Na pewno nie zdążą

Redakcja
Udostępnij:
- Prezydent Krakowa skierował pismo do wicepremiera Marka Pola; dotyczy ono wniosku o przesunięcie terminu wymiany praw jazdy - mówi Edmund Olczak, wicedyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Do pomocy przy wymianach skierowanych zostanie też w najbliższych dniach 10 osób.

Od poniedziałku 10 stażystów wesprze urząd przy wymianie praw jazdy, a prezydent Krakowa zwrócił się do wicepremiera o jeszcze jeden rok

130 tysięcy praw

   Kierowcy, którzy mają prawa jazdy wydane między 1971 a 1983 rokiem - według obowiązujących nadal przepisów - muszą je wymienić do końca tego roku, gdyż 1 stycznia te dokumenty będą już nieważne. Tymczasem w Urzędzie Miasta oszacowano, że z tego okresu do wymiany jest przynajmniej 130 tysięcy praw jazdy, a bardzo wiele osób tego jeszcze nie zrobiło. - My jesteśmy w stanie "przerobić" rocznie około 42 tysięcy dokumentów, więc łatwo sobie policzyć, że z pewnością nie uda się wszystkim dokonać wymiany w terminie, skoro możliwości są trzy razy mniejsze od potrzeb. Na dodatek ostatnio, gdy rozeszła się plotka, że prawo jazdy będzie kosztowało 300 złotych (nie potwierdzono tych pogłosek) z wnioskami zjawiło się bardzo wiele osób mających prawa jazdy z lat późniejszych. Ale, również zgodnie z przepisami, każdy może starać się o wymianę, gdyż jest tylko graniczna data - 30 czerwca 2006 roku, gdy już wszystkie prawa muszą być nowe. Nie ma natomiast zakazu, by ktoś mający dokument np. z 1995 roku nie mógł się już obecnie starać o nowy - mówi przedstawiciel wydziału.

Przesunąć o rok

   Prezydent Krakowa zasugerował więc w piśmie do wicepremiera Pola, by właścicielom praw jazdy, którym termin upływa z końcem tego roku, umożliwiono jeszcze wymianę dokumentów do końca 2003 roku. Kraków ma nadzieję na pozytywną decyzję, gdyż podobna trudna sytuacja występuje w większości dużych miast w kraju.
   Zamiast przepisowych sześciu specjalnych komputerów do przesyłania danych z Krakowa do Warszawy (tam przygotowywane są dokumenty) w Wydziale Spraw Administracyjnych jest już osiem, gdyż władze gminy dołożyły jeszcze dwa, by przyspieszyć prace. Ponadto w przyszłym tygodniu do pomocy skierowanych zostanie do wydziału 10 stażystów z Grodzkiego Urzędu Pracy.

400-500 pocztą

   Codziennie przyjmowanych jest około 250 wniosków o wymianę od osób, które przychodzą do urzędu, a od kilku dni, po stworzeniu takiej możliwości, zaczęło też nadchodzić każdego dnia od 400 do 500 wniosków pocztą. Przypomnijmy, że dokumenty można składać osobiście w Centrum Administracyjnym przy ul. Powstania Warszawskiego 10, a także w punkcie obsługi mieszkańców na os. Zgody 2 (w obu punktach może to zrobić każdy, bez względu na miejsce zamieszkania) oraz od niedawna za pośrednictwem poczty. W tym ostatnim przypadku należy je wysłać pod adresem: Wydział Spraw Administracyjnych, 31-549 Kraków, al. Powstania Warszawskiego 10; w przesyłce, obok wypełnionego wniosku, powinno być zdjęcie o wymiarach 3,5 na 4,5 cm (bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, lewy półprofil z widocznym lewym uchem), kserokopie prawa jazdy i dowodu uiszczenia opłaty w wysokości 70 zł. Pieniądze można wpłacić w kasie przy al. Powstania Warszawskiego, albo na konto Urzędu Miasta Krakowa (Wydział Finansowy, al. Powstania Warszawskiego 10. Bank DB 24 SA O/Kraków, ul. św. Gertrudy 10, konto: 19101048-40025841 -360-110100012.

Koniec listopada

   Obecnie - jak podał dyrektor Olczak - na wymianę starego prawa na nowe trzeba czekać 4 miesiące; w przypadku wyrabiania dokumentu po raz pierwszy jest to ok. 6 tygodni, a, gdy w grę wchodzi kradzież lub zagubienie prawa jazdy - wtedy urząd stara się załatwić sprawę w ciągu ok. 4 tygodni.
    (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie