Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice, Siepraw. Muzyczna podróż przez dwie dekady. Jubileusz zespołu Noro Lim

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
20-lecie zespołu Noro Lim
20-lecie zespołu Noro Lim Katarzyna Hołuj
Kameralnym koncertem zespół Noro Lim uczcił swój jubileusz 20-lecia działalności. Publiczność zgromadzona w Piwnicy Pod Lwem miała okazję wysłuchać dwudziestu spośród 127 utworów zespołu, bowiem tytuł koncertu brzmiał „20 piosenek dla przyjaciół”. Było też trochę wspomnień i garść statystyk.

Zespół powstał we wrześniu 2002 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, a założył go Rafał Alicki, który pochodzi z Iławy, ale swoje rodzinne i zawodowe życie związał z ziemią myślenicką, a dokładnie gminą Siepraw.

Jest muzykiem (gra na fortepianie), kompozytorem, aranżerem i jedynym mężczyzną w zespole.

Kobiet jest więcej, bo pięć. To Ewa Akšamović (wokal, teksty), Katarzyna Turek (skrzypce), Ewelina Korczak (skrzypce), Alicja Dzierżęga (wiolonczela) i Małgorzata Niedziułka (flet).

Z tego składu w zespole najdłużej są jego założyciel oraz Ewa Akšamović. Pozostały skład na przestrzeni dwóch dekad zmieniał się. Nagrali osiem płyt, wydali dziewięć (jedna była kompilacją wcześniej nagranych i wydanych utworów). Za najlepszą z tych, w znaczeniu twórczym, uznają tę zatytułowaną „W najdłuższej podróży”, do napisania której punktem wyjścia była "Boska Komedia" i która na wzór dzieła Dantego zawiera Piekło, Czyściec i Raj/Niebo.

Ostatnia płyta zawiera kolędy.

Ich nie zagrali na jubileuszowym koncercie, podobnie jak i nie zaprezentowali bajki „Mały, rudy kotek” (do której rysunki stworzyła zaprzyjaźniona z zespołem Maria Koteja). Już to pokazuje jak bardzo ich repertuar jest różnorodny, ale to nie wszystko. Mają w nim jeszcze m.in. muzyczno-poetycką Drogę Krzyżową i koncert „Miejsce odwagę” oparty na poezji Karola Wojtyły i fragmentach homilii św. Jana Pawła II.

Dlatego też koncertują nie tylko w salach takich jak Piwnica Pod Lwem, ośrodkach kultury, ale także w kościołach. W sumie zagrali już 547 koncertów zjeżdżając z nimi Polskę wzdłuż i wszerz (przejechali przy tym ponad 75 tys. km).

Nazwę zespołu zaczerpnęli z twórczości J. R. R. Tolkiena a w języku tolkienowskich elfów oznacza ona „pędź naprzód”, paradoksalnie zamiast pędu wybierają powolność. Dlatego na pytanie, co dalej, odpowiadają słowami swojego utworu „Powoli”: „Wszystko znajdzie swój czas, albo nie zdarzy się wcale”.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski