MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na pergaminie i w "cyfrze"

WOJ
W centralnym miejscu wyeksponowano przywilej lokacyjny Fot. Zbigniew Wojtiuk
W centralnym miejscu wyeksponowano przywilej lokacyjny Fot. Zbigniew Wojtiuk
ARCHIWALIA. Niecodzienną wystawę dokumentów związanych z najstarszymi dziejami miasta przygotowała z okazji 720 rocznicy lokacji Miechowa - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego, Biblioteki PAU i PAN (w Krakowie) oraz tworzonego na nowo Muzeum Regionalnego w Miechowie.

W centralnym miejscu wyeksponowano przywilej lokacyjny Fot. Zbigniew Wojtiuk

Cieszą zwłaszcza miechowskie zbiory, które mogą przekonać nawet malkontentów, że mimo przeciwności losu i pewnych zaniedbań nadal są pokaźne, unikalne i bezcenne. Ukazała to również dobitnie prezentacja multimedialna "Zabytki piśmienne ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Miechowie w cyfrowym zapisie" przygotowana przez twórcę Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej - Wojciecha Kowalewskiego.

- Przywilej lokacyjny Miechowa wydany został 6 września 1290 r. przez księcia Przemysła II w Krakowie. Jego tekst zachował się w starodruku Samuela Nakielskiego "Miechovia sive promptuarium antiquitatum Monasterii Miechoviensis" wydanym w Krakowie w 1634 r. Jego rekonstrukcję prezentujemy w centralnym miejscu wystawy. Dokument z bardzo "skrótowej" średniowiecznej łaciny przetłumaczył na język polski ks. prof. Andrzej Boksiński - informował historyk regionalista Stanisław Piwowarski.

Poza "Miechovią sive..." pokazano na wystawie: Przywilej Zygmunta Augusta z 1568 r. zawierający Statut Cechu Szewskiego w Miechowie, przywilej Zygmunta III Wazy z 1620 r. (1618 r.) dla Cechu Sukienniczego w Miechowie, dokument Jana Kazimierza z 1649 r., przywilej Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1766 r. ze statutem Cechu Szewskiego w Miechowie, Macieja z Miechowa "Chronica Polonorum" z 1521 r., a także kopie dokumentów przechowywanych w Bibliotece PAU i PAN oraz AP w Krakowie. Te i inne bezcenne archiwalia, poświadczają prawodawstwo i organizację życia miejskiego w Miechowie.

- Z wielką radością chcemy powiadomić, że niektóre dokumenty będące w posiadaniu Muzeum Regionalnego w Miechowie, które są pod naszą opieką, zostały pieczołowicie zakonserwowane i zabezpieczone stosowanymi oprawami przez konserwatora dzieł sztuki Ewę Pietrzak z Pracowni Konserwacji Zabytków na Wawelu - mówiła dyrektor miechowskiej książnicy Maria Słuszniak.

Należy podkreślić wkład lokalnych samorządów w dzieło ratowania dokumentów archiwalnych, mówiących o początkach Miechowa. Inicjatywę miechowskiej książnicy wsparł burmistrz Krzysztof Świerczek oraz Zarząd Powiatu Miechowskiego.

- Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia zabytków piśmiennych dotyczących dziejów Miechowa spisanych na skórze lub pergaminie, a także innych przedmiotów świadczących o kulturze materialnej naszych przodków - zachęca dyrektor Słuszniak.

(WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski