Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na granicy angielsko-szkockiej pojawiły się pierwsze szlabany

Remigiusz Półtorak
Szkocja. Ostatnie sondaże dają małą przewagę zwolennikom pozostania w Wielkiej Brytanii

Wynik referendum będzie najpewniej ważył się do końca, bo ostatnie przewidywania wskazują na niemal dokładną polaryzację społeczeństwa. 52 proc. Szkotów chce, aby ich kraj pozostał członkiem Zjednoczonego Królestwa, ale liczba przeciwników znacząco wzrosła.

Jeszcze niedawno było ich ok. 40 proc., dzisiaj to prawie 48. Wszystko zatem w granicach błędu statystycznego, co oznacza, że każde rozwiązanie jest realne, mimo zmasowanej kampanii rządu brytyjskiego, który stara się jak może zniechęcić Szkotów do obierania nowej drogi.

Nie czekając na ostateczne rezultaty, które mają być znane jutro rano, na "granicy" angielsko-szkockiej, niedaleko miejscowości Jedburgh, już pojawiły się szlabany i tablice informujące o... kontroli paszportowej.

Na razie jest to tylko, jak donosi "Daily Mail", samozwańcza akcja kilku komików, którzy zaczęli sprawdzać dokumenty przejeżdżającym kierowcom, ale od razu pojawia się wiele ważnych pytań bez konkretnych odpowiedzi.

Jeśli Szkocja odłączy się od Wlk. Brytanii, to jak będzie można poruszać się między oboma krajami? Lider separatystów premier Alex Salmond twierdzi, że nic się nie zmieni, ale szef brytyjskich laburzystów jest innego zdania.

Problemów, jeszcze poważniejszych, jest więcej. Dla Wlk. Brytanii to przede wszystkim surowce energetyczne, których złoża znajdują się u wybrzeży Szkocji (ok. 96 proc. zapotrzebowania na ropę i ok. 50 proc. - na gaz). Po uzyskaniu niepodległości dochody zasilałyby kasę nowego państwa. Kolejny kłopot jest z bronią jądrową, która teraz znajduje się m.in. w bazie marynarki wojennej niedaleko Glasgow.

Szkoci chcieliby się jej pozbyć, ale dla Londynu transport całego arsenału oznaczałby wielomiliardowe koszty. Zwolennicy niepodległości chcieliby wreszcie przystąpić do UE, ale tu potrzebna jest jednomyślność wszystkich członków, czyli też Wlk. Brytanii. Co w tej sytuacji byłoby wątpliwe.

Jest jeszcze jedno pytanie, wcale niebanalne. Czy Scotland Yard zachowa swoją nazwę w razie ogłoszenia niepodległości przez Szkotów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski