Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśleniczanie pamiętają. 23 czerwca uczczą ofiary "czarnej niedzieli"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Myśleniczanie każdego roku 23 czerwca spotykają się przy tablicy na budynku KPP, żeby uczcić pamięć ofiar czarnej niedzieli
Myśleniczanie każdego roku 23 czerwca spotykają się przy tablicy na budynku KPP, żeby uczcić pamięć ofiar czarnej niedzieli Fot. Katarzyna Hołuj
23 czerwca 1940 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Myślenic. Niemieccy okupanci aresztowali tego dnia 35 myśleniczan i wywieźli ich do więzienia w Krakowie, skąd już nigdy nie wrócili. W środę (23 czerwca) o godz. 10 przy tablicy na budynku Komendy Powiatowej Policji odbędzie się spotkanie, podczas którego myśleniczanie, w tym również potomkowie ofiar „czarnej niedzieli” złożą kwiaty i zapalą znicze. W najbliższą niedzielę o godz. 12.30 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Myślenicach zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

od 16 lat

Pretekstem aresztowań, które rozpoczęły się w niedzielę o świcie, był domniemany zamach na pocztę. Najpierw zatrzymano 10 wyznaczonych wcześniej zakładników, a później 25 innych osób. Mieli od 19 do 64 lat. Zanim wywieziono ich do aresztu w Krakowie przez kilka godzin w upale stali w rękami w górze przed ścianą budynku policji na rogu ulic Mickiewicza i Jagiellońskiej. Wtedy była to siedziba niemieckiej policji, dziś mieści się tu Komenda Policji Powiatowej i właśnie na niej na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń umieszczona została tablica pamiątkowa.

Kilka dni po aresztowaniu, 29 czerwca, zatrzymani zostali zamordowani w Forcie Krzesławice. Niektórzy, podczas wywożenia ich tam, domyślając się co ich czeka, próbowali zostawić wiadomość dla swoich bliskich. Jak wspominała rok temu podczas uroczystości rocznicowej Teresa Święch, jej teść napisał do żony: „Kochana Zosiu, wychowuj na dobrych Polaków naszych synów”. Rodzinom zamordowanych przekazano informacje, że zmarli np. na zawał lub wskutek udaru. Prawdy dowiedzieli się dopiero po wojnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski