Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Nowa odznaka - "Korona Beskidu Myślenickiego" czeka na turystów

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Amatorzy górskich wypraw mogą już ubiegać się o odznakę Korona Beskidu Myślenickiego. Jej pomysłodawcy, czyli działacze Oddziału PTTK Lubomir w Myślenicach, chcą w ten sposób zachęcać do uprawiania górskiej turystyki pieszej w Beskidzie Średnim oraz Beskidzie Wyspowym, nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Dlatego odznaka ma trzy stopnie, jest Brązowa, Srebrna i Złota.

FLESZ - Owoce o największej i najmniejszej zawartości cukru

od 16 lat

Żeby zdobyć złotą trzeba udokumentować zdobycie 50 szczytów Beskidu Myślenickiego. Są wśród nich oczywiście szczyty najwyższe włącznie z najwyższym ze wszystkich Luboniem Wielkim (1022 m n.p.m.), ale nie tylko te, bo są także szczyty niższe, ale w jakiś sposób się wyróżniające. To np. Zbójecka Góra (643 m n.p.m.) w Skomielnej Białej, będąca nie tylko najdalej na południe wysuniętym szczytem Beskidu Myślenickiego, ale też najdalej na południe wysuniętym punktem powiatu myślenickiego.

Jest też Góra Zamkowa (308 m n.p.m.) w Dobczycach. To jeden z najłatwiejszych do zdobycia szczytów, na dodatek bardzo łatwo dostępny, bo znajduje się na Starym Mieście w Dobczycach.

Jak tłumaczy Mateusz Murzyn, prezes Oddziału PTTK Lubomir, znalazł się on w koronnym zestawieniu nieprzypadkowo.

Umieszczając w Koronie takie szczyty i ustanawiając trzy stopniową odznakę chcieliśmy zachęcić nawet 8-10-latki do tego, aby razem z rodzicami wędrowały i zdobywały odznaki. Dla dziecka zdobycie 50 szczytów jest perspektywą bardzo odległą, ale już zdobycie 10 nie, bo wystarczą 2-3 wycieczki i może się ono stać posiadaczem Brązowej Odznaki. To duża zachęta do tego, aby wędrować z rodzicami. Jestem pewien, że potem już samo dziecko będzie motywowało rodziców, aby iść w góry i zdobywać kolejne szczyty i odznaki

– mówi Mateusz Murzyn.

Zdobycie kolejny szczytów należy wpisać do książeczki GOT PTTK, wpisując datę wycieczki, trasę na poszczególne szczyty.

Potwierdzeniem ich zdobycia powinny być fotografie pretendenta do odznaki zrobione na szczycie oraz, jeśli to możliwe, pieczątki lub inne potwierdzenia. Kiedy zdobędzie się się już wymagane 10, 25 lub 50 szczytów, książeczkę i fotografie należy przedstawić do weryfikacji w biurze myślenickiego oddziału PTTK (Rynek 27).

Pretekstem do ustanowienia odznaki był niedawno obchodzony przez Oddział PTTK Lubomir w Myślenicach jubileusz 75-lecia nieprzerwanej działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski