Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Przez miasto na wypożyczonej hulajnodze (elektrycznej) albo na skuterze

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
W Myślenicach, Wieliczce i Skawinie uruchomiono wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg. Operator systemu zapowiada, że wkrótce - do trzech tygodni - w punktach dostępne będą także skutery

W Wieliczce wypożyczalnia e-hulajnóg działa od 17 sierpnia, natomiast mieszkańcy Myślenic i Skawiny mogą korzystać z elektrycznego transportu na minuty od dzisiaj.

- Trwają procedury administracyjne związane z wprowadzeniem do systemu także elektrycznych skuterów. Pojazdy te będą dostępne w wypożyczalniach najpóźniej za trzy tygodnie - zapowiada Paulina Płaszczak z zarządu firmy blinkee.city, która uruchomiła pierwsze podkrakowskie wypożyczalnie elektrycznych jednośladów.

Usługa jest dostępna tylko dla dorosłych. Wypożyczenie odbywa się za pośrednictwem aplikacji (blinkee.city). Rejestrując się trzeba załączyć zdjęcie dowodu osobistego, a jeśli chcemy korzystać ze skuterów - także prawa jazdy.

System zweryfikuje i potwierdzi rejestrację w ciągu doby, a wtedy można już „namierzyć” na mapie, gdzie w pobliżu nas znajduje się pojazd i zarezerwować go. Od tego czasu ma się kwadrans na dotarcie do niego (ten czas nie podlega opłacie) i… ruszyć w drogę uruchamiając silnik za pomocą przycisku w aplikacji. W kufrze skutera znajdziemy kask i czepek higieniczny.

Tak samo jak zaczyna się jazdę, tak samo się ją kończy - przyciskiem w aplikacji.

Michał Rombalski z firmy blinkee.city przekonuje, że obsługa systemu to nic trudnego: - Na każdym sprzęcie, zarówno skuterze jak i hulajnodze, znajduje się szczegółowa instrukcja jak ich używać. Jest też kod QR za pomocą którego można ściągnąć darmową aplikację, bo sprzęt jest obsługiwany wyłącznie przez telefon - mówi.

Skuter lub hulajnogę można pozostawić gdzie chcemy (oczywiście nie na środku drogi lub chodnika, ale w miejscu bezpiecznym), ważne jest tylko to, aby było to na terenie strefy.

Strefą objęte jest całe centrum Myślenic, ale można wyjeżdżać także poza nią. Ważne jest, aby zaparkować pojazd w strefie. W Myślenicach „wyspy” wchodzące w skład strefy będą się znajdowały m.in. na Zarabiu.

Podobnie jest to zorganizowane w Skawinie.

W Wieliczce główne lokum wypożyczalni znajduje się przy Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto”, na placu z fontanną. Obecnie jest tam 20 hulajnóg, ale docelowo ma być ich znacznie więcej. Obszar, gdzie można zostawiać pojazdy obejmuje przede wszystkim centrum miasta oraz rejony: Kampusu Wielickiego (osiedle Wincentego Pola), parku na Grabówkach, miasteczka rowerowego (ul. Jedynaka) i Wielickiej Areny Lekkoatletycznej (ul. Narutowicza).

Cena początkowa za wypożyczenie hulajnogi wynosi 2,5 zł, a każda minuta jazdy kosztuje 49 groszy. Zasięg pojazdów to 20-21 km., a maksymalna prędkość - 20 km/h.

Minuta jazdy na skuterze kosztuje 69 groszy, natomiast postoju 9 gr. maksymalna opłata za cały dzień korzystania ze skutera to 89 zł.

Projekt powstał z myślą nie tylko o mieszkańcach, ale i turystach. Jego pomysłodawcy mówili w poniedziałek w Myślenicach, że widzą potencjał w Zarabiu, które jednak nie jest dostatecznie skomunikowane z innymi częściami miasta.

Dojechać tam można tylko samochodem, albo właśnie jednośladem. Zresztą nie tylko w Zarabiu widzą potencjał, ale również w Dolnym Przedmieściu, gdzie znajduje się centrum handlowe miasta.

Już niedługo będziemy się mogli przekonać jak mieszkańcy zareagowali na tę nowość.

W Wieliczce pierwsze dane pokazują, że novum cieszy się zainteresowaniem. Niektóre hulajnogi trzeba było doładowywać już 18 sierpnia.

Są także pierwsze problemy. Jak informują użytkownicy elektrycznego transportu na minuty, na portalu internetowym blinkee.city w sekcji „znajdź pojazd” nie ma Wieliczki. Paulina Płaszczak zapewniła nas, że takie dane zostaną tam wprowadzone najdalej do poniedziałku wieczorem (19 sierpnia).

Mieszkańcy zwracają również uwagę, że wielicka infrastruktura drogowa często nie jest dostosowana dla rowerów „nie mówiąc już o hulajnogach elektrycznych”, więc w niektórych rejonach pojawiają się kłopoty z ich przejazdem.

Skutery, które pojawią się w podkrakowskich wypożyczalniach będą mieć zasięg do 60 km. Paulina Płaszczak powiedziała nam, że rodzi się projekt zsynchronizowania podkrakowskiego transportu z operatorami takich systemów w Krakowie. Plan zakłada, że w przyszłości e-skutery będą dostępne także na trasie Wieliczka - Kraków oraz Skawina - Kraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski