Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Myślenice z lotu ptaka", czyli miasto w obiektywie Mariusza Węgrzyna. I reszta projektu "Skrzydlate Myślenice"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Wystawę "Myślenice z lotu ptaka" można oglądać w MOKIS
Wystawę "Myślenice z lotu ptaka" można oglądać w MOKIS Katarzyna Hołuj
Jeszcze do połowy listopada w holu Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu można oglądać wystawę Mariusza Węgrzyna, który lata na motoparalotni i z tej wyjątkowej perspektywy fotografuje Myślenice. Łącząc od 2003 roku swoje dwie pasje: fotografię i latanie stworzył wyjątkowe archiwum. Na jego zdjęciach widać jak zmieniało się miasto na przestrzeni ostatnich dwóch dekad: jak wyglądał Rynek i sanktuarium przed rewitalizacją, zakopianka jeszcze bez wybudowanej estakady albo ulica Słoneczna ze starym dworcem PKS, ale bez galerii handlowych. Ta wystawa to część projektu "Skrzydlate Myślenice", w ramach którego w piątek w Muzeum Niepodległości odbędzie się kolejne, ostatnie już w tym projekcie wydarzenie.

Lotnicze zdjęcia Mariusza Węgrzyna mają nie tylko walor dokumentacyjny, ale również artystyczny. Szczególnie zaś te, na których uwiecznił szachownice pól, wyłaniające się spośród mgieł szczyty, Rabę oraz Zalew Dobczycki, który na niektórych ujęciach jest nie do rozpoznania.

Chcemy zachęcić Państwa do obejrzenia miasta w wielu wątkach, w wielu odsłonach i wielu warstwach. Skupiliśmy się na tym, żeby pokazać Myślenice i najbliższe okolice Myślenic, mimo to zdjęcia są zaskakujące i często wyglądają naprawdę egzotycznie – mówi Natalia Nowacka, zastępca dyrektora MOKIS.

Ta wystawa „Myślenice z lotu ptaka” jest częścią projektu „Skrzydlate Myślenice” realizowanego przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

To projekt nieoczywisty, bo lotnictwo i samoloty to nie jest pierwsza myśl jaka przychodzi człowiekowi do głowy kiedy myśli o Myślenicach - mówi dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

Dodaje jednak, że choć w mieście nie ma lotniska i nie kojarzy się ono z lotnictwem, to jeśli zagłębić w historię okazuje się, że wywodzi się stąd co najmniej 46 osób, które w okresie II wojny światowej jako lotnicy lub pracownicy obsługi naziemnej uczestniczyli w walkach nie tylko nad Polską, ale także Francją i Wielką Brytanią.
Im właśnie poświęcona jest wystawa trwająca w Muzeum Niepodległości. Właśnie tam w piątek po raz pierwszy zostanie zaprezentowany katalog tej wystawy, a oprócz tego Robert Gretzyngier wygłosi wykład „Udział Polaków w bitwie o Anglię”. Początek o godz. 17.

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski