Na Klinach powstanie ponad tysiąc mieszkań na wynajem z...

Na Klinach powstanie ponad tysiąc mieszkań na wynajem z rządowego programu. I nic więcej

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na Klinach powstanie ponad tysiąc mieszkań na wynajem z rządowego programu. I nic więcej
Tak wielkiego osiedla mieszkań na wynajem budowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus nie ma w żadnym dużym mieście. Na krakowskich Klinach spółka BGK Nieruchomości postawi bloki dla 1,1 tys. rodzin.
Na Klinach powstanie ponad tysiąc mieszkań na wynajem z rządowego programu. I nic więcej
W piątek rozstrzygnięto konkurs na jego projekt. Wprawdzie zwycięska koncepcja zakłada, że oprócz budynków mieszkalnych będą tam szkoła, przedszkole, biblioteka i boiska, ale wykonania tych obiektów spółka BGK Nieruchomości, realizująca rządowy program, nie zamierza brać na swoje barki. - Liczymy na dobrą współpracę z samorządem - mówi wiceprezes BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Tyle że miasto nie ma w planach takich inwestycji na Klinach. Gdy na jaw wyszły plany budowy osiedla, rada dzielnicy X Swoszowice zapytała prezydenta, czy powstanie w tym rejonie miasta nowa szkoła lub przedszkole. Odpowiedź nie pozostawiała złudzeń - w najbliższych latach nie ma na takie inwestycje pieniędzy w budżecie.

To jeden z powodów, dla którego stowarzyszenie Zielone Kliny sprzeciwia się budowie osiedla. Małgorzata Mucha z tego stowarzyszenia przypomina, że gdy pokazano plan budowy bloków mówiono, iż ich mieszkańcy będą mieli wszystkie usługi w bliskim zasięgu, jako szpital wskazywano... psychiatryczny Szpital Babińskiego.

Przeciwnicy nowego osiedla chcą zablokować jego budowę. Na ich prośbę przyrodnicy opracowali ekspertyzę, z której wynika, że na tamtejszych łąkach występuje 45 unikatowych gatunków zwierząt i roślin. Dokument przekazano Urzędowi Miasta i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Rada Dzielnicy X uważa jednak, że skoro plan zagospodarowania przewiduje zabudowę mieszkaniową, to trudno ją blokować. - I tak udało się zablokować pomysły, by budynki w tym miejscu były wyższe - mówi Maciej Nazimek, przewodniczący Dzielnicy X.

Zespół budynków, nazwany osiedlem „Spacerowa”, powstanie na 18 hektarach. Oprócz mieszkań będą tu także biura (budowane niezależnie od mieszkań, jako przedsięwzięcie czysto komercyjne), szkoła, przedszkole, boiska i park (te obiekty powinna wybudować gmina).

Zobacz, jak będzie wyglądać Mieszkanie Plus w Krakowie
Biuro Rozwoju Krakowa w zwycięskim zespole


- Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządem - zapewnia Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości, spółki realizującej rządowy program Mieszkanie Plus. Chodzi nie tylko o budowę infrastruktury towarzyszącej osiedlu (szkoła, przychodnia, biblioteka), ale także o zapewnienie mu właściwej obsługi komunikacyjnej.

BGK Nieruchomości zakłada, że z osiedla będzie kursować komunikacja miejska podwożąca pasażerów do najbliższej stacji kolejowej. Być może w przyszłości udałoby się wybudować dodatkowy przystanek kolejowy - jak najbliżej osiedla.

Budynki zostaną postawione zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez zespół architektoniczny, którego liderem było biuro AMC Andrzej Chołdzyński, a jednym ze współautorów jest Biuro Rozwoju Krakowa, którym kieruje syn wiceprezydent miasta, Elżbiety Koterby, odpowiedzialnej za zagospodarowanie przestrzenne. Ten projekt wygrał konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Krakowie na zlecenie BGK Nieruchomości.

- Staraliśmy się wpisać budynki w istniejące otoczenie i sprawić, by to miejsce było przyjazne dla przyszłych lokatorów - podkreśla Piotr Dynowski, jeden ze współautorów zwycięskiej pracy, przedstawiciel biura AMC Andrzej Chołdzyński.

Wiceprezes BGK Nieruchomości zaznacza, że zwycięskie biuro otrzymało prawo negocjacji umowy na szczegółowe projekty, ale jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem, do stołu negocjacyjnego będą mogli zasiąść laureaci kolejnych nagród. Drugie miejsce zajęło biuro Kubatura z Krakowa, trzecie przyznano za pracę sygnowaną przez spółki Natkaniec Olechnicki Architekci i Piotr Czerwiński Architekt.

Kto wybuduje szkołę? Miasto nie ma takich planówOsiedle „Spacerowa” już od kilku miesięcy budzi ogromne kontrowersje. Wielu obecnych mieszkańców Klinów obawia się, że nowa inwestycja jeszcze bardziej skomplikuje im życie. Zwłaszcza że już dzisiaj w samorządowym przedszkolu brakuje miejsc, a dzieci do szkoły trzeba dowozić w inne rejony miasta.

Obawy o jeszcze większe kłopoty były powodem petycji, jaką 2 tys. osób przekazało władzom miasta. - Nie byliśmy przeciwni Mieszkaniu Plus - zaznacza Maciej Nazimek, przewodniczący dzielnicy X Swoszowice. - Zwracaliśmy uwagę, by nie było zbyt gęstej zabudowy i by nie powstały tylko bloki.

Dzielnica chciałaby, aby nowe bloki nie miały więcej niż cztery kondygnacje. Te proponowane w ramach Mieszkania Plus będą mieć sześć, a w niektórych miejscach nawet osiem - przynajmniej tak pokazują wizualizacje zwycięskiej pracy. Zarówno przedstawiciele BGK Nieruchomości, jak i projektantów zapewniają, że koncepcja osiedla zgodna jest planem zagospodarowania przestrzennego dla Klinów.

- Problemem nie jest nawet to dodatkowe piętro, ale to, czy oprócz mieszkań powstanie szkoła, przedszkole, nowe drogi - mówi przewodniczący Nazimek. I wszystko wskazuje na to, że ten problem zostanie nierozwiązany - na pytanie dzielnicy, czy w najbliższym czasie miasto zamierza wybudować nową szkołę na Klinach, z magistratu przyszła odpowiedź odmowna.

Czy unikatowe gatunki powstrzymają zabudowę?O ile dzielnica nie sprzeciwia się nowej inwestycji, to bardziej radykalne jest Stowarzyszenie „Zielone Kliny”. To jego przedstawiciele namówili przyrodników do opracowania ekspertyzy na temat występujących w tym miejscu unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Doliczyli się ich aż 45, potwierdzili np. obecność motyla modraszka.

Dokument trafił już do Urzędu Miasta Krakowa i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Broniący zieleni liczą na to, że jego zapisy skutecznie powstrzymają zabudowę przynajmniej części terenów. - Wprawdzie plan zagospodarowania dla Klinów przewiduje zieleń publiczną, ale przeznaczone na to działki są zabudowywane na podstawie decyzji wydanych, zanim plan wszedł w życie - zwraca uwagę Małgorzata Mucha, przedstawicielka stowarzyszenia. - Pojawia się więc potrzeba wyznaczenia nowych terenów zielonych. Domagamy się utworzenia użytku ekologicznego w tym miejscu, przynajmniej na najbardziej cennych łąkach - dodaje.

Walka o zachowanie łąk na Klinach w obecnej formie została podjęta wiele lat temu, ale była nieskuteczna. Teren stanowiący istotny korytarz przewietrzający miasto jest stale zabudowywany, bo pozwala na to zarówno studium, jak i plany miejscowe. „Zielone Kliny” domagają się więc zmiany studium w kierunku ochrony terenów zielonych i ograniczenia zabudowy. Dzielnica jest za utrzymaniem dotychczasowych zapisów. Za sukces uznaje już to, że udało się zablokować przygotowanie nowego planu, który zakładał jeszcze większą intensywność zabudowy.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!Komentarze (25)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wtrzymać inwestycję

BEATA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Wstrzymać tę INWESTYCJĘ!!!!!! DOŚĆ Z PRZEKRĘTAMI!!!! Najpierw zapewnijcie infrastrukturę komunikacyjną SZKOŁĘ, BOISKO a później dalej kombinujcie komu dać ZAROBIĆ na MIESZKANIU PLUS.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wałek na wałku

Jbk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Przypadkowo wygrała koncepcja firmy rodziny wice prezydent na postawioną firmę z Lublina. Przekręt w biały dzień i nic. Wszyscy udają że jest ok. Miasto poprze te budowę bo się cieszy że...rozwiń całość

Przypadkowo wygrała koncepcja firmy rodziny wice prezydent na postawioną firmę z Lublina. Przekręt w biały dzień i nic. Wszyscy udają że jest ok. Miasto poprze te budowę bo się cieszy że prezydentowa się obłowi. Wszyscy happy państwowa kasa będzie płynąć w dobrym dla nich kierunku. Kupno tej działki za tę kasę to następny ciekawy temat zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krakus

Co do ch (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Naprawdę, ręce opadają co dzieje się z tym miastem. Dekadę żyję w tym mieście, nawet prawie dwa late temu miałem plan kupować mieszkanie, ale widząc co się dzieje wolałem poczekać, przecież to jest...rozwiń całość

Naprawdę, ręce opadają co dzieje się z tym miastem. Dekadę żyję w tym mieście, nawet prawie dwa late temu miałem plan kupować mieszkanie, ale widząc co się dzieje wolałem poczekać, przecież to jest chore. Na szczęście już niedługo się wyprowadzam. Nawet w Warszawie takich wałków się nie robi. Osiedle w szczerym polu gdzie nie ma dojazdu, tak duże osiedle i zero planów na szkoły. Majcher to robił wałki, ale jak pis przejmie Kraków, to dopiero zaczną się jaja. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlatego głosujcie na Gibałę !

Azorzanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Łukasz Gibała to jedyny dobry kandydat !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kraj

Tomasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Głupi kraj i tyle

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Adam

takie tam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Ciekawe :-)
---------
https://www.adamgrabowski.guru/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A skad to oburze ie? Czy devy

Gdziekolwiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

Buduja jakakolwiek infrasteuktyrę,

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lex dewoloper

Ex (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Ciekawe czy mamusia byla w jury konkursowym


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Była..była i pewnie jak zwykle głosowała na dwie rączki

Bez Pardonu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

aż boli


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lex dewoloper

Ex (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Pisiesyny...
Byle u władzy i koryta

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lex dewoloper

Ex (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Pisiesyny...
Byle u władzy i koryta

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciulacze 1800

koryto+ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

Dzieci kochane teraz syn pani Koterby ma mniej więcej 18 mln w kieszeni !!! a w zuczki tyrać na 1 800 miesięcznie !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lex dewoloper

Ex (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

Duda właśnie podpisal specustawę LEX DEWELOPER, wiec osiedle bedzie mozna wybudowac z pominięciem planu, bez ograniczeń wysokosci budynków!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jakie piękne slumsy!

Zty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

Zdecydowanie ładniejsze niż te w Rio de Janeiro i Jakarcie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo