MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne

Maciej Hołuj
Małgorzata Ptak
Małgorzata Ptak Fot. Archiwum prywatne
Małgorzata Ptak, koordynatorka myślenickiego Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mówi o tym, jak wygląda sytuacja z krwią w okresie pandemii.

FLESZ - Pilnuj swojego dowodu. Nieostrożność przypłacisz długami

Czy potwierdza Pani informację, że notujemy obecnie brak krwi, że jest jej za mało?
Z powodu epidemii COVID-19 w całym kraju dramatycznie spadła liczba krwiodawców zgłaszających się do oddawania krwi. Jest to szczególnie groźne dla pacjentów, którzy wymagają przetoczenia krwi i jej składników. Niestety dodatkowo jak co roku wakacje są bardzo trudnym okresem, jeśli chodzi o oddawanie krwi, ponieważ krwiodawcy udają się na urlopy lub nie mają terminu do oddania krwi, bo oddali ją przed okresem letnim.

Czy w tej chwili, kiedy „oswoiliśmy” się już nieco z pandemią sytuacja uległa poprawie?
Wielu dawców zwłaszcza w okresie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 zrezygnowało z oddawania krwi obawiając się zakażenia wirusem, ale w obecnej chwili sytuacja w naszym myślenickim Terenowym Oddziale uległa poprawie. Nie oznacza to jednak, że posiadamy wystarczające zapasy krwi.

Co dzieje się z pobraną w kierowanym przez Panią oddziale krwią?
Krew pobierana w TO Myślenice jest codziennie odsyłana transportem do RCKiK w Krakowie, gdzie następnie poddawana jest preparatyce do celowanych składników krwi.

Czy mieszkańcy Myślenic i powiatu myślenickiego chętnie oddają krew w tych trudnych czasach?
W początkowym etapie epidemii sytuacja w naszym TO była bardzo trudna. Zgłaszała się niewielka liczba krwiodawców, jak również wstrzymane zostały akcje poboru krwi. W obecnym czasie obserwujemy znaczną poprawę, krwiodawcy solidarnie odpowiadają na apele odnośnie braków krwi. Przywrócone zostały także akcje poboru krwi. Zwiększyliśmy częstotliwość wyjazdów w teren, gdzie krew oddawana jest z ogromnym zaangażowaniem.

Czy to oznacza, że w chwili obecnej wznowił działalność także strażacki klub honorowych krwiodawców?
Strażacy od lat odpowiadają na nasze apele. Są niezawodni, bezinteresowni, zawsze gotowi by pomagać, także w czasach pandemii. Oni doskonale wiedzą, jak bardzo potrzebna jest krew, na przykład dla osób poszkodowanych w wypadkach, dlatego też cyklicznie organizowane są akcje, które stanowią doskonałą okazję do podzielenia się tym cennym darem.

Jakiej grupy krwi potrzeba w tej chwili najbardziej?
Wszystkie grupy krwi są potrzebne. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie są na bieżąco zamieszczane informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi. Najbardziej jednak deficytowa jest krew grupy ORh minus.

Jak radzi sobie ekipa obsługująca myślenicki Terenowy Oddział RCKiK w czasach pandemii?
Pracujemy z zachowaniem reżimu sanitarnego i z zastosowaniem dodatkowych procedur.

Czy oddawanie krwi podczas pandemii jest bezpieczne?
Tak. Na wszystkich etapach poboru krwi używa się sprzętu jednorazowego użytku. Pobieranie krwi odbywa się z zachowaniem wyjątkowych środków ostrożności. Obostrzenia dotyczą krwiodawców, którzy muszą być przygotowani na dodatkowe procedury zwiększające bezpieczeństwo zarówno krwiodawców jak i personelu medycznego tj.: w ramach tzw. preselekcji wykonywany jest pomiar temperatury, krwiodawca wypełnia ankietę wstępnej kwalifikacji mającej na celu dyskwalifikację osób narażonych na zakażenie, dokonujemy kontroli w systemie komputerowym czy krwiodawca nie jest objęty kwarantanną, przestrzegamy odpowiedniej liczby krwiodawców znajdujących się na terenie TO, wymagamy używania maseczek przez krwiodawców, personel medyczny stosuje środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki i fartuchy jednorazowe oraz środki dezynfekcyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski