MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice zawiesiły Budżet Obywatelski. Pomysły mieszkańców muszą poczekać do przyszłego roku

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tu, przy Domu Ludowym na myślenickim Górnym Przedmieściu ma powstać Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku
Tu, przy Domu Ludowym na myślenickim Górnym Przedmieściu ma powstać Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku Fot. Katarzyna Hołuj
Rok temu o tej porze rozpoczynał się nabór zadań do kolejnej edycji gminnego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku tak nie będzie, bo Budżet Obywateli został zawieszony.

FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

od 16 lat

Powody tej decyzji są co najmniej trzy. Pierwszy, jak podaje gmina, to trudności z przeprowadzeniem wszystkich procedur w czasie trwania pandemii. Drugi powód to finanse. Skarbnik gminy Anita Kurdziel mówiła do radnych o problemie, z którym mierzy się teraz wiele samorządów, czyli niepewności wykonania zaplanowanych dochodów (spadły m.in. wpływy z udziału w podatku PIT i CIT). Wreszcie trzeci powód to chęć nadrobienia opóźnień w realizacji zadań wygranych w poprzednich edycjach. Rekordziści czekają na to już trzeci rok.

Główny powód opóźnień to, jak słychać w gminie, niedoszacowanie projektów.

Przykładowo, wykonanie głównej alejki z kostki brukowej na nowym cmentarzu w Jaworniku planowano miało kosztować maks. 40 tys. zł (bo taka jest pula przypadająca na tę wieś, wynikająca z liczby mieszkańców). Tymczasem koniczne było zwiększenie kosztów o 12 500 zł. Podobnie było z alejką na cmentarzu w Borzęcie, miała kosztować 10 500 zł, a kosztowała 13 600 zł, a wspomniane wyżej oświetlenie przy drodze powiatowej w Głogoczowie (za kościół) kosztowało o prawie 60 proc. więcej (kwotę 35 000 zł trzeba było zwiększyć o prawie 20 tys. zł).

Z pierwszej edycji na realizację czekają dwa projekty. To Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku, które ma powstać przy Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu w Myślenicach (przygotowany został wstępnie projekt i kosztorys, ale wciąż brakuje pozwolenia na budowę), oraz zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru w Jasienicy (w przypadku tego zakupiono wyposażenie, ale na realizację czekają prace ziemne). Z 19 projektów wygranych w drugiej edycji nie zrealizowano jeszcze sześciu. Są to głównie alejki na cmentarzach.

W przypadku trzeciej edycji trudno mówić o zaległościach, bo czas na ich realizację to cały bieżący rok. Niemniej mamy połowę roku, a z 22 wygranych zrealizowano dopiero 2. To oświetlenie wzdłuż drogi powiatowej w Głogoczowie (za kościołem) i zakup traktorka-kosiarki do pielęgnacji boiska dla klubu Sokół Borzęta.

W ostatnich dniach gmina ogłosiła przetarg na realizację kolejnego wybranego w ubiegłym roku przez mieszkańców zadania: dokończenie ogólnodostępnego boiska do piłki nożnej przy stadionie Orła Myślenice. Jak informuje klub, kwota z Budżetu Obywatelskiego, czyli blisko 160 tys. zł, według opracowanych kosztorysów nie jest wystarczająca na zakończenie boiska do zakładanych rozmiarów (brakowałoby kilku metrów), ale dzięki przychylności burmistrza i gminy, przetarg zakłada, że boisko zostanie ukończone do wymiarów 60 na 40 metrów, co pozwoli na rozgrywanie oficjalnych meczów ligowych młodzików.
- Chcemy sfinalizować tę inwestycję, dlatego zdecydowaliśmy się dołożyć brakującą kwotę – mówi burmistrz Szlachetka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski