Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na nasze niebo wróciły jeżyki

Grzegorz Tabasz
Mają za sobą tysiące kilometrów podróży z południa Afryki. Jeżyk to czarny ptak wielkości i postury jaskółki. Długie skrzydła czynią zeń znakomitego lotnika!

FLESZ - W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

od 16 lat

Ornitolodzy już od dawna podejrzewali jeżyki, iż większą część swojego życia spędzają w locie. Ze snem włącznie! Wyjątek czyniąc jedynie dla składania i wysiadywania jaj. I odrobiny seksu, która musi owe czynności służące przedłużanie gatunku poprzedzić.

Dzięki ptakom z założonymi rejestratorami wiemy dokładnie, ile wynosi owa „większa część życia”. Dziesięć miesięcy w roku! W locie zdobywają pokarm. W locie wypoczywają. Najedzone wznoszą się na dużą wysokość, gdzie podczas szybowania zapadają w kilkuminutową drzemkę. I tak na okrągło, szczególnie podczas pobytu w Afryce. Zwyczajnie nie mają czego na ziemi Czarnego Lądu szukać.

Sytuacja ulega zmianie, kiedy wrócą na nasze niebo. Trzeba przedłużyć trwałość gatunku. Prokreacja zajmuje im ze dwa, trzy miesiące. I to jest cały i jedyny kontakt z lądem. Życie w przestworzach ma wiele zalet. Znikoma ilość pasożytów i drapieżców, co ma przełożenie na niską śmiertelność. Zalety życia w niebie...

Jedyną rzeczą, która może im spędzić sen z oczu, to zimni ogrodnicy i lodowata Zośka. Jeżyki i na to znalazły sposób, ale o tym opowiem następnym razem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski