Na ogół czujemy, że czas już nie leci, ale pędzi tak, że...

Na ogół czujemy, że czas już nie leci, ale pędzi tak, że wprost nie umiemy w nim się znaleźć

o. Leon Knabit

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

I już mamy lato. Chociaż godziny, a nawet minuty w pewnych wypadkach wleką się nielitościwie, to na ogół czujemy, że czas już nie leci, ale pędzi tak, że wprost nie umiemy w nim się znaleźć.
Na ogół czujemy, że czas już nie leci, ale pędzi tak, że wprost nie umiemy w nim się znaleźć
Psychologicznie próbujemy to sobie tak wytłumaczyć: gdy człowiek ma dwa lata, to rok stanowi pół życia - bardzo dużo. Gdy się szczęśliwie osiągnie osiemdziesiątkę - rok to jedna osiemdziesiąta część życia. W zależności od rozdzielczości psychologicznej umysłu - „ino mignie” - jak mówią górale.

Ale jak to rozmaicie „miga”! Jednym radośnie, z bogactwem sukcesów i przyjemności, innym w ciągłym stresie i cierpieniu, tak że nieraz kończy się samobójstwem, a często smętnym stwierdzeniem „przefiukałem to życie!”…

Ponieważ mamy jeszcze trochę (ile? kto to wie?) czasu na refleksję osobistą, możemy zapytać siebie, jak to jest z nami. W czasie moich licznych podróży po Polsce spotykam bardzo wielu naszych rodaków zadowolonych, którym życie układa się pomyślnie.
A jeśli niepomyślnie, to dlaczego? Najczęściej kłopoty rodzinne, czy to między małżonkami, czy też między rodzicami a dziećmi; dalej choroba, czy też jakiś wypadek rujnujący dotychczasową względną stabilizację, czasem braki finansowe - aż dziw, że niezbyt często. Czasem wreszcie taka totalna opozycja wobec życia. Narzekanie na wszystko i odporność na wszelkie tłumaczenia.

Okropne czasy i już!… Ktoś powiedział: „Ty też jesteś czasem. Czy jesteś dobrym czasem dla siebie, dla otoczenia?”. A jakim czasem jestem ja?

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo