Myślisz o wakacjach w Turcji? O tym musisz koniecznie...

Myślisz o wakacjach w Turcji? O tym musisz koniecznie wiedzieć!

AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Myślisz o wakacjach w Turcji? O tym musisz koniecznie wiedzieć!

©mat. prasowe

Wakacje już „za pasem”, w związku z tym w biurach podróży panuje „gorąca atmosfera”. Jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych jest Turcja – pełna egzotyka zaledwie 3 godziny lotu z Polski! Co ze sobą zabrać, o czym pamiętać, co zobaczyć będąc w tym kraju?
Myślisz o wakacjach w Turcji? O tym musisz koniecznie wiedzieć!

©mat. prasowe

Turcja od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród Polaków planujących swoje wakacje. Niezależnie, czy udajemy się w podróż sami czy korzystamy z usług biura podróży warto zapoznać się z kilkoma poradami, które sprawią, że nasz wyjazd będzie niezapomniany i przede wszystkim bezstresowy.

W Turcji obowiązuje czas wschodnioeuropejski, co oznacza, że musimy przestawić zegarki o godzinę do przodu.
Jeżeli chodzi o walutę, musimy zaopatrzyć się w tureckie liry – obecnie 1 lira turecka to około 0,85 zł. W znanych kurortach możemy zapłacić także w euro i dolarach. Jednak najkorzystniej płacić w lokalnej walucie, wymieniając dewizy na miejscu. Mówiąc o pieniądzach, nie można nie wspomnieć o tureckiej sztuce targowania się! Bardzo często cena na wstępie jest wygórowana, a zakup produktu bez negocjacji ze strony kupującego czasami może być nawet uznany za obrazę!

Ważnym aspektem każdej podróży jest także transport – w ośrodkach turystycznych funkcjonują słynne dolmusze, czyli minibusy, które dowożą turystów z hoteli do centrum miast. Bez problemów możemy dotrzeć tam także taksówkami.

Pamiętaj o wizie!


Zdarza się, że turyści jadący po raz pierwszy do Turcji o tym zapominają. Można zdobyć ją na trzy sposoby. Pierwszy z nich to e-wiza, której prawo uzyskania mają osoby udające się w celach turystycznych i biznesowych, posiadające zwykły paszport. Sposób ten staje się coraz bardziej popularny ze względu na wygodę – wniosek można złożyć z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Dokument ważny jest 180 dni od daty jego otrzymania, ale pobyt jednorazowy może wynieść maksymalnie 90 dni. Wniosek o wizę można złożyć posługując się poniższym linkiem: https://www.evisa.gov.tr/pl/apply/.

Wizę wielokrotną typu wklejka można również uzyskać w Turcji na przejściach granicznych, jednak jej cena jest wyższa. Wiąże się też ona z posiadaniem niemałej cierpliwości – po dokument trzeba stać często w dużych kolejkach, bowiem punktów wydawania wiz na granicy nie jest wiele.

Osoby, które nie spełniają kryteriów otrzymania wizy drogą elektroniczną czy na przejściu granicznym – tzn. posiadają paszport tymczasowy lub ważny mniej niż 180 dni – muszą udać się po nią do Ambasady Turcji w Warszawie. Pamiętajmy także, by przy przekraczaniu tureckiej granicy mieć przy sobie paszport – dowód osobisty nie jest akceptowany!

Co ze sobą przywieźć?


Podroż bez przywiezienia pamiątki z danego kraju się nie liczy. A gdzie możemy spotkać lepszą okazję do zakupów niż w kraju znanym z targów i ulicznych bazarów? Zaczynając od oczywistego upominku, jakim jest słynne oko proroka, na dywanach kończąc – w Turcji możemy kupić wszystko. Fani kulinariów mogą zachwycić się różnorodnością przypraw, które na każdym kroku zachwycają swoim smakiem i zapachem. Suszona ostra i słodka papryka, wiele rodzajów oregano, szafran czy czarnuszka – wybór z pewnością nie będzie łatwy.

Do 15 czerwca rząd musi zaproponować wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 roku. Już wiadomo, że wzrośnie ono. O ile? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Piaszczyste plaże, słoneczna pogoda, najwyższej klasy hotele – tego wszystkiego możemy doświadczyć w jednym miejscu – Turcji. To prawdziwy raj zarówno dla zwolenników aktywnego wypoczynku, jak i osób szukających ukojenia i korzystania z uroków morza. Jeśli nie masz jeszcze wakacyjnych planów, to poznaj Turcję!

Ciekawe informacje i porady


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Zgłoś kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | Trwa głosowanie

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom