MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Wokół kościoła pojawi się zupełnie nowa nawierzchnia

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wizualizacja: UMiG Myślenice
Rozpoczyna się rewitalizacja miejskiej starówki. Pierwszy etap prac obejmie otoczenie kościoła NNMP i przylegające do niego uliczki Piotra Skargi oraz Królowej Jadwigi

Cały projekt rewitalizacji, na który gminie udało się uzyskać rekordowe wśród średnich miast unijne dofinansowanie (prawie 25 mln zł), obejmuje spory zakres prac, bo również budowę Muzeum Niepodległości (jest już na ukończeniu) i przebudowę rynku wraz z przylegającymi do niego ulicami.

Przebudowa rynku będzie polegała nie tylko na wymianie nawierzchni. Odnowione będą instalacje, pod ul. Kościuszki powstanie sieć gazowa. Prace mają zostać wykonane w przyszłym roku, a przetarg, który wyłoni wykonawcę, ma być ogłoszony jeszcze w tej kadencji samorządu.

Na pierwszy ogień idzie natomiast otoczenie kościoła NNMP, co jest związane m.in. ze zbliżającą się rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej (w parafii odbędą się z tej okazji uroczystości). Proboszcz parafii NNMP ks. Zdzisław Balon wyraził nadzieję, że „trzynastki” w dacie (wbicie łopaty nastąpiło 13 dnia miesiąca o godz. 13) okażą się szczęśliwe, jako że to też dzień nabożeństwa fatimskiego.

Do przetargu stanęły dwie firmy. Wygrała ta, która realizuje już dla gminy inną inwestycję - budowę Muzeum Niepodległości. Jej oferta była wyceniona na 4 132 800 zł. To więcej niż przewidywała gmina (niespełna 3,5 mln), ale, jak mówił burmistrz Maciej Ostrowski, różnica nie była tak duża, jak np. w przypadku przetargów na ścieżki pieszo-rowerowe wokół zbiornika. Dlatego w czwartek umowę udało się podpisać. Burmistrz podkreślił też, że za ceną stoi wysoka jakość materiałów, jak granit strzegomski i porfir. - Jest to uzgodnione z konserwatorem zabytków - mówił Maciej Ostrowski, podkreślając zalety tych kamieni, tj. trwałość i antypoślizgowość.

- Oprócz tego na bokach będzie zostawiony otoczak, bo konserwator tak nakazał - mówił tłumacząc, że to kompromis pomiędzy tym, czego chciał konserwator a postulatami mieszkańców.

Prace ziemne będą się odbywały pod nadzorem archeologicznym i konserwatorskim. Od tego, czy wykonawcy nie natrafią na żadne artefakty oraz od pogody zależy dochowanie terminu robót, który określony został na pół roku. Realizacja tego etapu nie będzie się wiązała z takimi utrudnieniami jak następnego. Wtedy należy się spodziewać np. zamknięcia przejazdu ul. Kościuszki. Alternatywą ma być wjazd do rynku ul. Kilińskiego. Ale to dopiero w przyszłym roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski