Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Rewitalizacja rynku dobiegła końca [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Takie inwestycje realizuje się raz na kilkadziesiąt lat. Myślenicki rynek doczekał się rewitalizacji po ok. 40 latach. To co najbardziej rzuca się w oczy to nowa nawierzchnia z granitu i porfiru oraz nowa, tryskająca wodą wprost z posadzki, fontanna. Ale zmian i nowości jest więcej.

FLESZ - Szczepienia dla dzieci już wkrótce

od 16 lat

Swoją lokalizację zmienił Pomnik Niepodległości, który został przesunięty bliżej południowej pierzei. Obok niego stanął maszt z flagą. Zniknął za to parking, który zajmował część płyty rynku.

Chodziło przede wszystkim o to, aby wyprowadzić samochody z rynku i żeby przywrócić rynek mieszkańcom – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości dr Łukasz Stożek, projektant nowego, przebudowanego rynku.

Jak przypomniał, przymiarki do wymiany zniszczonej nawierzchni rynku czyniono już kilkanaście lat temu. Potem okazało się, że może ona nastąpić tylko pod warunkiem wymiany nawierzchni na całej starówce, czyli uliczkach otaczających rynek i wokół kościoła parafialnego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie rynku.

Władze gminy poprzedniej kadencji zdecydowały się na to poszerzając zakres prac o budowę Muzeum Niepodległości. Pozyskały też na ten cel 25 mln zł unijnego dofinansowania.

Kiedy było już wiadomo, że budowa muzeum i wymiana nawierzchni otoczenia kościoła, kosztowały więcej niż pierwotnie planowano, obecne władze stanęły przed decyzją, czy realizować etap drugi, czyli rewitalizację płyty rynku i ulic wokół niego, który ostatecznie też kosztował więcej niż zakładano, bo ponad 23 mln zł. Jak powtórzył dziś burmistrz Jarosław Szlachetka była to jedna z najtrudniejszych decyzji jakie przyszło mu podjąć od czasu wyboru go na burmistrza. Zaraz jednak dodał, że było warto, o czym przekonuje się obserwując dzieci korzystające z nowej fontanny i dorosłych odpoczywających na nowych ławkach.

Zapraszam do częstszego odwiedzania myślenickiego rynku, naszej dumy. Mam nadzieję, że rynek znów będzie tętnić życiem. Rewitalizacja nie wymazuje dawnych wspomnień z nim związanych, wręcz przeciwnie. Staje się wyrazem szacunku dla miejsca, które jest naszą wizytówką

– mówił.

Przy okazji rewitalizacji wymieniono szereg zniszczonych sieci, a tam gdzie ich nie było uzupełniono braki. Powstało prawie 2 km kanalizacji opadowej, blisko 700 m kanalizacji sanitarnej, ponad 1 km sieci wodociągowej, a całkowita długość położonych przewodów zasilających wyniosła ponad 5 km.
Powstała wspomniana już nowa fontanna, nowe latarnie, ławki, wyznaczono nowe miejsca parkingowe.

Dr Łukasz Malinowski, historyk i dyrektor wspomnianego już Muzeum Niepodległości mówi, że przy tym wszystkim zachowano „ducha tego miejsca”, czyli układ lokacyjny nawiązujący do pierwotnych założeń lokacyjnych z czasów kazimierzowskich, który jest wartością samą w sobie i najpewniej jest najcenniejszym zabytkiem Myślenic.

Podczas prowadzenia prac rewitalizacyjnych nie zabrakło ciekawych odkryć archeologicznych. Odkryto fragment danego traktu miejskiego i studnię. Nie pozostała ona odsłonięta, ale jej lokalizację zaznaczono na płycie rynku materiałami pochodzącymi z jej rozbiórki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski