Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na niższy procent

DER
Przypomnijmy: bezpośrednią przyczyną obniżania oprocentowania przez banki komercyjne jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej z końca czerwca, o obniżeniu podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. RPP obniżyła 27 czerwca wszystkie stopy procentowe o 150 pkt. bazowych do 15,5-19,5 proc. Jednak zarządy banków nie ukrywają, że na obecne decyzje mają także wpływ wydarzenia na rynku międzybankowym (cena pieniądza w transakcjach między bankami).

Spada rentowność lokat bankowych, tanieją niektóre kredyty

 Z każdym dniem przybywa banków, które obniżają oprocentowanie oferowanych produktów. Jak można było się spodziewać, szybciej spada rentowność lokat i rachunków, nie brakuje jednak informacji o taniejących kredytach.
 Pierwszy zareagował bank Pekao SA, o czym szeroko informowaliśmy w "Dzienniku". Zapowiedziano m.in. spadek oprocentowania rachunków bieżących.
 Jako jeden z pierwszych obniżył oprocentowanie Bank Gospodarki Żywnościowej. Rentowność konta Integrum spadła o 1 punkt proc., do 7,5 proc. (według zmiennej stopy). Spadło też o 1 punkt proc., do 4 proc., oprocentowanie rachunków bieżących podmiotów instytucjonalnych, o 1,5 pkt. proc. oprocentowanie lokat krótkoterminowych tych podmiotów, a pozostałych wkładów terminowych o 1,5 pkt. proc.
 Także Fortis Bank Polska SA (dawny Pierwszy Polsko-Amerykański Bank) obniżył rentowność wszystkich standardowych lokat terminowych od 0,8 proc. do 1,4 proc. Ponieważ Fortis Bank udziela wielu kredytów, których cena jest bezpośrednio powiązana ze stopami NBP, potaniały kredyty oparte o wskaźniki WIBOR, LIBOR oraz EURIBOR (spadek automatycznie po wejściu w życie decyzji Rady Polityki Pieniężnej). Nie zostało natomiast obniżone oprocentowanie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oferowanych w ramach pakietów, które wynosi 7,5 proc. w skali roku.
 Piątego lipca nadeszła informacja oczekiwana przez rzesze klientów największego polskiego banku detalicznego - PKO BP SA. Bank postanowił obniżyć od 23 lipca o 1,5 pkt. proc. oprocentowania kredytów odnawialnych od osób prywatnych posiadających Superkonto. Bank zapowiedział także, że obniży o 1,5 pkt. proc. oprocentowanie kredytów bezgotówkowych na zakup pojazdów i sprzętu domowego.
 Dbałość o politykę marketingową nakazała służbom public relations wydać komunikat następującej treści: - Dla depozytów i wkładów na rachunkach bankowych zmiany oprocentowania są mniejsze niż wynikałoby to ze zmian dokonanych przez RPP. Od 7 lipca zmianie ulega wysokość oprocentowania wkładów płatnych na żądanie i lokat terminowych - napisano. Oprocentowanie wkładów na Superkoncie zostało obniżone do 5 proc. z 6,2 proc., a oprocentowanie Złotego Konta i Graffiti Konto Młodych do 7 proc. z 8 proc. dotychczas. Zmieniło się oprocentowanie kredytów dla podmiotów gospodarczych, opartych w większości na stawkach rynkowych, jak np. na wspomnianej wcześniej stawce Wibor. Obniżenie stóp przez RPP spowodowało automatyczne obniżenie oprocentowania tych kredytów (podobnie jak w opisywanym wcześniej Fortis Banku). Dodajmy, że właśnie o odsetki w PKO BP najczęściej pytają czytelnicy "Dziennika" telefonując do redakcji. Pracownicy banku zapewniają, że dokładne informacje dostępne są w oddziałach. Przyznają jednocześnie, że klienci najczęściej nie rezygnują z przedłużania lokat terminowych (po upływie okresu umowy), nawet jeżeli stała się ona mniej rentowna. Konkurencja (w wielu przypadkach płaci więcej za zdeponowane pieniądze) może pozazdrościć PKO BP wiernych klientów.
 Także Górnośląski Bank Gospodarczy (GBG) SA, należący do grupy PBK, obniżył oprocentowanie lokat, certyfikatów depozytowych, ROR-ów i rachunków bieżących maksymalnie o 2 proc. Jednak dopiero z początkiem sierpnia bank zamierza obniżyć również oprocentowanie kredytów. - Skala zmiany oprocentowania kredytów nie została jeszcze ostatecznie przesądzona - napisano w komunikacie, jednak trudno się spodziewać, że przekroczy 2 proc.
 Oprocentowanie rachunków w GBG średnio zmieniło się o 1,4 proc., a oprocentowanie lokat o 1,5 proc.
 Kilka dni później Powszechny Bank Kredytowy obniżył o 0,75-1,5 proc. oprocentowanie kredytów dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz depozytów osób fizycznych i przedsiębiorców. Oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych w złotych dla osób fizycznych obniżono o 0,75 proc. Stopy procentowe depozytów obniżono więc średnio o 1,2 proc.
 Dziewiątego lipca BIG Bank Gdański SA poinformował, że obniżył oprocentowanie kredytów dla klientów indywidualnych oraz kredytów gospodarczych o 1,4 punktu procentowego. Bank obniżył też oprocentowanie depozytów złotowych o 1,25-2,4 pp. oraz lokat walutowych dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.
 Warto zwrócić uwagę, że obniżka oprocentowania kredytów w większości przypadków jest relatywnie niższa od spadku rentowności lokat i rachunków. Nawiasem mówiąc, chyba nikt nie spodziewał się, że będzie inaczej.
(DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski