Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kąpieliskach może brakować ratowników

Ewa Tyrpa
W Skawinie w ośrodku „Gubałówka” może zabraknąć ratowników
W Skawinie w ośrodku „Gubałówka” może zabraknąć ratowników FOT. EWA TYRPA
Bezpieczeństwo. Policjanci apelują o ostrożność nad wodą i kąpiel w miejscach strzeżonych.

„Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą” - pod takim hasłem przebiega ogólnopolska wakacyjna akcja edukacyjna policji.

- Rusza w tym miesiącu i potrwa do września. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na tereny z akwenami. Jak co roku będą przypominać - dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą, również wędkarzom - o zasadach bezpieczeństwa - informuje asp. Barbara Szczerba z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

W powiecie krakowskim funkcjonują trzy strzeżone miejsca do kąpieli: baseny w Ośrodku Kulturalno-Rekreacyjnym „Gubałówka” w Skawinie oraz kąpieliska zarządzane przez dwie spółki w Budzyniu i Cholerzynie w gminie Liszki.

Gminna spółka „Likom” otworzy swoje kąpielisko 24 czerwca. Teren z akwenem i plażą gmina przejęła w zeszłym roku od dzierżawiącej go do tej pory spółki „Nad Zalewem”, która teraz dzierżawi od gminy znacznie mniejszą część terenu.

- Jesteśmy przygotowani do otwarcia plaży 26 czerwca - zapowiada z kolei Józef Baran, prezes „Nad Zalewem”. Nie ukrywa, że pojawił się problem - taki jak w całej Polsce - z zatrudnieniem ratowników. Dotyka on też Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, zarządzającego Ośrodkiem „Gubałówka” z basenami otwartymi.

- Mamy zezwolenie sanepidu na otwarcie ośrodka, ale nie mamy jeszcze skompletowanego zespołu ratowników. Liczę, że uda się ich zatrudnić i uniknąć zagrożenia nie otwarcia basenów - mówi Janusz Bysina, dyrektor CKiS, planujący otwarcie basenów 1 lipca. Okazuje się, że ratownicy wolą pojechać np. nad morze, by połączyć pracę z wypoczynkiem w atrakcyjnym miejscu. CKiS nie może „przebić” takiej oferty, tym bardziej, że nie ma dużego funduszu na wypłaty dla ratowników.

Problemu z obsadą ratowników nie ma spółka „Likom”, zarządzająca tzw. częścią budzyńską z 700 metrami plaży. Nad bezpieczeństwem wypoczywających będzie czuwać ośmiu ratowników. - Będzie całodobowy monitoring, ochrona, patrole policji, a teraz prowadzimy rozmowy w sprawie stacjonowania tutaj policji wodnej - informuje Bogumił Trzop z „Likomu”.

Wszystkie strzeżone kąpieliska będą pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. - Zarządcy mają obowiązek dostarczać nam do badania próbki wody, a my na bieżąco będziemy kontrolować stan higieny w tych miejscach. Będziemy sprawdzać prysznice, przebieralnie, plaże, sanitariaty, punkty gastronomiczne - zapowiada Adam Jędrzejczyk, dyrektor PSS-E.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski