Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 10-lecie istnienia MOCAK prezentuje swoje zbiory. Nowe wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
10-leci istnienia MOCAK uczci jedenastoma wystawami prac z własnej kolekcji
10-leci istnienia MOCAK uczci jedenastoma wystawami prac z własnej kolekcji Wojciech Matusik
- Przez 10 lat istnienia zakupiliśmy prawie 5 tys. prac, wydaliśmy 150 publikacji i zorganizowaliśmy kilkaset wystaw – podsumowuje dekadę istnienia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jego dyrektorka Maria Anna Potocka. W ramach jubileuszu MOCAK prezentuje w tym roku jedenaście wystaw opartych na własnej kolekcji.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

od 16 lat

- Idea założenia muzeum sztuki współczesnych towarzyszyła mi od początku lat 80. To spełnienie moich marzeń i wizji tego miasta. Miasto kultury musi posiadać to co najstarsze i najnowsze. Dziesięć lat istnienia to już stabilizacja. W Europie jesteśmy postrzegani jako jedno z najlepszych muzeów - mówi dr Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

- Jako dokument naszego dziesięcioletniego działania przedstawiamy państwo jedenaście wystaw opierających się na naszej kolekcji, które jednocześnie pokazują i ujawniają program tej kolekcji. Staramy się stworzyć zbiór, który będzie reprezentatywny dla wszystkich problemów współczesności, ukazujący wszelkie eksperymenty w sztuce, a także wszelkie formy mediów i ich rozważań - dodaje dyrektorka MOCAK-u.

Zwiedzający już mogą oglądać siedem z wystaw zapowiadanych przez Marię Annę Potocką, trzy z nich „Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego”, „Architektura jako symbol, tekst i tło” oraz „Współczesne modele realizmu” to wystawy udostępnione publiczności w maju tego roku. Wernisaż nowych wystaw MOCAK-u odbędzie się 24 czerwca w godz. 16.00-21.00.

Zwieńczeniem koncepcji prezentowania kolekcji MOCAK-u będzie publikacja dotycząca kolekcjonerstwa.

Nowe wystawy

„Jadwiga Sawicka. Okładka obca książce. Interwencja w Bibliotece” – w ramach interwencji artystka nadała starym książkom nowe tytuły i namalowała nowe obwoluty, unieważniając tym samym ich treść. Wystawa prezentowana jest w bibliotece MOCAK-u i potrwa do 29 października 2021.

„Sztuka karmi sztukę” to ekspozycja prezentująca prace ponad czterdziestu artystów polskich i zagranicznych, którzy dokonują twórczych przekształceń dzieł sztuki dawnej i współczesnej, tworząc własne warianty arcydzieł.

- Wykorzystywanie wcześniejszych osiągnięć artystycznych jako źródła dla własnej inspiracji ma wielowiekową tradycję, a szczególnie umocniła się w postmodernizmie, który celebrował strategię pastiszu i cytatu – wyjaśnia kuratorka wystawy Martyna Sobczyk.

Wystawę można oglądać w budynku A do 20 marca 2022 roku.

„Artysta jest obecny” to z kolei prezentacja strategii artystycznych opartych na użyciu przez twórcę własnej osoby: wizerunku, ciała, elementów biografii jako środków wyrazu i źródła symboli, realizowanych głównie w postaci autoportretów. Na tę ekspozycję złożyły się prace 47 twórców, m.in. Mariny Abramović, Poli Dwurnik, Adama Rzepeckiego czy Marcina Maciejowskiego.

- Ekspozycja jest jednoznaczną deklaracją, że podstawowym źródłem inspiracji, ale także materiałem w sztukach wizualnych jest człowiek – wyjaśnia kuratorka Monika Kozioł.

Wystawa potrwa do 20 marca 2022 roku w budynku A.

W Galerii Beta do 13 marca 2022 roku zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt partytur muzyki eksperymentalnej, będących najczęściej zapisami we „własnym języku” stworzonymi na potrzeby wykonawców. Wśród obiektów prezentowanych na wystawie „Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment” są, m.in. partytury Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera. uzupełnieniem ekspozycji są archiwalia i nagrania.

W każdą środę od 17.00 do 19.00 w MOCAK-u obowiązują ciche godziny. W ich trakcie w przestrzeniach ekspozycyjnych nie będą organizowane wydarzenia, oprowadzania czy warsztaty, a prace emitujące głośne dźwięki i intensywne światło zostaną ściszone lub wyłączone.

- Udało mi się przełożyć na efekt wszystko, czego się nauczyłam. Zespół MOCAK-u jest niezwykłym zespołem, dzięki nim to wszystko się udaje – podsumowuje dziesięć lat istnienia muzeum jego dyrektorka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na 10-lecie istnienia MOCAK prezentuje swoje zbiory. Nowe wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski