Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Wystawa o podniebnych bohaterach z Myślenic i okolic, którzy walczyli m.in. w bitwie o Anglię

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wystawa "Skrzydlate Myślenice"
Wystawa "Skrzydlate Myślenice" Muzeum Niepodległości w Myślenicach
W Muzeum Niepodległości w Myślenicach można oglądać wystawę poświęconą lotnikom z ziemi myślenickiej z okresu II wojny światowej, którzy walczyli nie tylko nad Polską, ale także Francją i Wielką Brytanią. To część projektu „Skrzydlate Myślenice”, w ramach którego zaplanowane są też wykłady. Najbliższy już w piątek (14 października).

Tych postaci jest ponad 40. Urodzili się na ziemi myślenickiej i często już od najmłodszych lat marzyli o tym, aby latać. Tak było w przypadku Stanisława Pietruszki z Gruszowa. Na wystawie wśród wielu zachowanych po nim pamiątek jest szkolny brulion z odręcznymi rysunkami m.in. samolotów, co jest dowodem na to, że już wtedy, w szkole powszechnej marzył o zostaniu lotnikiem.

Marzenie to zrealizował, bo ukończył Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. We wrześniu 1939 roku brał udział w wojnie obronnej, potem zaś służył w jednym z polskich dywizjonów bombowych w Wielkiej Brytanii – 301 Dywizjonie Bombowym.

Zginął w czerwcu 1941 roku, kiedy w czasie lotu jego samolot został uszkodzony i rozbił się w czasie lądowania. Ciężko ranny pilot zmarł w drodze do szpitala.

Został pochowany na cmentarzu Newark w Wielkiej Brytanii. To jedne z największych polskich cmentarzy, gdzie byli chowani polscy lotnicy polegli w czasie II wojny – mówi dr Andrzej Małysa z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, jeden z kuratorów wystawy „Skrzydlate Myślenice”.

Drugim jest dr Łukasz Malinowski, dyrektor tegoż Muzeum.

Oprócz dywizjonów bombowych, był także dywizjony myśliwskie (wśród nich najsłynniejszy Dywizjon 303). W takim, a dokładnie w dwóch dywizjonach: 317 i 308 latał pochodzący z Łęk Józef Biel.

Inną z postaci, której poświęcona jest wystawa, jest Kazimierz Bursztyn, oficer lotnictwa myśliwskiego. On również brał udział w kampanii wrześniowej, potem w kampanii francuskiej, gdzie był mianowany dowódcą jednego z kluczy myśliwskich. Tam podczas walk zginął. Jego samolot został strącony przez siły niemieckie blisko granicy francusko-belgijskiej. Było to 25 maja 1940 roku. Na wystawie znajdziemy również pamiątki po nim, m.in. album z fotografiami i pamiątkę I komunii św.

Wystawa przypomina też sylwetkę Ludomiła Rayskiego pochodzącego z Czasławia dowódcy polskiego lotnictwa, od roku 1926 do marca 1939 roku.

Służył w Legionach, potem już jako pilot z czasie wojny polsko-bolszewickiej i podczas II wojny światowej. Podczas tej ostatniej, jako ochotnik, latał m.in. w 1586 eskadrze specjalnego znaczenia.

Była to jednostka lotnicza, której samoloty latały nad Warszawą w czasie Powstania Warszawskiego i dokonywały zrzutów dla powstańców – mówi dr Małysa.

Wśród tych ponad 40 postaci, którym poświęcony jest projekt „Skrzydlate Myślenice” są piloci, ale także członkowie służb naziemnych: mechanicy, radiotechnicy, meteorolodzy, pracownicy administracji wojskowej itd.

Mechanikiem był np. Juliusz Wilczyński. Służył w 309 Dywizjonie Lotniczym. Na wystawie można zobaczyć nie tylko jego nieśmiertelnik i inne przedmioty osobiste, ale także fotografie z jego albumu przedstawiające zarówno polskich lotników, jak i alianckie samoloty, którymi latali.

Jeszcze innymi eksponatami, które tam znajdziemy są oryginalne mundury. Jeden to mundur podoficera RAF-u, a drugi mundur oficera Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Wystawę można zwiedzać do 13 listopada br.

Podczas piątkowego (14 października) wykładu w Muzeum Niepodległości prelegenci z Aeroklubu Warszawskiego: Andrzej Gawor i Wojciech Pilch opowiedzą o samolotach historycznych.

Potem zaplanowany jest jeszcze wykłady dr Piotra Sadowskiego i prof. Krzysztofa Mroczkowskiego z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ten ostatni wygłosi go w Muzeum Niepodległości w Myślenicach 4 listopada. Wtedy też zostanie zaprezentowany katalog wystawy Skrzydlate Myślenice zawierający poszerzone biogramy lotników ziemi myślenickiej.

Ponadto dr Andrzej Małysa wygłosi wykład „Lotnicy Ziemi Myślenickiej” w poniedziałek (17 września) o godz. 17 w GOKIS Pcim dla słuchaczy tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Mobilizacja w Rosji. Komentarz gen. Samola

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski