Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na czacie bez nadzoru

Redakcja
Dzień Bezpiecznego Internetu będzie obchodzony 10 lutego Fot. Anna Kaczmarz
Dzień Bezpiecznego Internetu będzie obchodzony 10 lutego Fot. Anna Kaczmarz
Kafejka "Internet Cafe Anny" przy ul. Kujawskiej w Krakowie. Kto najczęściej siedzi tutaj przed monitorem? - Uczniowie szkół podstawowych, które są w pobliżu i gimnazjaliści - bez zastanowienia odpowiada Anna Nawa, właścicielka.

Dzień Bezpiecznego Internetu będzie obchodzony 10 lutego Fot. Anna Kaczmarz

INTERNET. Specjaliści alarmują, że ochrona nieletnich przed zagrożeniami w sieci jest ciągle zbyt mała

Najmłodsi mają po 10-12 lat. Nie brakuje też stałych klientów, dla których kilka godzin spędzonych w kawiarence to codzienny rytuał. w sieci najczęściej grają w gry i rozmawiają na czatach.
- Wiele dzieci pozostaje zupełnie bez nadzoru opiekunów. Zdarza się, że rodzice po całym dniu poszukiwania znajdują swoją pociechę w kawiarence. Od niektórych dostajemy zalecenie, żeby nie pozwalać dziecku na korzystanie z komputera dłużej niż godzinę - mówi Anna Nawa.
Zdarzały się już przypadki wyłudzania danych osobowych w internecie od nieletnich klientów oraz surfowania po stronach pornograficznych lub promujących przemoc.
- Takie sytuacje kończą się wezwaniem policji. Staramy się być czujni i w miarę możliwości zapewniać bezpieczeństwo. Nie zawsze jednak możemy kontrolować każdy ruch użytkownika - tłumaczy Anna Nawa. Kawiarenka wprowadziła też regulamin, że dzieci do 7. roku życia nie mogą przebywać w pomieszczeniu bez opiekuna.
- Często wydaje nam się, że wraz z coraz lepszym dostępem do sieci w domach i w szkole dzieci przestają korzystać z miejskich kawiarenek internetowych - mówi Anna Rywczyńska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, która wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje prowadzi ogólnopolską kampanię "Kawiarenka Przyjazna Dzieciom". - z naszych obserwacji, potwierdzonych późniejszymi badaniami przeprowadzonymi przez agencję Gemius (partnera kampanii), wynika jednak, że dzieci stanowią nawet 60 procent wszystkich klientów, a najmłodsze z nich mają zaledwie 6-7 lat.
W odpowiedziach udzielanych przez pracowników kawiarenek padały słowa: "Jesteśmy najtańszą opiekunką do dziecka w Polsce", "Czasem nie widać ich zza lady".
- Kawiarenki często nie są odpowiednio przygotowane do obsługiwania małych internautów. Chcemy przypomnieć, że podobnie jak w kinie, dziecko nie jest takim samym klientem, jak osoba dorosła - podkreśla Rywczyńska. - Ważne jest też odpowiednie podejście rodziców, uczenie dziecka zasad bezpieczeństwa on-line.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przed zagrożeniami internetowymi. Mogą się do niej przyłączać kawiarenki z całej Polski. Aby otrzymać miano "bezpiecznych", muszą posiadać zainstalowane w komputerach programy filtrujące szkodliwe treści. Stanowiska przeznaczone dla dzieci powinny być monitorowane przez pracowników, a materiały promujące bezpieczeństwo w sieci wyeksponowane w budynku kawiarenki.
Swój udział w kampanii zgłosiły już niektóre szkoły w Małopolsce, prowadzące kąciki internetowe.
- Internet cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród uczniów, którzy nie mają go jeszcze w domu - tłumaczy Małgorzata Tkacz z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy. - Chcemy więc popularyzować wiedzę na temat bezpieczeństwa. Planujemy również zorganizować konkurs dla uczniów związany z Dniem Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest 10 lutego.
Katarzyna Klimek
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski