodra, wypiąć siura, a jak nie macie, to chłopcy mogą wam pokazać”.

Dziewczęta miały się też skarżyć na to, że nie traktuje wyrozumiale ich zgłoszeń o bólach miesiączkowych i mimo tych każe wykonywać zadane ćwiczenia.

Poseł Sowa mówił też wtedy z mównicy sejmowej, że małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przez siedem tygodni blokowała postępowanie wyjaśniające „w stosunku do nauczyciela, polityka PiS-u z Myślenic, który gnębi, mobbinguje uczennice”.

Nauczyciel ten od 2018 roku jest radnym Rady Miejskiej w Myślenicach, reprezentuje klub PiS.

Biuro prasowe Kuratorium Oświaty w Krakowie odpowiada, że Małopolski Kurator Oświaty, polecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego 9 listopada, co jest jednoznaczne ze wszczęciem postępowania wyjaśniającego, zatem nie może być mowy o blokowaniu.

22 grudnia miały miejsce czynności wyjaśniające na terenie szkoły.

Dzięki wykonaniu czynności na miejscu, w szkole, znacznie skrócił się czas prowadzenia poszczególnych czynności – informuje biuro prasowe.

O tym co udało się już ustalić, kuratorium nie informuje:

Zachowując zasadę domniemanej niewinności oraz ze względu na ciągle trwające postępowanie wyjaśniające, nie będziemy podawać szczegółów postępowania - czytamy w odpowiedzi na nasze pytanie.

To samo biuro prasowe na pytanie, kiedy można się spodziewać wyjaśnienia sprawy przez kuratorium oświaty, odpowiada:

Wobec okoliczności przytoczonych przez posła Marka Sowę, wedle których pan Gablankowski jest nieobecny w pracy – nie może złożyć wyjaśnień w tej sprawie. W związku z tym, nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zakończy się postępowanie wyjaśniające w jego sprawie.

Zależy mi na rzetelnym wyjaśnieniu tej sprawy, gdyż czuję się niewinny. Pragnę zaznaczyć, że samo oskarżenie nie przesądza o winie, a przede wszystkim nie może być pretekstem do formułowania niesprawiedliwych wyroków - to fragment oświadczenia Wojciecha Gablankowskiego, nauczyciela i radnego.

Wydał je po tym, jak sprawa nabrała rozgłosu, podpisując je imieniem i nazwiskiem. On sam nie ma profilu w mediach społecznościowych, ale opublikowało je m.in. Prawo i Sprawiedliwość Myślenice.

W tym tygodniu w sieci pojawiło się ogłoszenie o możliwości podpisania petycji w obronie nauczyciela. Jej autor pisze w niej m.in. : „Życzylibyśmy sobie, aby przy ocenie Pana Wojciecha był brany pod uwagę całokształt jego starań, a nie był postrzegany przez kilka stwierdzeń wyrwanych z kontekstu” i zachęca absolwentów szkoły do podpisywania petycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak pisowski bydlaczek to oczywiście wszystko w porządku
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie