Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co się zdecydować?

(JM)
Marcin Obara
Auto dla firmy. Przedsiębiorca chcąc użytkować samochód niekoniecznie musi go kupować na kredyt lub za gotówkę, może go bowiem wyleasingować lub wynająć długoterminowo.

Ponad dwie trzecie działających w Polsce firm finansuje zakup samochodów ze źródeł innych niż własne. Poza kredytem oraz leasingiem rosnącą popularnością cieszy się wynajmem długoterminowy. Która z tych form jest najkorzystniejsza?

Zakup auta za gotówkę

Kupując auto za gotówkę firma staje się od razu jego właścicielem. Z punktu widzenia finansów przedsiębiorstwa takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt opłacalne.

Płacąc za auto gotówką firma zmniejsza swój kapitał obrotowy, co może stanowić problem w prowadzeniu bieżącej działalność czy relacjach z bankami. Właściciel nie może też jednorazowo zaliczyć całej kwoty przeznaczonej na zakup pojazdu do kosztów prowadzonej działalności.

Samochód jako środek trwały podlega bowiem amortyzacji (60 miesięcy dla nowego auta, 30 - dla używanego) i do kosztów bieżącej działalności zaliczyć można tylko comiesięczną, liczoną proporcjonalnie kwotę.

Samochód na kredyt

W tym wypadku nie ma potrzeby angażować własnej gotówki, co pozwala na sfinansowanie zakupu bez naruszania kapitału.

Raty kredytowe są jednak zawsze oprocentowane, co oczywiście zwiększa konieczne nakłady inwestycyjne, ale pozwala na rozłożenie kosztów w czasie - nawet na 8-10 lat, dzięki czemu finansowanie jest mniej obciążające dla budżetu przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia bieżącej działalności, jest to tańsza forma od inwestycji sfinansowanej z własnej gotówki.

Warto jednak mieć świadomość, że kredyt samochodowy oznacza dopełnienie koniecznych formalności, gdyż bank musi zweryfikować wiarygodność przedsiębiorstwa oraz ocenić jego płynność finansową. Poza tym, po zaciągnięciu kredytu spada zdolność kredytowa firmy, co ma bezpośredni wpływ na finansowanie innych działań.

Dodatkowym minusem kredytu samochodowego są również kwestie podatkowe, gdyż odliczeniu podlega tylko część odsetkowa raty, co dla przedsiębiorstw ma ogromne znaczenie.

Leasing

To bardzo popularna forma finansowania zakupu pojazdów, zarówno dla małych jak i dużych firm. Leasing jest korzystny podatkowo bowiem cała rata wliczana jest do kosztów uzyskania przychodu.

A sama procedura w przypadku ubiegania się o leasing jest szybsza i prostsza niż w przypadku kredytu. Leasing daje też większą swobodę finansową i nie wpływa na zdolność kredytową i płynność finansową firmy.

Jest to także korzystne rozwiązanie dla młodych firm, które jeszcze nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, która nie jest wymagana w przypadku leasingu. Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru opcji leasingu z wykupem, gdy podobnie jak w przypadku kredytu, po zakończeniu okresu leasingu możemy odkupić pojazd od leasingodawcy po korzystnej cenie, lub - co jest coraz częściej wybierane przez firmy bez opcji wykupu, gdzie po spłacaniu rat oddajemy pojazd właścicielowi, nie ponosząc kosztów związanych ze zbyciem auta.

Minusem jest to, że koszty utrzymania samochodu: serwis, naprawy, wymiana opon, itd. ponosi firma. W przypadku leasingu kapitałowego nie ma także możliwości wymiany auta gdy ten ulegnie uszkodzeniu.

Wynajem

Jest on w tej chwili najszybciej rozwijającym się sposobem finansowania aut firmowych - na tę formę w ubiegłym roku zdecydował się już co piąty przedsiębiorca nabywający auto osobowe na potrzeby działalności gospodarczej.

Natomiast w przypadku dużych firm wynajem długoterminowy jest po leasingu drugą co do popularności formą finansowania. Jest to, podkreślają m.in. eksperci Avis, rozwiązanie zbliżone do leasingu, oferuje jednak dodatkowe korzyści, takie jak obsługa serwisowa, czy możliwość wymiany auta na inny egzemplarz jeśli nasz ulegnie uszkodzeniu.

Atutem tego rozwiązania jest też uproszczona procedura administracyjno - rozliczeniowa, gdyż mamy tu do czynienia tylko z miesięczną opłatą za wynajem.

- Rosnące tempo wzrostu rynku długoterminowego wynajmu aut wynika z faktu, że obecnie korzystają z niego nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale też dynamicznie rozwija się sprzedaż tej usługi wśród klientów z sektora małych i średnich firm - mówi Sławomir Wontrucki, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Dla wielu właścicieli firm najistotniejszą kwestią związaną z wyborem oferty jest wysokość miesięcznych opłat za samo korzystanie z pojazdu powiększonych o koszty administracyjne, ubezpieczenia, koszty serwisu, etc. I tutaj pierwsza dobra wiadomość - wynajem długoterminowy jest relatywnie tańszy od leasingu.

Jeśli porównamy same raty leasingowe i miesięczną opłatę za wynajem możemy odnieść wrażenie, że to leasing jest tańszy. Jednak w rzeczywistości takie porównanie kosztów powinno objąć okres całego roku i uwzględnić wszystkie wydatki - ubezpieczenie, koszty serwisu, wymiany opon czy zarządzania flotą.

Bardzo istotnym są tu także stałe miesięczne koszty utrzymania parku samochodowego, które w przypadku wynajmu są w pełni przewidywalne, oczywiście z wyjątkiem cen paliwa.

Zobacz też: Wzrosną ceny paliw. PiS planuje nowy podatek

Źródło: Fakty TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski