Nasza Loteria

Myślenice. VI Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Tropiki, bal i folklor w jednym. Już za miesiąc

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem
Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem Fot. Archiwum prywatne
Nasza rozmowa. PIOTR SZEWCZYK, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem mówi o przygotowaniach do szóstej edycji festiwalu i gościach z całego świata.

- Powiedział Pan niedawno, że skoro dotarły już nowo zakupione łóżka, to znaczy, że festiwal na pewno się odbędzie. Czy faktycznie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i za miesiąc rozpoczną się VI Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem?

- Myślę, że tak. Jesteśmy już gotowi na to, żeby przyjąć naszych gości. Łóżka, a właściwie ich brak przez ostatnich kilka miesięcy spędzał mi sen z powiek, bo wojsko, od którego do tej pory je pożyczaliśmy, tym razem nam odmówiło. Na szczęście udało się kupić 150 łóżek. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia burmistrza Jarosława Szlachetki i Anny Pieczarki z zarządu województwa małopolskiego. Daje nam to pewność na przyszłe lata, że nie będziemy mieli kłopotów z zakwaterowaniem naszych gości i wolontariuszy.

- Z jakich krajów folklor będziemy oglądać w tym roku?

- Z Korei Południowej, Tajwanu, Nowej Zelandii, Meksyku, Puerto Rico, Nepalu, Serbii i Rumunii oraz oczywiście z Polski.

- Sporo egzotyki…

Owszem. Z Nepalu na przykład przyjedzie oryginalna grupa. Zaskakująca na pewno będzie Nowa Zelandia z jej tańcem haka, znanym być może fanom sportu, bo reprezentacja tego kraju zawsze wykonuje go przed meczami rugby. Interesująca będzie też Korea, której folklor nie jest nam dobrze znany a dużą rolę odgrywają w nim kobiety. Na pewno bardzo dynamiczny będzie Meksyk. To zawsze się ludziom podoba. Podobnie jak bałkańskie rytmy, które zapewnią zespoły z Serbii i Rumunii.

- Czym kierujcie się przy doborze zespołów?

- Nabór zaczyna się już jesienią roku poprzedzającego festiwal i trwa zazwyczaj do marca. Staramy się wybierać zespoły, których jeszcze u nas nie było, a o których wiemy, że są najlepsze i sprawią najwięcej przyjemności polskiej publiczności. Pomagamy sobie w tym tak, że współpracujemy z organizatorami dwóch innych festiwali w Europie i wybieramy zespoły wspólnie, zapraszając je tym samym na dłuższą trasę koncertową po Europie.

- Jak co roku, oprócz zespołów folklorystycznych, będą też zespoły inspirujące się folklorem i z niego czerpiące, ale grające muzykę nowoczesną...

- Tak, zaczynamy w piątek 12 lipca i to z przytupem, bo Balem Tropikalnym. DJ Kuba Kozak zagra miksy muzyki elektronicznej z kubańską, portorykańską. Już dziś zachęcam do tego, aby przychodząc na ten bal, ubrać się „na temat”, żeby faktycznie poczuć się jak w tropikach. Mam nadzieję, że także pogoda nam w tym pomoże. W sobotę zagra Psio Crew, formacja inspirująca się rockiem, popem, ale również folkiem. A w niedzielę czeka nas duża dawka muzyki bałkańskiej, za sprawą warszawskiego zespołu Bum bum Orkestar.

- Co nas czeka oprócz koncertów?
- Jak co roku, jeśli tylko pogoda pozwoli, kolorowy roztańczony korowód ulicami miasta oraz Kuchnia Świata, czyli degustacje w Małopolskiej Szkole Gościnności. I to nie koniec. Wieczorami w Cafe Festiwalowa zespoły będą się spotkały i muzykowały dla publiczności. Będą warsztaty taneczne prowadzone przez choreografów zagranicznych zespołów. Będzie strefa filmowa oraz strefa spotkań, w której będziemy rozmawiać o kulturze kliszczackiej, łemkowskiej i lachowsko-pogórzańskiej. Będą również etno warsztaty dla dorosłych i dla dzieci - Etno Kids. Wreszcie też będą, i to po raz pierwszy w ramach festiwalu, zorganizowane dwie wystawy. Jedna Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego prezentująca rękodzieło z Małopolski. Na drugą zaś złożą się zdjęcia, co ciekawe wyłącznie analogowe, Jakuba Stoszka z jego podroży po Indiach.

- Gdzie oprócz Myślenic, zawita w tym roku festiwal?
- Do Krakowa - przez kilka pierwszych dni festiwalu będziemy obecni na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską oraz w samej Galerii, również po to, aby zachęcić krakowian i turystów do przyjazdu do Myślenic, gdzie będzie się znajdowała główna scena festiwalowa. Poza tym, w sobotę i niedzielę zespoły zaprezentują się w Pcimiu i w Tarnowcu w gm. Tarnów.

Autorka: Katarzyna Hołuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski