Myślenice. Wojewoda lub minister mogą ocalić muzeum

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Batalia o Muzeum Regionalne jeszcze się nie skończyła
Batalia o Muzeum Regionalne jeszcze się nie skończyła Fot. Katarzyna Hołuj
Projekt likwidacji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”, podjęty przez radnych miejskich, nie przestaje wywoływać kontrowersji. Poseł PiS Jarosław Szlachetka złożył do wojewody wniosek o uchylenie uchwały Rady Miejskiej.

Z kolei Polski Komitet Narodowy ICOM, Międzynarodowej Rady Muzeów, zamierza sprawą likwidacji tej instytucji zainteresować ministra kultury.

Przypomnijmy, uchwała o zamiarze likwidacji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” od 1 sierpnia 2017 roku została podjęta pod koniec września. Odbyło się to pomimo protestu wyrażonego przez grupę mieszkańców przybyłych na sesję Rady Miejskiej.

Poseł: brak szczególnie uzasadnionego powodu

Władze gminy uzasadniły to tym, że chcą powołać nową placówkę - Muzeum Niepodległości (które przejmie zbiory i pracowników Muzeum Regionalnego), a na utrzymanie dwóch takich instytucji gminy nie stać.

Tymczasem do wojewody małopolskiego zwrócił się poseł PiS z Myślenic Jarosław Szlachetka. Zawnioskował o uchylenie uchwały Rady Miejskiej, argumentując, że brakuje uzasadnienia i opisu szczególnego przypadku likwidacji, podczas kiedy ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej dopuszcza likwidację instytucji kultury tylko „w szczególnie uzasadnionych przypadkach”.

- Dziwi mnie sposób i fakt likwidacji jednostki z taką marką, która na trwałe wpisała się w życie naszego miasta i jego mieszkańców. W opinii prawnej w tym przypadku nie zachodzą przesłanki do likwidacji instytucji kultury. Dlaczego nie wzięto pod uwagę wniosków mieszkańców oraz radnych PiS kontynuacji działalności Muzeum w nowoczesnym i większym obiekcie? Jeżeli szkoła nie ma np. sali gimnastycznej to zamiast ją wybudować, najpierw szkołę się likwiduje? - mówi poseł, autor wniosku.

Tymczasem radni czynią kolejne kroki na drodze do likwidacji starego i powołania nowego muzeum. Na wtorkowej sesji przegłosowali dwie uchwały. Jedną - w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze i przyczynach likwidacji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” i drugą - w sprawie skierowania do uzgodnienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu statutu Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

„Postawa patriotyczna” i poświęcenie radnych

W tym ostatnim dokumencie zapisano m.in. cele nowego muzeum, a mają nimi być przede wszystkim kształtowanie takich wartości jak „postawa patriotyczna”, „ofiarność i poświęcenie zarówno w codziennej pracy, jak i momencie walki” oraz „duma narodowa wynikająca z faktu dostrzegania osiągnięć członków naszego narodu”.

Nowym muzeum ma kierować dyrektor wybrany na 7-letnią kadencję, a oprócz tego dopuszcza się możliwość utworzenia 5-osobowej Rady Muzeum (jej członków powoływałby dyrektor, po uzyskaniu zgody gminy).

Za obydwoma projektami uchwał zagłosowało kilkunastu radnych. Kilku z klubu PiS wstrzymało się od głosu, pytali także czy wojewoda nie zakwestionował uchwały z 30 września.

Burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski odparł, że tamta uchwała po przesłaniu do wojewody została opublikowana w Dzienniku Urzędowym, dlatego należy ją uznać za prawomocną. Dodał również, że ze zdziwieniem odkrył w skrzynce pocztowej pismo informujące o wniosku posła Szlachetki.

Co zdecyduje wojewoda?

To, że uchwała jest na chwilę obecną ważna i skuteczna potwierdza też Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dodaje on, że w związku z wnioskiem, jaki wpłynął, prowadzone jest obecnie postępowanie wstępne, a rozstrzygnięcie nadzorcze powinno nastąpić najpóźniej na początku listopada (wtedy mija 30 dni od przesłania uchwały przez gminę do wojewody).

Także na początek listopada zapowiada swoją wizytę w Myślenicach Zofia Gołubiew. Była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie ma się tu pojawić z ramienia ICOM, Międzynarodowej Rady Muzeów, ponieważ jest członkinią prezydium Polskiego Komitetu Narodowego ICOM.

- Rozważamy wystąpienie do ministra kultury z prośbą o przyjrzenie się tej sprawie i temu czy jest możliwość uratowania ciągłości tej zasłużonej i mającej długą historię instytucji - mówi.

Ona także zwraca uwagę na zapis w ustawie mówiący o „szczególnie uzasadnionych przypadkach” i dodaje, że najrozsądniejsze wydaje się wybudowanie nowego budynku i przeniesienie tam Muzeum Regionalnego.

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiedzący

Chłopie przecież tu chodzi o zniszczenie konkurencji Anitki

o
obserwatorka

Szlachetka jakby udaje innego. a pojęcie ma dokładnie takie samo jak myślenicki król z rodu rodzina na swoim.

c
centuś

Wszyscy zwolennicy utrzymania muzeum w Domu Greckim złożyć się na czynsz dzierżawny i po sprawie.

o
obserwator

Należy obiektywnie popatrzeć na aspekt sprawy. UMiG już przez tyle lat płaci wysoki czynsz dzierżawny za Dom Grecki prywatnemu właścicielowi i nigdy nie będzie nasz czyli mieszkańców. Obecnie jak samorząd zadecydował o budowie własnego budynku-muzeum należy w pełni go poprzeć.

G
Gość

Ale za nie wiedzę i głupie wybory trzeba płacić. Za nie potrzebne budowle-pomniki trzeba płacić, za kilkakrotnie rozkopywane i utwardzane drogi trzeba płacić, za kominy płacowe trzeba płacić, za kupowanie głosów poprzez dotacje trzeba płacić itd itp.

W
Wydoją co się da

Dobra zmiana już buduje sobie dom w Lanckoronie. Się ma władzę to buduje się tam gdzie chce a minister od zegarków za 20 tysiaków to pikuś przy tym od Lisa.

G
Gość

Nowak dokonał i zegarki przed ucieczką na ukrainę też zostawił odbiór do końca 2018 r. popytaj może się załapiesz.

n
nn

Żeby usunąć zasłużoną Dyrektorkę i wsadzić swojego kolesia a do tego postawić sobie pomnik i kupić na wybory naiwnych wyborców. Po to się teraz likwiduje.

G
Gość

Cóż możecie szaraczki przy tej likwidacji, taka wola burmistrza i basta :D

F
FAKT

Zobacz sobie na sondę na dzienniku polskim. Tylko nauczyciele są przeciw likwidacji jak zresztą lata temu podczas powoływania tychże gimnazjów ;)

e
erazm

U ciebie brak jakiejkolwiek logiki. Czytaj ze zrozumieniem, no chyba że uprzedzenia górą...

m
myslenica

Ancymon czytaj ze zrozumieniem. Jeśli np. szkoła nie ma sali gimnastycznej, to ją sie buduje, ale przed budową nie likwiduje się szkoły. A tutaj owszem, buduje się nowoczesny budynek, ale zamiast przenieść do niego muzeum, to najpierw likwiduje się go. Po co?

L
L.B

Po CO budować skoro jest??? od tylu lat służy, tyle robi dla skromnych Myślenic ,funkcjonuje od tylu lat , jest symbolem kultury myślenickiej i myśleniczan, . TO PROFANACJA I WYRZUCANIE PIENIĘDZY PODATNIKÓW W BŁOTO. Włodarze MYŚLENICCY OTWÓRZCIE SWE ZAMKNIĘTE OCZY

a
ancymon

" Jeżeli szkoła nie ma np. sali gimnastycznej to zamiast ją wybudować, najpierw szkołę się likwiduje? - mówi poseł, autor wniosku."
Czy nie to właśnie zakłada uchwała Rady ?
Wybudować nowy budynek i przenieść zbiory do nowego.
Zagadkowa ta logika wyznawców dobrej zmiany.

J
Janusz

To mściwy i zawzięty typ, jak wyda wyrok , to musi go wykonać!

Dodaj ogłoszenie