Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice są najbardziej zadłużoną gminą w Polsce

Grzegorz Skowron, (KAR)
Stan finansów Myślenic wynika z realizacji wielu inwestycji
Stan finansów Myślenic wynika z realizacji wielu inwestycji FOT. MACIEJ HOŁUJ
Finanse. Brać kredyty i inwestować czy nie ryzykować utonięcia w długach? Przed tym dylematem stają także małopolskie gminy. I wybierają pierwszy wariant. Należą do najbardziej zadłużonych w kraju.

Wieliczka, Niepołomice i Myśle­nice znalazły się w czołówce „Rankingu Gmin Małopolski 2014”, opracowanym przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. Ale te same gminy są bardzo wysoko na najnowszej liście najbardziej zadłużonych jednostek, przygotowanej przez pismo samorządowe „Wspólnota”.

Liderem gmin tonących w długach są Myślenice. Ich skumulowane zobowiązania stanowią już 106,39 proc. rocznych dochodów. Ustawowa granica zadłużenia samorządów lokalnych uznawana za bezpieczną to 60 proc. rocznych wpływów.

Anita Kurdziel, skarbnik gminy, twierdzi jednak, że sytuacja nie jest groźna dla myślenic­kich finansów. Jej zdaniem problem byłby wówczas, gdyby gminy nie było stać na obsługę zadłużenia, ale takich kłopotów nie widać.

– Poziom zadłużenia jest na bieżąco kontrolowany, w tym przez Regionalną Izbę Obrachunkową, a każdorazowe zaciągnięcie kredytu lub pożyczki poprzedzone jest jej pozytywną opinią – mówi Anita Kur­dziel. Zadłużenie tłumaczy zrealizowanymi w ostatnich latach inwestycjami, przede wszystkim współfinansowanymi ze środków europejskich.

Myślenice od dwóch lat pięły się w rankingu zadłużonych samorządów. Za to spadał w nim Kraków, który w ostatniej dziesięciolatce nie miał sobie równych wśród miast wojewódzkich. W najnowszym zestawieniu zajmuje dopiero 9. miejsce wśród stolic regionów ze skumulowanym długiem na poziomie 52,9 proc. rocznych dochodów.

– Na koniec roku wskaźnik spadnie do 48 procent – zapewnia skarbnik miasta Lesław Fijał. Jego zdaniem Kraków byłby jeszcze niżej w rankingu, gdyby brano pod uwagę to, jak szybko samorząd może spłacić dług z nadwyżki dochodów nad wydatkami bieżącymi. – Gdybyśmy nie inwestowali, pozbylibyśmy się wszystkich zobowiązań finansowych w ciągu kilku lat – dodaje Lesław Fijał.

W naszym regionie są gminy – Budzów i Grybów – które nie mają żadnych długów. Zobowiązania finansowe Bukowiny Tatrzańskiej to zaledwie 0,11 proc. jej rocznych dochodów, a Zembrzyc – 0,9 proc. Długi Starego Sącza to równowartość 4,78 proc. jego rocznych dochodów, Wol­bromia – 5,14 proc., a Wado­wic – 6,42 proc.

REKORDY ZADŁUŻENIA

Myślenice – 106,39 proc.
Szczawnica – 83,91 proc.
Kozłów – 76,84 proc.
Rytro – 67,68 proc.
Niepołomice – 66,83 proc.
Biecz – 66,19 proc.
Wieliczka – 65,95 proc.
Wierzchosławice – 65,36 proc.
Łapanów – 64,60 proc.
Borzęcin – 60,87 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski