Na dobrej drodze

Redakcja
Dość skromnie brzmiący punkt - informacja o aktualnej sytuacji Szpitala św. Anny w Miechowie - urósł na środowej sesji Rady Powiatu Miechowskiego do rangi drugiego wiodącego po dotyczącym stanu szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie.

Po długiej i gorączkowej dyskusji - pozytywna opinia dla projektu programu restrukturyzacji szpitala

Dość skromnie brzmiący punkt - informacja o aktualnej sytuacji Szpitala św. Anny w Miechowie - urósł na środowej sesji Rady Powiatu Miechowskiego do rangi drugiego wiodącego po dotyczącym stanu szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie.

   Reasumpcją tematu miało być podjęcie uchwał w sprawie opinii do projektu programu restrukturyzacji miechowskiego szpitala oraz udzielenia poręczenia szpitalowi w celu zabezpieczenia pożyczki. Wprowadził w zagadnienie dyrektor największego w powiecie zakładu pracy, lek. med. Marian Tambor. - Jak państwu wiadomo, sprawa pożyczki państwowej dla zadłużonych szpitali ciągnie się już prawie 2 lata. Projekt ustawy, która miała służyć przede wszystkim ostatecznemu załatwieniu podwyżki płac dla pracowników służby zdrowia, która wynikała z tzw. ustawy 203, ulegał wielokrotnym zmianom oraz stał się przedmiotem gry politycznej różnych ugrupowań w Sejmie - rozpoczął dyrektor. W ostatecznej swej wersji projekt znacznie odbiegał od oczekiwań szpitala oraz ulegał dalszym zmianom interpretacyjnym. - Na spotkaniu 1 czerwca 2005 roku informowaliśmy, że na planowane przez nas 2,7 mln zł, można się ubiegać o 1,8 mln zł, ponieważ ustawa obejmuje jedynie środki na podwyżki dla pracowników za lata 2001 - 2002, całkowicie pomijając lata 2003, 2004, 2005 - kontynuował.
   Miechowski szpital, w celu ostatecznego załatwienia podwyżki dla pracowników wynikającej z ustawy 203 i 110, ma podpisane porozumienia z każdym pracownikiem i związkami zawodowymi, które działają na terenie szpitala. W zbiorowym porozumieniu określony jest harmonogram regulacji płac. - _Musielibyśmy na ten cel przeznaczyć znaczną ilość środków własnych - z pochodnymi blisko 1 mln zł przy udziale środków z podwyżki tylko w wysokości 370 tys. zł. Przed kilkoma dniami nastąpiła zmiana w sposobie korzystania z podwyżki - ogłoszone to zostało przez Ministerstwo Zdrowia - zezwalająca również na wykorzystanie środków z podwyżki na załatwienie lat 2003, 2004. Ta zmiana pozwala nam na wystąpienie o podwyżkę w wysokości ponad 2,3 mln zł - _mówił do radnych dyrektor Tambor.
   Szpital przygotował wniosek o uzyskanie podwyżki do organu restrukturyzacyjnego, którym jest wojewoda małopolski, wraz z projektem programu restrukturyzacji finansowej. Względy formalne wymagają, aby do wniosku załączona została pozytywna opinia organu założycielskiego dla programu restrukturyzacyjnego szpitala oraz aby udzielenie pożyczki zabezpieczone było wyrażeniem zgody przez tenże organ. Są bardo korzystne warunki spłaty wspomnianej pożyczki oprocentowanej w stosunku rocznym na 3 procent. Sprawa ta była już dyskutowana na posiedzeniu połączonych komisji Rady Powiatu Miechowskiego.
   I mimo że zagadnienie było znane od podszewki, na powrót rozebrano je na sesji niemal na czynniki pierwsze. Znów zapoznawano się z materiałami źródłowymi i kserowanymi naprędce dokumentami. Po długiej wymianie zdań, głosach polemicznych i częstokroć słownych przepychankach, przyjęto obie uchwały. RPM pozytywnie zaopiniowała projekt programu restrukturyzacyjnego Szpitala św. Anny z siedzibą w Miechowie przy ul. Szpitalnej 3. Wyraziła również zgodę na udzielenie szpitalowi poręczenia pożyczki zaciągniętej na cel określony w stosownym artykule Ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej do kwoty nie wyższej niż 2,7 mln zł. (WOJ.)

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie