Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na budowach wciąż ruch

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Ceny budowanych dziś mieszkań mają być wyższe niż obiecywał rząd
Ceny budowanych dziś mieszkań mają być wyższe niż obiecywał rząd Fot. Wojciech Matusik
Nowe mieszkania. Deweloperzy nie zwalniają tempa, chociaż o niedalekiej przyszłości niewiele wiadomo.

Nadal rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytku, rozpoczynanych inwestycji przez firmy budujące na sprzedaż i wydawanych pozwoleń na nowe budynki mieszkaniowe.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ciągu siedmiu miesięcy tego roku oddano do użytku 85 848 mieszkań. W porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, to o 11,7 proc. więcej. W okresie siedmiu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia dla 116 475 mieszkań, czyli o 12,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 101 336, czyli o 6,1 proc.

Deweloperzy w okresie siedmiu miesięcy tego roku oddali do użytkowania 40 591 mieszkań, aż o 40,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 57 675 mieszkań, o 12,4 proc. więcej niż przed rokiem. Odnotowano też wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 49 129 mieszkań, tj. o 4,8 proc.

- Lipiec to kolejny miesiąc, w którym Główny Urząd Statystyczny zanotował sporą aktywność deweloperów. 6,5 tys. rozpoczętych budów, 5,8 tys. lokali oddanych do użytkowania i 8,4 tys. pozwoleń na kolejne budowy - to dane za poprzedni miesiąc. Gdy weźmiemy pod uwagę okresy 12-miesięczne, widać wyraźny długoterminowy wzrost aktywności deweloperów - twierdzi Marcin Krasoń z Home Brokera. W ciągu ostatniego roku rozpoczęto budowę 88,7 tys. mieszkań (wzrost rok do roku o 11,4 proc.), uzyskano pozwolenia na budowę dla kolejnych 103,6 tys. o 23 proc. więcej), zakończono realizację 74,5 tys. (wzrost o 31,3 proc.).

Widać więc wyraźnie, że firmy działające na rynku mieszkaniowym nadal są pełne optymizmu i nie zwalniają tempa. - Deweloperzy powinni jednak bacznie obserwować sytuację na rynku, bo nie brakuje sygnałów, że dobra passa może się za jakiś czas skończyć - przestrzega Marcin Krasoń.

Do tych złych sygnałów należy wprowadzenie podatku bankowego, co wyzwoliło masowy wzrost marż przy kredytach hipotecznych. Efekt? Spadek zdolności kredytowej, a więc mniej osób gotowych do zadłużenia się na zakup mieszkania. Sytuację ratują ci, którzy oszczędności w gotówce lokują w mieszkania, ale nie wiadomo, jak długo utrzyma się ten trend. A potencjalny wzrost inflacji i idące za nim wyższe stopy procentowe mogą spowodować, że część inwestorów wróci do bankowych lokat i spadnie popyt na mieszkania kupowane jako inwestycyjne.

Ciągle nie wiadomo, jak wyglądać będzie program Mieszkanie Plus i jak wpłynie na rynek mieszkaniowy. Gdyby sprawdziły się zapowiedzi budowy tanich mieszkań na wynajem, wiele firm deweloperskich musiałoby wycofać się z rynku albo znacznie ograniczyć swoją ofertę. Budowane dziś mieszkania i te planowane do realizacji mają być sprzedawane za ceny znacznie wyższe niż obiecywane przez rząd 3 tys. zł za metr kwadratowy.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski