Na osiedlu Podwawelskim wielka woda wciąż zagraża...

Na osiedlu Podwawelskim wielka woda wciąż zagraża mieszkańcom

Marcin Warszawski

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W rejonie ujścia Wilgi do Wisły ma powstać przepompownia

W rejonie ujścia Wilgi do Wisły ma powstać przepompownia ©Andrzej Banaś

Kontrowersje. Dębniki już od czterech lat czekają na budowę przepompowni za 9 mln zł, która ma chronić dzielnicę przed powodzią
W rejonie ujścia Wilgi do Wisły ma powstać przepompownia

W rejonie ujścia Wilgi do Wisły ma powstać przepompownia ©Andrzej Banaś

Czwarty rok z rzędu niemal 10 tysięcy mieszkańców osiedla Podwawelskiego z niepokojem śledzi prognozy pogody. Dla wielu ulewny deszcz kojarzy się bowiem z zalanymi piwnicami, straconym dobytkiem i nieprzejezdnymi ulicami.

- Problemem jest mały przekrój rur kanalizacji ogólnospławnej. Wystarczy nagłe oberwanie chmury i ścieki nie mieszczą się w rurach - przyznaje Andrzej Sidziński, wiceprezes do spraw technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej "Podwawelska".


Do prawdziwie dantejskich scen doszło na osiedlu Podwawelskim w 2010 roku - wówczas woda wdarła się do piwnic w wielu blokach i miejscami sięgała nawet 170 cm. Krótko po tej klęsce żywiołowej Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie przyznało wprost: punkt przy syfonie "Wilga" to wąskie gardło i żeby uchronić osiedle przed cofaniem się ścieków, niezbędna jest budowa dodatkowej przepompowni.

Prace projektowe rozpoczęto dopiero dwa lata później, jednak zostały one wstrzymane. Okazało się bowiem, że w tym miejscu przebiega lokalizacja koryta Kanału Krakowskiego (tzw. kanału ulgi).

W międzyczasie MPWiK przeprowadziło czyszczenie całej sieci osiedlowej, a także dokonało bezwykopowych napraw poprzez uszczelnienie wewnętrznymi powłokami termoutwardzalnymi. - Bez wątpienia te działania poprawiły sytuację, ale na wystąpienie tak wielkiej wody jak przed czterema laty nadal nie jesteśmy przygotowani - ocenia Krzysztof Gacek, radny dzielnicy VIII Dębniki. Zwraca uwagę, że bez przepompowni ulewy będą dalej zatapiać osiedle.

O plany dotyczące ewentualnej realizacji tej inwestycji zapytaliśmy w krakowskim MPWiK. Okazuje się, że z początkiem tego roku wznowiono projektowanie przepompowni z uwzględnieniem nowej lokalizacji.

- Przewidujemy, że projekt i pozwolenie na budowę uzyskamy do końca tego roku i przepompownia znajdzie się w naszym planie inwestycyjnym na rok 2015 - informuje Katarzyna Müller z biura zarządu MPWiK w Krakowie. Dodaje, że realizacja inwestycji może potrwać około roku.

Według orientacyjnego zestawienia kosztów budowa przepompowni może pochłonąć około dziewięć milionów złotych. Jedynym utrudnieniem w realizacji inwestycji może być konieczność zaprojektowania i zbudowania nowej stacji transformatorowej. Obecna musi bowiem zostać wyburzona.

Trudna sytuacja na osiedlu Podwawelskim to również efekt bardzo wysokiego poziomu wód gruntowych, które znajdują się zaledwie dwa i pół do trzech metrów pod powierzchnią gruntu.

- Jeśli inwestycję uda się zrealizować zgodnie z planem, to już za kilkanaście miesięcy wszyscy odetchniemy z ulgą - mówi radny Krzysztof Gacek.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Na olimpijskie promocje ,

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

rauty , otwarcia centrum kongresowego 1,5 mln. zl. , sylwestry , koncerty , inne cuda wianki , dekoracyje , promocyje i inne breweryje jest , a na potrzeby mieszkancow niet.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Robisz TO na drodze? Dostaniesz taki mandat, że się nie wypłacisz!

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom