Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na beskidzki Jaworz przez Sałasz lub Babią Górę

(DMA)
- Nagrodą za trudy będą piękne widoki - zapewnia Czesław Szynalik, inicjator wakacyjnego odkrywania tajemnic Beskidu Wyspowego
- Nagrodą za trudy będą piękne widoki - zapewnia Czesław Szynalik, inicjator wakacyjnego odkrywania tajemnic Beskidu Wyspowego fot. odkryjbeskidwyspowy.pl
Odkryj Beskid Wyspowy. - Marsz na Jaworz wymaga kondycji - nie ukrywa Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnych wypraw z cyklu "Odkryj Beskid Wyspowy". Niedzielna wędrówka rozpocznie się o godz. 9.

Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. A to znajduje się na stacji PKP w Pisarzowej.

Warto pamiętać o zabraniu nie tylko dobrych górskich butów, ale przede wszystkim wody do picia, chroniących przed słońcem okularów, czapek i kapeluszy - przydać się również mogą płaszcze przeciwdeszczowe.

Na szczyt powiedzie wszystkich Główny Szlak Beskidu Wyspowego - najpierw ścieżka oznaczona kolorem zielonym (na Sałasz), a później niebieskim. Na górę można też dostać się z Męciny - wpierw szlakiem żółtym do Babiej Góry, a później niebieskim.

Na szczycie odprawiona zostanie msza św. i wykonana wspólna fotografia. Tradycyjnie uczestnicy wybiorą najmilszych, najmłodszych i najstarszych wędrowców. Wyróżnieni zostaną też turyści, którzy przybędą z najdalszych zakątków Polski i świata. Zejście - przez Babią Górę - do Męciny. Organizatorzy wędrówki apelują do turystów, aby bardzo ostrożnie obchodzili się z ogniem i szklanymi butelkami.

- Nagrodą za trudy będą piękne widoki - podkreśla Czesław Szynalik. Będzie też sporo niespodzianek. Zadbała o nie gmina Limanowa, która jest gospodarzem spotkania przy wieży widokowej na Jaworzu.

Jaworz, wznoszący się na wys. 921 m n.p.m., zwany jest również Kretówką lub Patryją. Niegdyś na jego stokach schronienia szukali wyjęci spod prawa - to od nich zapewne wzięła nazwę Jaskinia Zbójecka. Nie wiadomo jednak, czy na pewno rabusie się w niej chronili, bowiem to niewielka, około 9-metrowa "studnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski