Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. ZS im. Średniawskiego ma zostać rozbudowany. Podpisano umowę z projektantem

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak ma wyglądać front ZS  im. Średniawskiego po rozbudowie...
Tak ma wyglądać front ZS im. Średniawskiego po rozbudowie... Starostwo Powiatowe w Myślenicach
Jedna z najstarszych myślenickich szkół - Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego ma zostać rozbudowana. Podpisana umowa na opracowanie projektu rozbudowy gmachu głównego szkoły przewiduje dobudowę klatki schodowej z szybem windowym oraz dobudowę ryzalitu, który pomieści kilka dodatkowych sal.

O ile klatka schodowa z windą mają zostać zaprojektowane od frontu, od strony ulicy 3 Maja, to ryzalit powstanie po przeciwnej stronie, na tyłach budynku. Pomieści on trzy klasy, a ponadto: gabinet wicedyrektora szkoły, gabinet księgowości i pokój nauczycielski. Na poziomie piwnic dodatkowa przestrzeń zostanie wykorzystana na powiększenie kotłowni oraz dwóch szatni.

Koszt wykonania projektu to ok. 100 tys. zł, natomiast koszt budowy wstępnie szacowany jest na 3,5-4 mln zł. Jeśli powiatowi uda się pozyskać na nią środki, będzie to już kolejna duża inwestycja w tej placówce. Przypomnijmy, że w 2010 roku oddano do użytku halę sportową, które dziś służy nie tylko uczniom. Natomiast w 2019 roku ukończono budowę budynku dydaktycznego na potrzeby tutejszego Technikum Informatycznego.

Jest to dla nas bardzo ważna chwila, wręcz historyczna – mówił Jerzy Cachel, dyrektor ZS im. Andrzeja Średniawskiego podczas podpisywania umowy na projekt rozbudowy głównego gmachu szkoły.

Budynek ten został oddany do użytku w 1938 roku, a powstał dzięki senatorowi Andrzejowi Średniawskiemu pochodzącemu właśnie stąd, z Górnej Wsi, który w testamencie wyraził wolę, aby na tej specjalnie zakupionej przez niego działce powstała szkoła, w której dzieci chłopów mogłyby uczyć się rolnictwa. Szkoła powstała, a że duża działka na to pozwalała z biegiem lat powstały na niej jeszcze m.in. szklarnia, pasieka, jagodnik, warzywnik, mini-sad oraz rabaty kwiatowe.

Od 1996 roku szkoła nosi imię swojego fundatora. W 2003 roku zmieniono jej nazwę z Zespołu Szkół Rolniczych na Zespół Szkół i zaczęto powoli przeprofilowywać. Od 2005 roku kształci ona techników informatyków.

Nie jest to jedyny kierunek dostępny w szkole, ale jak podkreśla dyrektor ZS Jerzy Cachel, właśnie w tym kierunku – informatyki i szerzej branży IT, szkoła chce się specjalizować i z nim być kojarzona.
Dlatego też podczas tegorocznej rekrutacji po raz pierwszy w ofercie szkoły znalazł się kierunek - technik programista.

Jak się okazało, chętnych było na tyle, że mogłyby powstać trzy klasy, ale powstanie jedna. Także dlatego, że szkoła nie ma dość miejsca, aby pomieścić tylu uczniów nawet przy nauce na zmiany.

Mamy też nowe pomysły na nowe kierunki, np. technik robotyk – dodał dyrektor.

W roku szkolnym 2022/23 roku uczyć się tu będzie 555 uczniów, w tym 214 pierwszoklasistów. W sumie uruchomionych zostanie sześć klas pierwszych w zawodach: technik informatyk, technik programista, technik reklamy oraz dwie klasy liceum ogólnokształcącego (humanistyczna i matematyczna).

Projekt rozbudowy szkoły ma być gotowy jeszcze w tym roku, ale na rozbudowę trzeba będzie poczekać dłużej. Dokładnej daty nie podano, ale władze powiatu zadeklarowały, że chciałyby, aby rozbudowa dokonała się najpóźniej w ciągu dwóch lat.

Przypomnimy, że aktualnie trwa rozbudowa najstarszej szkoły średniej w Myślenicach - I Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Myślenicach. Jej cel jest bardzo podobny jak w przypadku rozbudowy ZS, tj. zwiększenie liczny klas i dobudowa klatki schodowej z windą.

Ma 29 lat i został najmłodszym profesorem w historii Polski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski