reklama

Na mocy trzech ustaw

(kis)Zaktualizowano 
Przekształcanie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na własność odbywa się aktualnie na mocy trzech aktów prawnych.

Wysokość opłat za przekształcenie ustalana może być w niektórych gminach odrębnie

   Pierwszy z nich - Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego - przysługującego osobom fizycznym - w prawo własności funkcjonuje od 4 września 1997**r. Mogą z niej korzystać tylko osoby fizyczne, które nabyły prawo użytkowania wieczystego przed 31 października 1998 r., a także ich następcy prawni. Termin składania wniosków, w myśl tej ustawy, minął 31 grudnia 2002 r. Wnioski rozpatrywane są sukcesywnie.
   Przekształcenie jest odpłatne, lecz z obowiązku tego zwolnione są: osoby, które były wcześniej wywłaszczone i otrzymały w zamian grunty; repatrianci, którzy za mienie pozostawione na wschodzie otrzymali rekompensatę; osoby, które nabyły gospodarstwa rolne na podstawie aktu nadania albo ich następcy prawni.
   Wszystkim dokonującym przekształcenia w trybie tej ustawy, posiadającym nieruchomości wykorzystywane na cele mieszkalne, Rada Miasta Krakowa przyznała bonifikatę z tytułu opłaty za przekształcenie w ten sposób, że opłata z tytułu przekształcenia równa jest 10 proc. wartości rynkowej nieruchomości.
   Wysokość opłat za przekształcenie może być (ale nie musi) ustalana w każdej gminie odrębnie - ponieważ rada lub sejmik może wydać uchwałę w sprawie udzielenia bonifikaty.
   Drugim aktem prawnym, na mocy którego będzie można dokonać przekształceń, jest
Ustawa z 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości.** Umożliwia ona przekształcanie tego prawa osobom fizycznym, które 26 maja 1990 r. oraz w dniu wejścia w życie ustawy - 24 października 2001 r. - były użytkownikami lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkalne albo stanowiących nieruchomości rolne. Osoby te nabywają własność nieruchomości z mocy prawa. To samo dotyczy ich następców prawnych.
   Ustawa z 26 lipca 2001 r. nie precyzuje kwestii odpłatności przekształcenia. Na ten temat różnie wypowiadają się prawnicy. Jedni twierdzą, że przekształcenie powinno być nieodpłatne skoro odbywa się z mocy prawa. Przeciwnicy takiej interpretacji uzasadniają ją faktem wykreślenia z ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własnościowe słowa nieodpłatnie. Zmianę (wykreślenie) wprowadzono w Ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (art. 15 zmienił art. 1 Ustawy z 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości).
   25 września 2003 r. Rada Miejska w Tarnowskich Górach złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie za niezgodne z konstytucją brzmienie art. 1 (przekształcenie z mocy prawa). Sprawa ta nie została jeszcze rozstrzygnięta.
   25 listopada 2003 r. ukazało się rozporządzenie ministra skarbu państwa w sprawie szczegółowego trybu wydawania decyzji o nabyciu przez użytkowników lub współużytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub stanowiących nieruchomości rolne. Zobowiązano w nim właściwe organy - prezydenta, wójta, burmistrza, starostę lub wojewodę - do sporządzenia wykazu nieruchomości, które podlegają ustawie z 26 lipca 2001 r. Wykazy mają być gotowe do 17 marca 2004 r. Po upływie tego terminu będą podane do publicznej wiadomości w odpowiednim urzędzie przez 30 dni. Następnie, przez kolejne 30 dni, osoby uprawnione mogą składać zastrzeżenia. Po tym okresie następuje wszczęcie postępowania zmierzającego do wydania decyzji, o czym urząd musi powiadomić wszystkie uprawnione osoby. Cały ten tryb postępowania finalizuje wydanie decyzji, które będzie jednak uwarunkowane uregulowaniem kwestii odpłatności.
   Trzecim aktem prawnym, dającym możliwość nabycia przez użytkownika wieczystego prawa własności nieruchomości, jest Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (art. 32). Nabycie jest odpłatne, zgodnie z rozporządzeniem z 27 listopada 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego (paragraf 30). W tym trybie użytkownik wieczysty jest zobowiązany do zapłacenia różnicy pomiędzy wartością własności a wartością prawa użytkowania wieczystego. Jest to tryb, który można stosować zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych. Ten sposób przekształceń odbywa się poprzez zawarcie umowy notarialnej, a nie przez wydanie decyzji administracyjnej. Dodatkowo organ (urząd) nie ma tutaj obowiązku zawarcia takiej umowy, sam więc decyduje, czy ze względów ekonomicznych transakcja jest opłacalna. (O)

\\\*

   W wydziale geodezji tarnowskiego magistratu trwa przegląd nieruchomości. Zakrojona na szeroką skalę praca zmierza do stwierdzenia nabycia własności nieruchomości pozostającej w użytkowaniu wieczystym. Nie wszyscy posiadający tytuł prawa wieczystego użytkowania skorzystają z nowych przepisów. W wydziale dowiedzieliśmy się, że wymaga to spełnienia kilku warunków. Przekształceniem objęte są działki zabudowane na cele mieszkaniowe lub nieruchomości rolne. Istotne jest, by ta sama osoba fizyczna (z imienia i nazwiska) była w posiadaniu prawa wieczystego użytkowania nieruchomości w okresie od 26 maja 1990 roku do 24 października 2001 roku. Tylko wtedy możliwe będzie przekształcenie. Prace nad ustalaniem listy uprawnionych są zaawansowane i prawdopodobnie zakończą się w wyznaczonym terminie, do 31 marca. W wydziale geodezji, gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Nowym Sączu potwierdza się opinia, że tylko niektórzy skorzystają z prawa do przekształcenia. Nie zmienia to faktu, iż trzeba dotrzeć do ksiąg wieczystych każdej ze wspomnianych nieruchomości. Do tej pory nie określono wielkości opłat za przekształcenie. Prawdopodobnie ustali to każda gmina. Gotowa lista podana zostanie do publicznej wiadomości. Przez trzy tygodnie będzie można składać ewentualne uwagi. Po tym czasie każdy z uzytkowników otrzyma pisemne zawiadomienie o wszczęciu postępowania w celu wydawania decyzji stwierdzającej nabycie prawa własności.
(KIS)

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3