Myślenice. Rok 2017 w sporcie: Były tytuły, medale, puchary

Maciej Hołuj
Michał Śliwa
Michał Śliwa Maciej Hołuj
W sporcie, jak w życiu, są sukcesy i porażki. Myśleniccy sportowcy nie mogą narzekać, bowiem w minionym roku zanotowali więcej tych pierwszych, niż drugich

Odchodzący do historii 2017 rok był dla sportowców z regionu Myślenic bardzo udany. Kilku z nich zapisało na swoim koncie tytuły wywalczone w Mistrzostwach Świata, wielu w Mistrzostwach Polski. Były zwycięstwa, spełnienia marzeń, medale, puchary.

Swoje życiowe marzenie spełnił kolarz górski uprawiający downhill Michał Śliwa. Startujący w kategorii masters myśleniczanin wywalczył w 2017 roku trzy tytuły: mistrza Polski, Europy i Świata. Czekał na tę chwilę 17 lat! Powody do radości miał też inny kolarz górski, Jarosław Żur, reprezentant Head Team Luboń Skomielna Biała, który okazał się najlepszym juniorem MTB wygrywając Puchar Polski oraz klasyfikację ogólną PZKol.

Speed ball nie jest dyscypliną sportu, która mogłaby pochwalić się dużą popularnością w Polsce, ale dzięki takim sportowcom jak Zbigniew Bizoń z Drogini sytuacja ta może szybko ulec zmianie. Wielki propagator gry z piłeczką umocowaną na statywie i rakietką ma na swoim koncie tytuł wicemistrza Polski, a w mijającym roku wywalczył swój największy jak dotychczas sukces zdobywając brązowy medal w Mistrzostwach Świata w sztafecie speed ballowej i szóste miejsce w grze na czas.

W innej z dyscyplin sportowych zdobywających sobie coraz większą popularność w kraju (petanque) zawodniczka reprezentująca Myślenicki Klub Petanque Alicja Święch wywalczyła indywidualne mistrzostwo Polski kobiet i wraz z Sebastianem Domanusem (także z MKP) broniła barw Polski podczas Mistrzostw Świata w chińskim Kaihua. Niestety bez większych sukcesów.

Sukcesy odnotowali natomiast na swoim koncie myśleniccy rajdowcy. Tomasz Kasperczyk, z pilotem Damianem Sytym, ukończył sezon 2017 na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej zdobywając tytuł rajdowego wicemistrza Polski. To największe osiągnięcie w krótkiej karierze rajdowca z Myślenic. Na początku roku Kasperczyk startował w Rajdowych Mistrzostwach Europy (ERC), ale wobec niepowodzeń powrócił na krajowe podwórko wygrywając - po raz pierwszy w karierze - rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski - Rajd Śląska. Tytuł mistrza kraju wywalczył także Krzysztof Dominik startujący w klasie N4.

">

Piłka nożna zdominowana została tym razem przez drużynę kobiecą. Piłkarki LKS Respekt Myślenice mogą uznać pierwszą rundę sezonu 2017/18 za bardzo udaną. Prowadzą bowiem z dość obiecującą przewagą w tabeli swojej grupy i nie przegrały w rundzie jesiennej ani jednego meczu. Trener drużyny Przemysław Senderski i prezes klubu Jan Dziadkowiec mogą być ze swoich podopiecznych zadowoleni. W 2017 roku dziewczęta z Respektu wywalczyły brązowy medal w futsalowych MP w kategorii drużyn U16.

Nikola i Paulina Szlachta są wprawdzie judoczkami UKS-u Judo Wolbrom, ale obie wraz z rodzicami mieszkają w podmyślenickiej wsi Borzęta. Sezon 2017 był dla sióstr bardzo udany. Nikola zdobyła brązowy medal podczas Mistrzostw Europy Kadetów rozgrywanych w Kownie, wywalczyła także „złoto” w Pucharze Europy w Follonicy. Jej starsza siostra Paulina była trzecią zawodniczką Pucharu Europy Kadetów w słowackiej miejscowości Koper.

Łucznictwo jest w powiecie myślenickim domeną Dobczyc. To tutaj w miejscowym MGO-KiS-ie prężnie działa sekcja łucznicza, którą kieruje znany przed laty łucznik, olimpijczyk, kilkakrotny mistrz Polski Krzy-sztof Włosik.

Prawdziwą gwiazdą dobczyckiego łucznictwa jest Renata Leśniak. W mijającym roku podopieczna trenera Włosika wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski w kategorii łuków bloczkowych (zawody rozgrywane były w Dobczycach), a w parze z klubowym kolegą Stanisławem Łukasikiem medal złoty w kategorii mikst.

Gratulując myślenickim sportowcom sukcesów osiągniętych w 2017 roku życzyć należy im, i kibicom, aby nowy rok był w nie jeszcze bardziej obfity.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.