Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pierwszej linii frontu

SZEL
To kolejne szkolenie przeprowadzone w tej szkole przez policję. Wszystkie zainspirował dyrektor placówki Janusz Chruślicki, wychodząc z założenia, że dobrze przeszkolony pedagog to najmocniejsze ogniwo w systemie wychowawczym.

NOWY SĄCZ. Zapobiegać zagrożeniom nie łamiąc praw ucznia

O zasadach postępowania z uczniami w sytuacjach zagrożenia mówiła wczoraj nauczycielom Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 2 podkom. Iwona Janik-Hejmej z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

- Nie wierzę w zapewnienia wielu dyrektorów szkół, którzy przekonują, że w ich placówkach nie ma narkotyków, wymuszeń, czy innych przejawów chuligaństwa - mówi Janusz Chruślicki. -Zawsze powtarzam, że dziś o takich przypadkach nie wiem, co wcale nie oznacza, iż nic złego się nie dzieje, lub nie może się stać. Dlatego tak ważna jest prewencja i przygotowanie nauczycieli do reagowania na takie zagrożenia.
Sprawa nie jest prosta, bo trzeba działać skutecznie, nie łamiąc przy tym praw ucznia. Nie można więc np. przebadać alkomatem młodego człowieka, od którego wyczuwa się woń alkoholu, a podejrzewając kradzież nie wolno dokonać przeszukania jego rzeczy. Dyrekcja szkoły nie może się też zgodzić na przesłuchanie ucznia przez policję, jeśli wcześniej nie wyrażą na to zgody jego rodzice.
- Dlatego tak ważne jest zapoznanie nauczycieli z prawem - wyjaśnia podkomisarz Iwona Janik-Hejmej. - Zwłaszcza, że często znajdują się oni w trudnych sytuacjach, przede wszystkim w momentach sprawowania opieki nad uczniami poza terenem szkoły. Muszą wtedy reagować szybko, a nam zależy, by ich decyzje były trafne i mieściły się w granicach obowiązującego prawa.
Stąd nacisk na ćwiczenie polegające na wykorzystaniu w praktyce wiedzy nabytej podczas szkolenia. Po części teoretycznej przystąpiono do symulacji typowych przypadków, z jakimi opiekunowie mogą się zetknąć np. podczas szkolnych wycieczek.
- Przywiązujemy dużą wagę do takich ćwiczeń, bo przecież to właśnie nauczyciel znajduje się na przysłowiowej pierwszej linii frontu, mając bezpośredni kontakt z uczniem - kończy Janusz Chruślicki.
Dodajmy, że w kierowanej przez niego placówce uczy się ponad 600 uczniów, w tym 200 gimnazjalistów. Funkcjonują też cztery oddziały integracyjne, w których ze zdrowymi dziećmi uczą się uczniowie sprawni inaczej.
(SZEL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski