Myślenice, Sułkowice. Ponad milion złotych z „Leadera” pomoże lokalnym liderom m.in. ratować zabytki i budować place zabaw

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Na renowację tego zabytkowego kościoła parafia w Krzyszkowicach ma otrzymać 100 tys. zł Fot. Katarzyna Hołuj
Działająca na obszarze gmin Myślenice i Sułkowice Lokalna Grupa Działania „Między Dalinem a Gościbią” przedstawiła wyniki naboru tzw. dużych projektów społecznych, bo zgłoszonych przez stowarzyszenia, gminy i parafie. Siedemnaście różnych zadań ma zostać wspartych łączną kwotą prawie 1,3 mln zł.

FLESZ - Zima nie odpuszcza

Są środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a dokładnie z działania „Leader”

Kwota jest tak duża, dlatego, że dodatkowo przeznaczyliśmy na nią część otrzymanej w ubiegłym roku nagrody w wysokości 1,5 mln zł za skuteczną realizację Strategii Rozwoju naszej LGD. Druga część wesprze projekty na rozwój i tworzenie działalności gospodarczych, na które nabór teraz trwa

– mówi Kazimierz Dąbrowski, prezes LGD Miedzy Dalinem a Gościbią.

Rozpiętość kwot jest duża, bo sięga od ok. 30 do prawie 300 tys. zł. Beneficjenci otrzymają je w formie refundacji. Zanim do tego jednak dojedzie muszą zostać podpisane z nimi umowy, a te poprzedzi jeszcze sprawdzenie poprawności wniosków przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, do którego LGD przesłało wyniki swojej oceny.

Podobnie duża jest rozpiętość pomysłów, jakie zawarto we wnioskach.

Ratowanie zabytków

Największe trzy dofinansowanie dotyczy modernizacji otoczenia zabytkowego kościoła w Trzemeśni (299 tys. zł). Drewniany kościół (najstarszy w gm. Myślenice i jeden z najstarszych w powiecie) od kilku lat jest poddawany renowacji z pomocą innych środków, teraz zaś z pomocą „Leadera” ma się rozpocząć remont jego otoczenia. Zakres prac obejmie m.in.: budowę kamiennej alejki wokół świątyni, nasadzenie drzew, remont schodów prowadzących do kościoła, odnowienie murów wokół kościoła z wmurowanymi w niego tablicami (w tym najstarszą pochodzącą z XVI wieku), kaplicy św. Józefa i groty Matki Bożej z Lourdes.

174 tys. zł wesprze rewitalizację „obiektów z tradycjami”, w tym starej plebani w Trzemeśni (174 tys. zł), a 100 tys. zł renowację zabytkowego kościoła w Krzyszkowicach (100 tys. zł). Z obiektów sakralnych odnowione zostaną jeszcze kapliczki: Chrystusa Nazareńskiego w Osieczanach i Matki Boskiej Różańcowej w Myślenicach oraz Podwyższenia Krzyża Świętego na Oblasku w Sułkowicach.

Dużo nowości dla dzieci

Poza tym wsparcie zostało przyznane np. na budowę ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych i placów zabaw. Takie, dzięki przyznaniu środków gminie Myślenice, mają powstać m.in. przy przedszkolu w Trzemeśni i przy szkole w Jaworniku.

Skorzystają również najmłodsi mieszkańcy Sułkowic. Z myślą o nich zostanie zmodernizowany ogólnodostępny plac zabaw przy ul. 1 maja, a dokładnie przy Przedszkolu Samorządowym nr 2, a ponadto powstanie zupełnie nowy plac zabaw, w Rynku. O ten ostatni zawnioskowali strażacy z OSP Sułkowice, natomiast o odnowienie istniejącego już placu przy ul. 1 Maja, trenerzy ze Szkółki Piłkarskiej „Gościbia”.

Tak się składa, że duża część dzieci trenujących w naszej szkółce to przedszkolaki uczęszczające do „dwójki”, a dbałość o aktywność dzieci to nasz priorytet

- mówi Piotr Sroka, współzałożyciel Szkółki Piłkarskiej Gościbia a zrazem nauczyciel i radny miejski.

Pandemia nie pozostała bez wpływu na liderów i "Leadera"

Z pomocą PROW ukaże się też kilka publikacji (książek i albumów) promujących obszar LGD, czyli gmin Myślenice i Sułkowice.
Spory wpływ na takie a nie inne rozstrzygnięcia miała pandemia. Wśród wniosków nie znalazły się, jak to bywało wcześniej, wydarzenia skupiające lokalną społeczność, takie jak np. festyny.

Wielu potencjalnych beneficjentów w ogóle nie złożyło wniosków nie mając pewności czy będą mogli zorganizować takie wydarzenia. Inna rzecz, na którą również wpływ miał Covid to fakt, że przychody stowarzyszeń w czasie pandemii spadły i nie mogą one sobie pozwolić na wydatki, które dopiero później będą refundowane

- mówi prezes „Między Dalinem a Gościbią”.

Dla przedsiębiorców obecnych i przyszłych

Aktualnie (jeszcze do 18 lutego) trwa nabór wniosków na otwarcie własnej działalności gospodarczej albo rozwój już istniejącej. Zainteresowanie, jak słyszmy w LGD jest bardzo duże.

Dużo młodych ludzi szuka pomoc w założeniu własnej działalności. Cieszy nas to, zwłaszcza, że z naszych informacji wynika, że spośród tych, którzy uzyskali na ten cel pomoc w minionych latach nikt po dwóch latach nie zrezygnował z prowadzenia firmy i nadal one funkcjonują

- mówi prezes LGD.

Co jeszcze w tym roku?

W tym roku jeszcze mają być powtórzone nabory na projekty społeczne oraz na działalność gospodarczą. Ponadto w planach jest nabór projektów na opracowanie strategii rozwoju miejscowości.
Natomiast sama LGD we współpracy z LGD Turystyczna Podkowa i LGD Powiatu Wielickiego, ma realizować zadania z zakresu turystyki rowerowej.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie