Na dobrym poziomie

Paweł Panuś
W turnieju mężczyzn rywalizowali głównie zawodnicy z klubów pierwszej i drugiej ligi FOT. ANNA KACZMARZ
Tenis stołowy. W Krakowie dominowali gracze z Nadarzyna. Przez dwa dni w hali Bronowianki rozgrywany był XI Memoriał Jana Błaszczaka, w którym wystartowało 160 zawodniczek i zawodników. Dla Krakowskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego to bardzo prestiżowa impreza, bo poświęcona jest pamięci wybitnego działacza i prezesa KOZTS w latach 1988–2000.

Za kadencji Jana Błaszczaka rozpoczął się rozwój dyscypliny, w najwyższych klasach rozgrywkowych występowały zespoły Bronowianki i Podgórza, a młodzież dominowała w zawodach mistrzowskich. Patronat nad XI edycją objął Marszałek Małopolski Marek Sowa oraz Polski Związek Tenisa Stołowego. Pula nagród wynosiła 8 tysięcy złotych.

Do Krakowa przyjechały czołowe polskie zawodniczki, w turnieju mężczyzn wystartował jeden zawodnik z ekstraklasy – Białorusin Witalij Nehwedowicz z Kolpingu Jarosław.

Pokazał w Krakowie klasę i że nieprzypadkowo jego zespół w minionym sezonie został wicemistrzem Polski. W finale pokonał Antoniego Witkowskiego z Nadarzyna, a trzecie miejsce zajął Zbigniew Grześlak z Nadarzyna. Zawodnicy z Małopolski zajmowali dalsze lokaty.

Turniej kobiet stał na wysokim poziomie. Wygrała go była zawodniczka Bronowianki Antonina Szymańska, która w finale wygrała 3:0 z byłą tenisistką Rokicia Szczytniki Pauliną Krzysiek. Obie obecnie reprezentują klub z Nada-rzyna. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Galus z LUKS Skrzyszów, czwarta była Aleksandra Falarz z Bronowianki Kraków.

W turnieju rywalizowali także kadeci. Wśród dziewcząt triumfowała nowa zawodniczka Bronowianki Wiktoria Szymura wyprzedzając dwie tenisistki Podwawelskiego Kraków Angelikę Janik i Sandrę Kozioł. Turniej kadetów także wygrał zawodnik gospodarzy Mateusz Zębala, przed Karolem Wiśniewskim z Krosna i Mateuszem Galusem ze Skrzyszowa.

W turnieju amatorów triumfował Paweł Gąsiorski z Częstochowy, w zmaganiach 65-latków Zygmunt Woliński z Mędrzechowa przed Zdzisławem Grabanią z Trzebini, wreszcie w młodszej grupie weteranów Witold Nowakowski ze Śląska przed krakowianinem Wiesławem Ryglem.