Myślenie sercem i Jan Paweł II

Redakcja
- Przed nami kolejny wykład w ramach spotkań Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego.

Rozmowa z senatorem prof. dr hab. Kazimierzem Wiatrem, prezesem TTN

- Rok 2011 dla wielu jest i pozostanie czasem wyjątkowym. Niecierpliwie czekaliśmy i mocno przeżyliśmy beatyfikację naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego. Dlatego też kolejne spotkanie Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego dotyczy również osoby Błogosławionego Jana Pawła II. Jednak, tym razem, wykład będzie bardzo osobisty i pełen wspomnień z licznych spotkań Pani Profesor Teresy Maleckiej z księdzem i biskupem Karolem Wojtyłą, a następnie Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

W minioną niedzielę, w Starym Sączu, kilka tysięcy rodzin spotkało się przy ołtarzu papieskim, aby podziękować za tę beatyfikację. Dla mnie było to wielkie, osobiste wspomnienie, bowiem spotkanie z Janem Pawłem II w Starym Sączu w roku 1999 było niezwykle radosnym spotkaniem po wielkiej nieobecności na krakowskich błoniach, gdzie zgromadziło się wiele milionów wiernych. To także pamiętne śpiewania i powtórka z geografii Ziemi Sądeckiej. Dlatego, kiedy w ostatnią niedzielę stałem u stóp ołtarza papieskiego w Starym Sączu, powróciły tamte obrazy i słowa ...

- Stary Sącz i wspomnienia, Ksiądz Kardynał Stanisław Ryłko na jubileuszu Diecezji Tarnowskiej i kolejny wykład Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego - jak to wszystko połączyć w jedną całość ?

- W Starym Sączu padły wówczas bardzo ważne słowa: "Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości". Stały się one osnową rozważań o życiu, o rodzinie i o człowieku. Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiktor Skworc, ordynariusz diecezji tarnowskiej, przypominając tamte słowa wskazywał, że apostolska posługa Jana Pawła II to pisany życiem testament, do którego trzeba wracać.

Poprzedni wykład Księdza Profesora Michała Hellera "Nauka a religia - w działalności Jana Pawła II" był niezwykle profesjonalnym ukazaniem dokonań na polu dialogu nauki i religii, ukazaniu, że ludzka wiedza stanowi całość, a pozorne konflikty poznawcze dotyczą głównie ustalenia słownika, którym się posługujemy. Dzisiejszy wykład Pani Profesor Maleckiej, to także profesorskie spojrzenie, ale skoncentrowane bardziej na emocjonalnym odczytywaniu otaczającej nas rzeczywistości. Po prostu: myślenie sercem i Jan Paweł II. Wiemy, że nie wszystko można zmierzyć i zważyć. Jest taka istotna cząstka naszej człowieczej rzeczywistości, której nie można zrozumieć bez uczuć i emocji.

Chcemy poprzez te wykłady, jako Tarnowskie Towarzystwo Naukowe, wpisać się w apel Księdza Biskupa w Starym Sączu, przypominając postać i nauczanie Jana Pawła II, bowiem ten testament to nie tylko słowa wypowiedziane i napisane, ale przede wszystkim postawa życiowa. Postawa poświęcenia i trwania, czasami wbrew wszelkim trudnościom ...

- Czy zatem będzie to wykład, czy też raczej wspomnienie o "Wujku Karolu"?

- Pani Profesor poznała ks. Karola Wojtyłę w czternastym roku życia, przez swoją starszą siostrę Marię Rybicką. Spotykała go również na "fajfach" - spotkaniach duszpasterstwa prowadzonego przez księdza Wojtyłę oraz gdy z młodymi ludźmi z duszpasterstwa akademickiego uczestniczył w wycieczkach i wyprawach kajakowych. On był dla nich "Wujkiem". Oni byli "Rodzinką". Pani Profesor należała także do "Środowiska" - duszpasterstwa "turystycznego", założonego przez ówczesnego Księdza Wojtyłę. Ksiądz Wojtyła bywał również gościem w Jej domu rodzinnym. Potem były spotkania na Watykanie i w Castel Gandolfo. Znajomość z Janem Pawłem II zakończyła się dopiero 2 kwietnia 2005 roku.
- Pani Profesor często daje świadectwo swojej znajomości z błogosławionym Janem Pawłem II?

- Wielokrotnie, kiedy Pani Profesor wspomina czasy duszpasterstwa "turystycznego" mówi, że Karol Wojtyła to był młody ksiądz, głęboko zanurzony w Bogu, a z drugiej strony młodzieńczy, otwarty na wszystkie sprawy. Kontakt z tamtego okresu przetrwał aż do pamiętnego roku 2005, toteż poza tematyką spływów kajakowych i duszpasterstwa, Pani Profesor może podzielić się z nami wrażeniami i przeżyciami z licznych osobistych spotkań, dziedzictwem osobistej i swobodnej rozmowy, ale także zwyczajnego, wspólnego przebywania obok. Doświadczania wyjątkowego duszpasterstwa poprzez obecność ...

- A czym zawodowo zajmuje się Pani Profesor?

- Profesor Malecka to ceniony teoretyk muzyki, profesor w Instytucie Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownik Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki, dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz niedawny prorektor tej uczelni.

- TTN prowadzi również działalność wydawniczą. Czy znamy już kolejne plany w tym zakresie?

- Pierwszy numer "Zeszytów Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego" nosi tytuł "Wokół wartości". Na jego treść złożyły się teksty trzech wykładów wygłoszonych podczas otwartych spotkań TTN w Sali Lustrzanej. Są to wykłady: profesora Franciszka Ziejki "Nie zapomnieć mowy ojców", księdza profesora Remigiusza Sobańskiego "Prawo a wartości" oraz wykład księdza kardynała Zenona Grocholewskiego "Wychowanie do miłości". Pragnę zauważyć, że zawsze staramy się zapraszać do Tarnowa osoby wyjątkowe i wybitne, których dorobek i życiorysy są imponujące. Pragniemy, aby środowisko akademickie "wychodziło do miasta", aby tu spotykali się mieszkańcy z pracownikami naukowymi i studentami. Towarzystwo ma w planach wydanie jeszcze w tym roku kolejnego Zeszytu. Tym razem będzie to praca doktorska jednego z członków TTN, zatytułowana: Zmienić przeszłość - historia alternatywna w perspektywie genologiczno-komparatystycznej. Wydawnictwo jest na etapie przygotowania do druku.

- Od niedawna TTN obecne jest również w Internecie...

- Dziś Internet jest powszechną formą komunikacji i dotarcia do potencjalnego odbiorcy dlatego też pod adresem http://www.ttn.tarnow.pl uruchomiliśmy serwis Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego. Można tam znaleźć poza dokumentami takimi jak deklaracja członkostwa czy statut, także dane kontaktowe i materiały archiwalne, dotyczące poprzednich otwartych spotkań TTN. Można również zapoznać się z regulaminem konkursu "Perły Tarnowa", organizowanego przez Towarzystwo.

- Proszę przybliżyć ideę konkursu i Nagrody Naukowej "Perły Tarnowa"

- Celem konkursu jest promowanie młodych i zdolnych absolwentów tarnowskich szkół wyższych, wyróżnienie twórczych i oryginalnych prac naukowych oraz popularyzowanie osiągnięć młodych tarnowskich naukowców. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie lub dostarczenie osobiście do siedziby TTN przy ul. Krakowskiej 49/4a w Tarnowie pracy z dowolnej dziedziny wiedzy, która ma charakter naukowy. Mile widziane będą prace o charakterze badawczym. Uczestnikami konkursu mogą być osoby, które uzyskały stopień zawodowy licencjata, inżyniera, magistra lub stopień naukowy doktora w uczelniach tarnowskich lub jako ich pracownicy.
- Czy jest już zainteresowanie konkursem?

- Dopiero rozpoczynamy akcję promocyjną konkursu, a już napłynęły pierwsze prace. To cieszy. Mam nadzieję, że zainteresowanie będzie spore. Warto wspomnieć, że poza nagrodami finansowymi zwycięskie prace będą publikowane w Zeszytach Naukowych Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego.

MICHAŁ GNIADEK

tarnow@dziennik.krakow.pl

Prof. dr hab. inż. KAZIMIERZ WIATR

Senator RP, Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP, jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH oraz Dyrektorem Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET. Jest Przewodniczącym ogólnopolskiej Rady Konsorcjum PIONIER - Polski Internet Optyczny oraz członkiem Rady i Zespołu Sterującego Małopolskiego Klastra Technologii Informacyjnych MKTI. Jest Przewodniczącym Programu PL-Grid, w ramach którego zbudowano największy w Polsce komputer.

Z Tarnowem związany od 1980 r., tu prowadził prace badawczo-wdrożeniowe dotyczące sterowników mikroprocesorowych w Fabryce Silników Elektrycznych TAMEL. Autor projektu powstania Akademii Tarnowskiej, współtwórca Konwentu na rzecz utworzenia Akademii Tarnowskiej oraz wielu działań służących temu przedsięwzięciu. www.kazimierzwiatr.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie